“Tashkent City” лойиҳасига қанча компания инвестиция киритди?
Тадбирда “Tashkent City” халқаро ишбилармонлик марказида бўлаётган қурилиш ишлари, ишчиларга яратилган шарт-шароитлар, айни вақтгача эришилган натижалар ва келгусидаги режалар хусусида сўзлаб берилди.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан пойтахтимизнинг янги қиёфасини яратишга қаратилган “Tashkent City” халқаро ишбилармонлик маркази қурилишига асос солинган эди.
Айни вақтда бу ерда меҳнат қилаётган ишчиларнинг кўпчилиги Россияда ишлаб қайтган малакали қурувчилардир. Шунингдек, олий маълумотли мутахассислар, муҳандислар, соҳа вакиллари айни жараёнда иштирок этаяпти. Уларнинг кўпчилиги бугунги давр талабларига жавоб берадиган бинолар қуришда аввал ҳам қатнашган.
Ишчилар учун хавфсиз шароит яратилган. Биринчи ўринда инсон саломатлиги ҳисобга олинган. Ишчилар икки сменада ишлайди. Дам олиш, овқатланиш учун қулай шароитлар мавжуд.
“Tashkent City”да янги коммуникация тизимлари яратилади. Кўп қаватли биноларни қуришда турли табиий офатлар, зилзила каби табиат ҳодисаларига нисбатан чидамли бўлган қурилиш материалларидан фойдаланилмоқда.
Пресс-турдан сўнг матбуот анжумани ўтказилди. Унда Тошкент шаҳар ҳокими Ж.Ортиқхўжаев, ушбу мажмуа қурилишида иштирок этаётган идора ва ташкилотлар вакиллари, инвесторлар иштирок этди.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2017 йил 28 июлдаги “Тошкент шаҳрининг марказий қисмини ободонлаштириш ва архитектуравий қиёфасини янада яхшилаш ҳамда аҳоли ва пойтахт меҳмонлари учун зарур шарт-шароитлар яратиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорига мувофиқ “Tashkent City“ халқаро ишбилармонлик ҳудудида давлат унитар корхонаси шаклида объектларни қуриш ва улардан фойдаланиш бўйича дирекция тузилган. Шунингдек, Халқаро ишбилармонлик марказининг маъмурий кенгаши ташкил этилган.
“Тошкент сити“ лойиҳаси режаси “ARUP“ (Буюк Британия), “Tabanlioglu“ (Туркия), “DPArchitects“ (Сингапур) ва бошқа етакчи халқаро компанияларни жалб қилган ҳолда ишлаб чиқилган.
Хорижий сармоядорларга хайрихоҳлик билдирилган ҳолда, 730дан зиёд инвестор лойиҳада қатнашиш учун ташаббус билан чиқди. Натижада 12 компания ушбу лойиҳани амалга оширишга инвестиция киритадиган бўлди. Лойиҳа учун давлат маблағлари жалб қилинмади. Лойиҳа 3 йилда жаҳон стандартларига мос равишда амалга оширилиши режалаштирилган.
Мазкур ҳудудда қурилаётган илк объектлардан бири беш юлдузли меҳмонхона ва “Конгресс холл”дир. Жаҳон тажрибаси шуни кўрсатмоқдаки, меҳмонхона кўп йиллик ва узоқ вақт давомида хизмат кўрсатади ва ўзини оқлайди. “Конгресс холл”дан эса давлат тадбирларини ўтказиш учун фойдаланилади.
Бу ҳудудда олдин яшаган аҳолининг фикрича, канализация тармоғи, ичимлик суви, электр узатишда муаммолар бўлган. Эгри кўчалар, эскирган қувурлар аҳолига ноқулайлик туғдирар эди. Бу маҳаллаларда яшаб келган фуқароларга бир жойдан кўп қаватли, барча шарт-шароитларга эга уй қуриб берилган.
Ҳудуддаги 80 гектар майдонда бизнес марказ, саноат парки, савдо мажмуалари, конференция заллари, ресторан ва маданий марказлар ҳамда кўп қаватли уйлар қурилиши бошлаб юборилган.
Инвесторларга бириктириб берилган халқаро ишбилармонлик марказида саккизта лотга бўлинган ҳолда қурилиш, бунёдкорлик ишлари олиб борилмоқда.
“Бизнес сити” (“Тошкент сити” намунасида) ишбилармонлик марказларини пойтахтимизнинг ҳар бир туманида барпо этиш юзасидан ҳам ишлар бошлаб юборилган. Ҳозир учта ана шундай марказ – “Олмазор бизнес сити”, “Юнусобод бизнес сити” ва “Мирзо Улуғбек бизнес сити” ташкил этилаётир. Ҳар бир фуқаро, маҳаллий ва хорижий компаниялар ушбу лойиҳаларда инвестор бўлиш имконига эга.
Шаҳар ичидаги шаҳар дея эътироф этилаётган “Tashkent City”нинг қурилиш ишлари авжида. Хорижий инвесторлар билан юртимиздаги ишбилармонлар ҳамкорликда иш олиб бормоқда. Яқин келажакда қурилиши якунланадиган бу жой маҳобатли, кўркам шаҳарчага айланишига шак-шубҳа йўқ.

Активное строительство “Tashkent city”
По инициативе Президента Шавката Мирзиёева было начато строительство Центра международного предпринимательства “Tashkent city”, направленное на создание нового облика столицы.
В настоящее время большинство работающих здесь - квалифицированные строители, а также специалисты с высшим образованием, инженеры. Практически все имеют опыт в возведении зданий, соответствующих требованиям времени.
Для работников созданы безопасные условия труда, ведь работа ведется в две смены. Организованы благоприятные условия для питания и отдыха.
В “Tashkent city” будут проложены новые инженерные коммуникации. При возведении многоэтажных зданий используются сейсмоустойчивые строительные материалы.
После пресс-тура состоялась пресс-конференция. В ней приняли участие хоким города Ташкента Ж.Артыкходжаев, представители ведомств и организаций, принимающих участие в строительстве, инвесторы.
В соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан «О мерах по улучшению архитектурного облика и благоустройства центральной части города Ташкента, а также созданию надлежащих условий для населения и гостей столицы» от 28 июля 2017 года в форме государственного унитарного предприятия сформирована Дирекция по строительству и эксплуатации объектов на территории Центра международного предпринимательства "Tashkent city". Также образован административный совет Центра международного предпринимательства.
План проекта "Tashkent city" разработан с участием компаний "ARUP" (Великобритания), "Tabanlioglu" (Турция), "DPArchitects" (Сингапур) и других ведущих международных компаний.
Благодаря вниманию к привлечению иностранных инвестиций, желание участвовать в проекте выразили более 730 инвесторов. Право на вложение инвестиций в проект получили 12 компаний. В реализацию проекта не вкладываются государственные средства. Планируется, что проект будет завершен в течение 3-х лет и будет соответствовать мировым стандартам.
Первые строящиеся на территории объекты - это пятизвездочная гостиница и Конгресс-холл. Мировой опыт показал, гостиница действует на протяжении многих лет и полностью окупается. А Конгресс-холл будет использоваться для проведения государственных мероприятий.
По мнению проживавших на этой территории людей, здесь всегда были проблемы с канализацией, водопроводом, подачей электричества. Узкие улочки, устаревшие коммуникации создавали неудобства населению. Проживавшим в этих махаллях гражданам предоставили квартиры со всеми удобствами в новых многоэтажных домах.
На территории в 80 гектаров ведется строительство бизнес-центра, промышленного парка, торговых комплексов, конференц-залов, ресторана, культурных центров и многоэтажных домов.
Начата работа и по строительству центров предпринимательства “Бизнес сити” (по образцу "Tashkent city") и в каждом районе столицы. В настоящее время строятся три таких центра – «Олмазор бизнес сити», «Юнусобод бизнес сити» и «Мирзо Улугбек бизнес сити». Инвестором в этих проектах может быть любой гражданин, местные и зарубежные компании.
Активно идет строительство “Tashkent city” как города в городе. Предприниматели нашей страны работают совместно с зарубежными инвесторами. И, безусловно, в ближайшем будущем эта территория превратится в величественный, красивый городок.