Каратэчиларимиз ёруғ юз билан қайтди
Жорий йилнинг 16-23 январь кунлари Ҳиндистоннинг Калькутта шаҳрида анъанавий каратэ бўйича ўтган Осиё чемпионатида Ўзбекистон терма жамоаси 11 олтин, 9 кумуш, 7 бронза медалини қўлга киритди.
Ислом Каримов номидаги Тошкент халқаро аэропортида терма жамоамизни вазирлик ва идоралар вакиллари, оммавий ахборот воситалари ходимлари, спорт мухлислари тантанали равишда кутиб олди.
Ҳиндистонда ўтган нуфузли мусобақада қитъамизнинг 11 давлатидан келган каратэчилар совринли ўринлар учун баҳслашди. Унда иштирок этган 21 спортчимиз Ўзбекистон каратэ мактаби салоҳиятини яна бир карра намойиш этди.
Чемпионатда Жаҳонгир Абдуваҳобов, Музаффар Ҳожиев, Ҳожиаҳрор Иброҳимов, Меҳрожиддин Жалолов, Умархон Муҳаммадиев, Санжар Улашев, Омина Сулаймонова ўз вазн ва йўналишларида ғолибликни қўлга киритган бўлса, Тоштемир Пўлатов ва Нодирхон Солиев икки йўналиш бўйича олтин медалга эга бўлди.
– Халқаро майдондаги нуфузли мусобақаларда қатнашаётган ҳар бир спортчимиз ортида ўзини мана шу даражага етказган Ватанимиз, халқимиз турганини, яратилаётган шароитларнинг барчаси истиқлолимиз шарофатидан эканини чин дилдан ҳис қилади, – дейди Осиё чемпиони Жаҳонгир Абдуваҳобов. – Мана шу туйғу биз, спортчиларга катта куч-қувват ва ишонч беради.

Победы наших каратистов
16-23 января текущего года в индийском городе Калькутта состоялся чемпионат Азии по традиционному каратэ, в ходе которого сборная команда Узбекистана завоевала 11 золотых, 9 серебряных, 7 бронзовых медалей.
В международном аэропорту "Ташкент" имени Ислама Каримова членов сборной команды торжественно встретили представители министерств и ведомств, работники СМИ, поклонники спорта.
На престижных соревнованиях в Индии за призовые места борьбу вели каратисты из 11 стран континента. На чемпионате наши спортсмены вновь продемонстрировали потенциал школы каратэ Узбекистана.
На чемпионате в своих весовых категориях и направлениях победу одержали Жахонгир Абдувахобов, Музаффар Хожиев, Хожиахрор Иброхимов, Мехрожиддин Жалолов, Умархон Мухаммадиев, Санжар Улашев, Омина Сулаймонова, а Тоштемир Пулатов и Нодирхон Солиев завоевали золотые медали по двум направлениям каратэ.
– Каждый спортсмен, принимающий участие в международных соревнованиях, осознает, что за ним - его Родина, народ, понимает, что благодаря независимости создаются все необходимые ля развития условия, – говорит чемпион Азии Жахонгир Абдувахобов. – И это чувство придает силы и уверенность спортсменам.