2019 йил 16 январь куни Сенатда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Раиси Ниғматилла Йўлдошевнинг Россия Федерацияси Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили Татьяна Москалькова билан учрашуви бўлиб ўтди.
Учрашувда таъкидланганидек, Ўзбекистон ва Россия ҳамкорлигини чуқурлаштириш Ўзбекистон ташқи сиёсатининг асосий устуворликларидан бири ҳисобланади. Россия Ўзбекистоннинг муҳим, ишончли, узоқ муддатли ва стратегик шерикларидан бири ҳисобланади.
Бунда инсон ҳуқуқлари ва эркинликларини ҳимоя қилиш соҳасида ўзаро ҳамкорликни мустаҳкамлаш муҳим аҳамиятга эга. Икки мамлакат омбудсманлари ўртасидаги ҳамкорлик изчил ривожланмоқда, халқаро форумлар доирасида алоқалар яхши йўлга қўйилган, Ўзбекистон ва Россия фуқароларининг мурожаатларини кўриб чиқишда ўзаро ҳамкорлик олиб борилмоқда.
Томонларнинг фикрича, Россия Федерацияси Омбудсманининг бу галги ташрифи икки томонлама ҳамкорликни янада чуқурлаштиришда янги омил бўлади. Тошкентда бўлиб ўтган Ўзбекистон-Россия давра суҳбатида экспертлар ва мутахассислар миллий омбудсманлар ҳамкорлигига доир кенг кўламли гуманитар масалаларни муҳокама қилдилар.
Россия Омбудсмани ва Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази ўртасида Ҳамкорлик тўғрисида имзоланган меморандум шубҳасиз инсон ҳуқуқлари ва эркинликларини таъминлаш соҳасидаги ўзаро ҳамкорликни янада мустаҳкамлашга хизмат қилади.
Учрашувда томонлар қайд этганидек, қатъий сиёсий ва иқтисодий модернизациялашга қаратилган Ўзбекистоннинг янгиланган сиёсати доирасида давлат бошқаруви органларининг очиқлиги ва ошкоралигини, аҳоли олдидаги ҳисобдорлигини таъминлаш бўйича ишлар амалга оширилди. Фуқаролар, сиёсий партиялар, ноҳукумат ташкилотларининг сиёсий фаоллиги тобора ошиб бормоқда. Оммавий ахборот воситалари фаол ва мустақил фаолият юритмоқда.
Инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш кафолатларини мустаҳкамлаш бўйича ҳаракатлар дастури ишлаб чиқилди. Жумладан, Олий Мажлис Қонунчилик палатаси ва Сенати томонидан Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили ваколатларини кенгайтириш, БМТ конвенция органлари тавсияларини ҳисобга олиш ва “миллий превентив механизм” институтини жорий этиш бўйича ишлар олиб борилмоқда.

Встреча с Омбудсманом Российской Федерации
16 января 2019 года в Сенате состоялась встреча Председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистана Нигматиллы Йулдошева с Уполномоченным по правам человека Российской Федерации Татьяной Москальковой.
В ходе встречи отмечалось, что углубление узбекско-российского сотрудничества является одним из главных внешнеполитических приоритетов Узбекистана. Россия является одним из важных, надежных, долгосрочных и стратегических партнеров Узбекистана.
При этом важным является сотрудничество в сфере защиты прав и свобод человека. Связи омбудсманов двух стран последовательно развиваются и укрепляются, поддерживаются контакты на полях международных форумов, а также осуществляется взаимодействие при рассмотрении обращений граждан Узбекистана и России.
Стороны отметили, что нынешний визит Омбудсмана Российской Федерации придаст новый импульс дальнейшему углублению двустороннего сотрудничества. В рамках состоявшегося в Ташкенте узбекско-российского «круглого стола» эксперты и специалисты обсудили широкий спектр гуманитарных аспектов сотрудничества национальных омбудсманов.
Подписанный Меморандум о сотрудничестве между Омбудсманом России и Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека несомненно способствует дальнейшему укреплению взаимодействия в сфере обеспечения прав и свобод человека.
В ходе встречи стороны отметили, что благодаря обновленной политике Узбекистана, нацеленной на решительную политическую и экономическую модернизацию, сделаны шаги по обеспечению транспарентности органов государственного управления, их подотчетности перед населением. Растет политическая активность граждан, политических партий, неправительственных организаций. Средства массовой информации все больше обретают активность и независимость.
Разработана программа действий по укреплению гарантий защиты прав человека. В частности, Законодательной палатой и Сенатом Олий Мажлиса проводится работа по расширению полномочий Уполномоченного по правам человека Олий Мажлиса, учету рекомендаций конвенционных органов ООН и введению института «национального превентивного механизма».