“Очиқ адлия” (“Open justice”) дастури ишлаб чиқилди
Адлия вазирлиги “Очиқ адлия” (“Open Justice”) дастури лойиҳасини ишлаб чиқди. Айни пайтда вазирлик веб-сайтида жойлаштирилиб, жамоатчилик муҳокамасига қўйилган мазкур дастур тизимда очиқлик ва шаффофликни таъминлашга янада катта эътибор қаратилаётгани ифодасидир.
Дастур орқали вазирлик фаолияти ҳақида кенг жамоатчиликка муҳим бўлган ахборотлар бериш кўзда тутилган. Аҳолининг ҳуқуқий маълумотларга бўлган эҳтиёжини таъминлаш мақсадида ишлаб чиқилган лойиҳани амалга ошириш бўйича чора-тадбирлар режаси ҳам ишлаб чиқилган.
Режа тўрт йўналишдан иборат бўлиб, унда амалга ошириладиган тадбирлар, ижро этилиш муддатлари ҳамда ижро учун масъуллар шунингдек, кутилаётган натижа қамраб олинган.
Жамоатчилик фикрини ўрганиш, жисмоний ва юридик шахсларнинг мурожаатлари билан ишлаш, ҳуқуқ ижодкорлиги, шунингдек, мамлакатимизда олиб борилаётган ислоҳотларнинг моҳияти ва аҳамиятини кенг жамоатчиликка етказиш, вазирлик тизимида кадрларни танлаш ва жой-жойига қўйиш, кадрлар захирасини шакллантириш, вазирликка юклатилган бошқа вазифа ва функцияларнинг бажарилишини ташкиллаштиришда шаффофликни таъминлаш шулар жумласидандир.
Жамоатчилик фикрини ўрганиш, жисмоний ва юридик шахсларнинг мурожаатлари билан ишлаш йўналиши бўйича бир йилда камида икки маротаба Адлия вазирлиги марказий аппаратида, Давлат хизматлари агентлигида (марказларда), адлия органлари ва муассасаларида “Очиқ эшиклар куни” тадбирларини ташкил этиш кўзда тутилган.
Бу тадбирларни амалга оширилишидан аҳолини адлия органлари ва муассасалари фаолияти билан бевосита таништириш имкониятини яратиш, шунингдек, фуқаролар Адлия вазирлигининг давлат бошқаруви тизимидаги ўрни ва роли билан танишиб боришини йўлга қўйиш каби натижалар кутилмоқда.
Бундан ташқари, вазирлик томонидан regulations.gov.uz веб-сайтида оммавий муҳокама учун жойлаштирилган норматив-ҳуқуқий ҳужжат лойиҳасига берилган таклифларга вазирлик номидан изоҳ қолдириш шаклида муносабат билдириб бориш амалиётини жорий этиш тадбирлари доимий равишда амалга оширилади. Натижада аҳолининг асоссиз норозиликларининг олди олинади, фуқароларнинг ҳуқуқий онги ва маданияти юксалишига кўмаклашилади.

Open Justice program is being developed
The Ministry of Justice of the Republic of Uzbekistan has developed Open Justice draft program. It is currently posted on the ministry’s website and submitted for public discussion.
It is envisaged to provide the general public with the most important information about the activities of the ministry through this program. To this end, an action plan is developed for implementing the project.
The plan consists of four areas and determines activities, their timing, responsible persons, as well as the expected results.
These areas include the study of public opinion, work with appeals of legal entities and individuals, rulemaking, as well as informing the general public about the nature and significance of reforms carried out in the country, recruitment and placement of staff in the ministry’s system, creating a reserve of personnel, ensuring transparency in organizing execution of tasks and functions assigned to the ministry.
In order to study public opinion and work with appeals of legal entities and individuals, it is planned to organize open doors at least twice a year at the central office of the Ministry of Justice, the Agency (centers) of public services, in justice bodies and institutions.
Measures on introducing into practice commenting on behalf of the Ministry of proposals submitted to citizens on draft normative-legal acts posted for general discussion on the website regulations.gov.uz will be implemented. This will help to increase citizens’ legal culture and consciousness.