ХТВ ва Осиё тараққиёт банки истиқболли ҳамкорлик бўйича музокаралар бошлади
Халқ таълими вазирлиги ва Осиё тараққиёт банки Ўзбекистонда таълим сифатини ошириш учун ҳамкорлик йўналишларини белгилаб олиш бўйича муҳокамалар бошладилар.
Халқ таълими вазири Шерзод Шерматов ОТБининг ижтимоий сектор бўйича катта мутахассиси Шин Лонг бошчилигидаги делегациясини қабул қилди. Учрашувда Осиё тараққиёт банки вакиллари Ўзбекистон билан 2020-2022 йилларга мўлжалланган ҳамкорлик дастури бўйича иш олиб бораётганини алоҳида таъкидлади ва мазкур учрашув Халқ таълим вазирлиги билан ҳамкорликнинг истиқболли йўналишларини аниқлаб олишга қаратилганлиги айтилди.
Учрашув давомида ОТБ мутахассислари давлат таълим тизимини ислоҳ қилишнинг асосий йўналишлари билан танишди. ХТВнинг асосий вазифаси таълим сифатини оширишдан иборат.
Шунингдек, мактаблар инфратузилмасини, жумладан “Замонавий мактаб” дастури доирасида, такомиллаштириш, ўқувчиларнинг билими ва ўқитувчиларнинг малакасини баҳолаш тизимини жорий этиш ҳамда ўқув дастурларини ишлаб чиқишда Осиё тараққиёт банки ҳамкорлик масалалари кўриб чиқилди.
Шу билан бирга халқ таълими тизимга ахборот технологияларини жорий этиш ҳамда STEAM (фан, технология, муҳандислик, санъат ва математика) фанларини ўқитишни такомиллаштириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Учрашув сўнгида ОТБ ва бошқа халқаро ҳамкорларнинг молиявий кўмагида амалга ошириладиган қўшма лойиҳаларни тайёрлаш ва муҳокама этиш келишиб олинди.

Uzbekistan MPE and ADB to identify promising areas of cooperation
The Minister of Public Education of Uzbekistan Sherzod Shermatov received an ADB mission led by a Senior Social Sector Specialist Xin Long.
Representatives of the mission noted that the ADB is now working on a program of cooperation with Uzbekistan for 2020-2022 and this meeting is aimed at identifying possible areas of cooperation with the MPE.
At the meeting, ADB experts became familiar with the main areas of reforming the public education system.
In particular, the parties discussed the possible participation of ADB in improving the school infrastructure, introduction of student knowledge assessment systems and teacher competence, as well as student training programs.
Issues of introducing information technologies and improving the teaching of STEAM (science, technology, engineering, art and mathematics) disciplines into the public education system were considered.
As reported by the Press Service of the Ministry of Public Education, the parties agreed to discuss and work out issues of preparation of joint projects, implementation of which will be executed with financial support from ADB and other international donors.