Мурожаатлар тизимли ҳал этилмоқда
Миллий матбуот марказида “Ипотека-банк“ акциядорлик-тижорат ипотека банки истеъмолчиларга кўрсатаётган хизматлар самарадорлигини янада ошириш борасида белгиланган чора-тадбирларга бағишланган матбуот анжумани ўтказилди.
Мурожаатлар билан ишлаш, шахсий ва сайёр қабуллар ўтказиш, бу орқали фуқароларнинг масалаларини жойида ҳал этиш, сарсонгарчилик ва муаммолар юзага келишининг олдини олиш, бундай ҳолатларга нисбатан тезкорлик билан муносабат билдириш, мижозларнинг банк хизматларидан эркин фойдаланишлари учун имконият яратиш бўйича банк томонидан тизимли ишлар амалга оширилаётганлиги таъкидланди.
Хусусан, банк раҳбарияти томонидан ҳар бир мурожаатни Ўзбекистон Республикасининг “Жисмоний ва юридик шахсларнинг мурожаатлари тўғрисида”ги қонуни талабларига мувофиқ, ҳар томонлама ва холисона, қонунда белгиланган муддатда кўриб чиқиш амалиёти йўлга қўйилган.
Ўтган йил давомида банк тизимига келиб тушган мурожаатлар таҳлили шуни кўрсатмоқдаки, мурожаатларнинг аксарият қисмини уй-жой сотиб олиш учун ипотека кредитлари олиш, тадбиркорликни ривожлантириш учун имтиёзли кредитлар ажратиш, пластик карта ва терминаллар ҳамда банк омонати билан боғлиқ бўлган масалалар ташкил этган. 2018 йил давомида банк тизимига келиб тушган 1 минг 829 мурожаатдан 171 таси қаноатлантирилиб, уларда кўтарилган масалалар ижобий ҳал этилди.
Банк бошқарув раиси ва унинг ўринбосарлари томонидан ўтган йил давомида жами 313 та жисмоний ва юридик шахснинг оғзаки мурожаатлари қабул қилинди. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси томонидан тасдиқланган сайёр қабул жадвалига мувофиқ, бошқарув раиси ва унинг ўринбосарлари томонидан республикамизнинг 44 та туман(шаҳар)ларида ўтказилган сайёр қабуллар давомида 295 та жисмоний ва юридик шахс қабул қилинди.

Налажено системное решение проблем
В Национальном пресс-центре состоялась пресс-конференция, посвященная мерам по дальнейшему повышению эффективности услуг, оказываемых акционерным коммерческим ипотечным банком "Ипотека банк".
Отмечалось, что в банке ведется системная работа с обращениями, по проведению личных и выездных приемов, предупреждению возникновения проблем, их оперативному разрешению, созданию условий для свободного пользования клиентами банковскими услугами.
В частности, руководством банка налажена практика по рассмотрению каждого обращения в соответствии с требованиями Закона Республики Узбекистан «Об обращениях физических и юридических лиц» – всесторонне и объективно, в установленные законом сроки.
Как показывает анализ обращений, поступивших в прошлом году, большая их часть касается вопросов получения ипотечных кредитов для приобретения жилья, выделения льготных кредитов для развития предпринимательства, вопросов, связанных с пластиковыми картами и терминалами. В 2018 году из поступивших в банковскую систему 1 829 обращений были удовлетворены 171, положительно решены затронутые в них вопросы.
Председателем правления банка и его заместителями в течение прошлого года было принято 313 устных обращений физических и юридических лиц. В соответствии с утвержденным Кабинетом Министров Республики Узбекистан графиком выездных приемов председателем правления и его заместителями были проведены выездные приемы в 44 районах (городах) республики, в ходе которых принято 295 физических и юридических лиц.