Тошкентда ШҲТ халқ дипломатияси маркази иш бошлади
Мамлакатлар ва халқлар ўртасидаги ўзаро ишонч, яхши қўшничилик алоқаларининг бардавом бўлиши дунёда сиёсий, иқтисодий-ижтимоий, қолаверса, маданий-гуманитар соҳалардаги ҳамкорлик учун йўл очади. Бу каби мақсадларга эришишда бугун халқ дипломатияси воситалари етакчи ўрин тутмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 2017 йил 8-9 июнь кунлари Остона шаҳрида ўтган ШҲТ саммитида ташкилот марказлари – халқ дипломатиясининг доимий фаолият юритувчи институтларини таъсис этиш имкониятларини кўриб чиқиш ташаббусини илгари сурганди. Ушбу ташаббус доирасида Ўзбекистонда Шанхай ҳамкорлик ташкилоти Халқ дипломатияси маркази ташкил этилди.
Мазкур марказ иш бошлаши муносабати билан унинг фаолият йўналишлари, мақсад ва вазифаларига бағишланган брифинг ўтказилди.
Анжуманда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати аъзолари, Қонунчилик палатаси депутатлари, вазирлик ва идоралар, дипломатик корпус, халқаро ташкилотлар, фуқаролик жамияти институтлари, ОАВ вакиллари иштирок этди.
Олий Мажлис Сенати Раисининг биринчи ўринбосари Содиқ Сафоев, ШҲТ Халқ дипломатияси маркази директори Раҳматулла Назаров, Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Миллатлараро муносабатлар ва хорижий мамлакатлар билан дўстлик алоқалари қўмитаси раиси Рустам Қурбонов марказнинг фаолият йўналишлари ҳақида сўзлади.
ШҲТ Бош котиби Владимир Норовнинг тадбир қатнашчиларига мурожаати тингланди.
Ушбу марказнинг Ўзбекистонда иш бошлаши мамлакатимизнинг ШҲТга аъзо давлатлар билан алоқаларни янада мустаҳкамлашда халқ дипломатияси механизмларидан самарали фойдаланиш тарафдори эканини яна бир бор тасдиқлайди.
Таъкидланганидек, дунёда глобаллашув ва интеграция жараёнларини кучайиб бораётган бир шароитда халқ дипломатияси халқаро муносабатларнинг асосий ва ажралмас қисмига айланиб бормоқда. Жамоат ташкилотлари ва бирлашмалари фаолияти, халқаро ноҳукумат ташкилотларининг ҳамкорликни кучайтириш бўйича ташаббуслари мамлакатлар ўртасида барча даражадаги муносабатларни ривожлантиришга имкон яратади. Шу маънода, халқ дипломатияси воситаларидан фойдаланиш орқали ШҲТ доирасида ўзаро ишонч ва яқин ҳамкорлик руҳини мустаҳкамлаш мақсад қилинган.
– ШҲТ доирасидаги ҳамкорлик турли соҳаларда жадал ривожланмоқда, – дейди Россия Федерациясининг мамлакатимиздаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Владимир Тюрденев. – Тузилма мамлакатлари ҳамкорлигининг истиқболли ғояларини рўёбга чиқаришга қодир кадрларнинг янги авлоди етишиб чиқмоқда. Глобаллашув асрида жамиятлараро мулоқотни фаоллаштиришга ҳар қачонгидан кўра кўпроқ зарурат туғилмоқда. Халқ дипломатияси эса турли маданиятлар ўртасидаги ҳамкорликни йўлга қўйиш, халқлар томонидан яратилган асрий тамаддун самараларини кенг тарғиб қилишда сиёсий дипломатиядан кўра таъсирли кучга эга. Ўзбекистонда фаолият бошлаган Халқ дипломатияси маркази эса ШҲТ доирасидаги илк ана шундай тузилма сифатида эътиборга молик. Марказ фаолиятини ташкил этиш бу каби эзгу мақсадларни рўёбга чиқаришда асосий омил бўлади.
Бугунги кунда мамлакатимиздаги қатор давлат ва жамоат ташкилотлари марказ фаолиятини самарали ташкил этиш ишларига кўмаклашмоқда. Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Миллатлараро муносабатлар ва хорижий мамлакатлар билан дўстлик алоқалари қўмитаси, Ташқи ишлар, Маданият, Олий ва ўрта махсус таълим, Жисмоний тарбия ва спорт вазирликлари, Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси, Фанлар академияси, Бадиий академия, Ёшлар иттифоқи, Журналистлар ижодий уюшмаси, Ёзувчилар уюшмасининг марказ таъсисчилари экани фикримизга мисол бўла олади.
Марказ ўз фаолиятини ташкил этишда ШҲТга аъзо давлатлар билан маданий-гуманитар алоқаларни кенгайтириш, делегацияларнинг ўзаро ташрифларини уюштириш, фуқаролик жамияти институтлари, жумладан, ёшлар ва хотин-қизлар ташкилотлари ўртасида дўстона ҳамкорлик муҳитини қарор топтириш учун зарур шароитлар яратишга эътибор қаратади. Халқларнинг бой тарихи, маданий мероси, анъаналарини асраб-авайлашда ахборот ресурсларини шакллантириш юзасидан оммавий ахборот воситалари билан яқин ҳамкорлик қилади. Турли йўналишларда ахборот-таҳлилий материаллар тайёрлаб, уларни мунтазам чоп этади.
Тадбирда ШҲТ Халқ дипломатияси марказининг вазифалари, фаолият йўналишлари, жорий йилги режаларига бағишланган тақдимот бўлиб ўтди.
Анжуман доирасида Ўзбекистонда таъсис этилган ШҲТ Халқ дипломатияси маркази билан “Тараққиёт стратегияси“ маркази ҳамда ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси ўртасида ҳамкорлик тўғрисида меморандумлар имзоланди.

В Ташкенте начал функционировать Центр народной дипломатии ШОС
Прочные доверительные и добрососедские связи между странами и народами способствуют расширению сотрудничества в политической, социально-экономической и культурно-гуманитарной сферах. Все более важную роль в этом играет народная дипломатия.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев на саммите ШОС, состоявшемся 8-9 июня 2017 года в Астане, выдвинул предложение о рассмотрении возможности учреждения при ШОС постоянно действующих институтов народной дипломатии. В рамках данной инициативы в Узбекистане создан Центр народной дипломатии Шанхайской организации сотрудничества.
В связи с началом работы данного центра состоялся брифинг, посвященный направлениям его деятельности, целям и задачам.
В форуме приняли участие члены Сената и депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, представители министерств и ведомств, дипломатического корпуса, международных организаций, институтов гражданского общества, СМИ.
Первый заместитель Председателя Сената Олий Мажлиса Садык Сафаев, директор Центра народной дипломатии ШОС Рахматулла Назаров, председатель Комитета по межнациональным отношениям и дружественным связям с зарубежными странами при Кабинете Министров Рустам Курбанов рассказали о направлениях деятельности центра.
Заслушано обращение Генерального секретаря ШОС Владимира Норова к участникам мероприятия.
Открытие данного центра в Узбекистане еще раз подтверждает приверженность нашей страны дальнейшему укреплению связей с государствами-членами ШОС посредством эффективного использования механизмов народной дипломатии.
Как отмечалось, в нынешних условиях усиления процессов глобализации и интеграции в мире народная дипломатия превращается в основную и неотъемлемую часть международных отношений. Деятельность общественных организаций и объединений, инициативы международных неправительственных организаций по укреплению сотрудничества создают условия для развития связей между странами на всех уровнях. Таким образом, поставлена цель укрепить атмосферу взаимного доверия и тесного партнерства.
– Сотрудничество в рамках ШОС развивается ускоренными темпами в различных сферах, – говорит Чрезвычайный и Полномочный посол Российской Федерации в нашей стране Владимир Тюрденев. – Появляется новое поколение кадров, способных реализовать перспективные идеи сотрудничества стран, входящих в эту структуру. В век глобализации как никогда высока необходимость в активизации общественного диалога. А народная дипломатия имеет большую силу воздействия для налаживания сотрудничества между различными культурами, широкой пропаганды достижений народов. Начавший свою деятельность в Узбекистане Центр народной дипломатии заслуживает внимания как первая подобная структура в рамках ШОС. Налаживание деятельности центра является основным фактором в реализации таких благородных целей.
В настоящее время ряд государственных и общественных организаций нашей страны способствуют эффективной деятельности центра. Это подтверждается и тем, что учредителями центра являются Комитет по межнациональным отношениям и дружественным связям с зарубежными странами при Кабинете Министров, министерства иностранных дел, культуры, высшего и среднего специального образования, физической культуры и спорта, Государственный комитет по развитию туризма, Академия наук, Академия художеств, Союз молодежи, Творческий союз журналистов, Союз писателей.
В своей деятельности центр уделит внимание расширению культурно-гуманитарных связей с государствами-членами ШОС, взаимных поездок делегаций, созданию необходимых условий для развития дружеских связей между институтами гражданского общества, в том числе молодежными и женскими организациями. Центр будет тесно сотрудничать со средствами массовой информации в вопросах формирования информационных ресурсов, нацеленных на сохранение богатой истории, культурного наследия, традиций народов, готовить информационно-аналитические материалы по различным направлениям и регулярно публиковать их.
На мероприятии состоялась презентация, посвященная задачам, направлениям деятельности, плану работы на текущий год Центра народной дипломатии ШОС.
В рамках мероприятия подписаны меморандумы о сотрудничестве между учрежденным в Узбекистане Центром народной дипломатии ШОС и Центром «Стратегия развития», а также представительством ОБСЕ в Узбекистане.