ХТВ ва Осиё тараққиёт банки истиқболли ҳамкорлик бўйича музокаралар бошлади
Халқ таълими вазирлиги ва Осиё тараққиёт банки Ўзбекистонда таълим сифатини ошириш учун ҳамкорлик йўналишларини белгилаб олиш бўйича муҳокамалар бошладилар.
Халқ таълими вазири Шерзод Шерматов ОТБининг ижтимоий сектор бўйича катта мутахассиси Шин Лонг бошчилигидаги делегациясини қабул қилди. Учрашувда Осиё тараққиёт банки вакиллари Ўзбекистон билан 2020-2022 йилларга мўлжалланган ҳамкорлик дастури бўйича иш олиб бораётганини алоҳида таъкидлади ва мазкур учрашув Халқ таълим вазирлиги билан ҳамкорликнинг истиқболли йўналишларини аниқлаб олишга қаратилганлиги айтилди.
Учрашув давомида ОТБ мутахассислари давлат таълим тизимини ислоҳ қилишнинг асосий йўналишлари билан танишди. ХТВнинг асосий вазифаси таълим сифатини оширишдан иборат.
Шунингдек, мактаблар инфратузилмасини, жумладан “Замонавий мактаб” дастури доирасида, такомиллаштириш, ўқувчиларнинг билими ва ўқитувчиларнинг малакасини баҳолаш тизимини жорий этиш ҳамда ўқув дастурларини ишлаб чиқишда Осиё тараққиёт банки ҳамкорлик масалалари кўриб чиқилди.
Шу билан бирга халқ таълими тизимга ахборот технологияларини жорий этиш ҳамда STEAM (фан, технология, муҳандислик, санъат ва математика) фанларини ўқитишни такомиллаштириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Учрашув сўнгида ОТБ ва бошқа халқаро ҳамкорларнинг молиявий кўмагида амалга ошириладиган қўшма лойиҳаларни тайёрлаш ва муҳокама этиш келишиб олинди.

МНО и АБР обсуждают возможные направления сотрудничества для улучшения качества образования
Министерство народного образования Узбекистана (МНО) и Азиатский банк развития (АБР) начали переговоры для определения перспективных направлений сотрудничества между сторонами.
Министр народного образования Узбекистана Шерзод Шерматов принял миссию АБР во главе со старшим специалистом по социальному сектору Шин Лонгом (Xin Long). Было отмечено, что основной задачей министерства является улучшения качества образования.
Представители миссии отметили, что АБР сейчас ведет работу по подготовке программы сотрудничества с Узбекистаном на 2020-2022 годы и данная встреча направлена на определения возможных направлений сотрудничества с МНО.
В ходе встречи специалисты АБР ознакомились с основными направлениями реформирования системы народного образования.
В частности, стороны обсудили возможное участие АБР в совершенствование инфраструктуры школ, включая в рамках программы «Современная школа», внедрение систем оценки знаний учеников и компетентности учителей, а также программ по профессиональной подготовке учащихся.
Среди рассмотренных направлений сотрудничества были и вопросы по внедрению информационных технологий и улучшению преподавание дисциплин STEAM (наука, технологии, инжиниринг, искусство и математика) в систему народного образования.
Стороны договорились обсудить и проработать вопросы подготовки совместных проектов, реализация которых будут осуществлены при финансовой поддержки АБР и других международных доноров.