Сенатнинг Халқаро муносабатлар, ташқи иқтисодий алоқалар, хорижий инвестициялар ва туризм масалалари қўмитаси жамоатчиликка ҳисобот берди
2019 йилнинг 16 январь куни Миллий матбуот марказида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Халқаро муносабатлар, ташқи иқтисодий алоқалар, хорижий инвестициялар ва туризм масалалари қўмитасининг 2018 йилдаги фаолияти сарҳисоби ва жорий йилдаги фаолиятининг устувор йўналишларига бағишланган матбуот анжумани ўтказилди.
Унда таъкидланганидек, ўтган йил давомида Қўмита томонидан олиб борилган ишлар мамлакатни демократик модернизациялаш ва ислоҳ қилишнинг янги шарт-шароитларида парламент ишини фаоллаштириш борасида ўзига хос тажриба орттириш ва унинг фаолиятини янада такомиллаштириш учун янги имкониятлар очиб берди.
Жумладан, 2018 йилда Қўмита томонидан Олий Мажлис Сенатининг 14-17 ялпи мажлисларида кўриб чиқиш учун 20 та қонун киритилди. “Ўзбекистон Республикаси, Қозоғистон Республикаси ва Туркманистон ўртасида уч давлатнинг Давлат чегаралари туташган нуқтаси ҳудуди тўғрисидаги Шартномани (Самарқанд, 2017 йил 10 ноябрь) ратификация қилиш ҳақида”; “Ўзбекистон Республикаси билан Афғонистон Ислом Республикаси ўртасида фуқаролик, оилавий ва жиноий ишлар бўйича ўзаро ҳуқуқий ёрдам тўғрисидаги шартномани (Тошкент, 2017 йил 5 декабрь) ратификация қилиш ҳақида”; “Умумжаҳон почта иттифоқининг Уставига Тўққизинчи қўшимча баённомани (Истанбул, 2016 йил 6 октябрь) ратификация қилиш тўғрисида”ги ва бошқа қонунлар шулар жумласидан.
Шунингдек, Қўмита томонидан ҳисобот даврида 5 марта вазирлик ва идоралар раҳбарларининг ахборотлари эшитилди. Хусусан, Ўзбекистон Республикаси ташқи ишлар вазирининг, Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар бўйича давлат қўмитасининг фаолияти юзасидан, Ўзбекистон Республикаси Ташқи савдо вазирлигининг фаолиятига оид ва бошқа парламент эшитувларида Қўмита ваколатига тегишли йўналишларда давлат идоралари томонидан олиб борилаётган ишлар ва йўл қўйилган камчиликлар атрофлича таҳлил этилиб, Қўмита хулосаси ва тавсиялари билдирилди.
Ҳисобот даврида Қўмита томонидан Тошкент шаҳрида “Иқтисодий ислоҳотларни жадаллаштириш ва мамлакат минтақаларининг инвестициявий жозибадорлигини ошириш: мавжуд муаммолар ҳамда уларнинг ечимлари” мавзусидаги халқаро конференция, “Янги инновацион иқтисодиётни ривожлантириш истиқболлари: Ўзбекистон ва ривожланган мамлакатлар тажрибаси” деб номланган илмий-амалий конференция ва бошқа қатор тадбирлар ташкил этилди. Эксперт ҳамжамияти вакиллари ва халқаро миқёсдаги мутахассислар иштирокида ўтказилган ушбу тадбирлар якунларига кўра, тегишли “йўл хариталари” ва давлат дастурларига бир қатор таклифлар тайёрланди.
Тошкент шаҳрига инвестицияларни жалб қилиш – Қўмита назоратидаги муҳим масалалардан бири ҳисобланади. Хусусан, бу йўналишда Олий Мажлис Сенати ва Вазирлар Маҳкамаси томонидан тасдиқланган “йўл хариталари”га мувофиқ Сенат, тегишли вазирлик ва идоралар, компания ва агентликлар билан биргаликда Тошкент шаҳрида инвестиция лойиҳаларини туманлар иқтисодиётига киритиш масаласида назорат ишлари олиб борилмоқда. Хусусан, ўтган йили Олмазор туманига 4 та сектор раҳбарлари олдига ҳар йили ўз сектори ҳудудида 20 млн. доллардан жами 80 млн. доллар тўғридан-тўғри хорижий инвестиция жалб қилиш бўйича тегишли чора-тадбирлар кўрилди.
Йил давомида Қўмита томонидан унинг фаолиятига доир масалалар юзасидан илгари сурилган амалий таклифлар ва ташаббусларнинг йигирмадан ортиғи ҳаётга татбиқ этилди.
2018 йилда Қўмита томонидан бу ва бошқа йўналишда олиб борилган ишлар жорий, “Фаол инвестициялар ва ижтимоий ривожланиш йили”да ҳам изчил давом эттирилиши ҳамда сифат жиҳатдан янги даражага олиб чиқилиши матбуот анжуманида алоҳида таъкидлаб ўтилди. Хусусан, 2019 йил Давлат дастурида белгилаб берилган фаол инвестиция сиёсатини амалга ошириш ва инвесторлар ишончини оқлаш, жаҳон бозорларига интеграция қилиш ва экспортни қўллаб-қувватлаш, маданият, спорт ва туризмни янада ривожлантириш каби қатор йўналишларда тегишли чора-тадбирларни амалга ошириш, бунда парламент назоратининг самарали механизмларини қўллаш Қўмита фаолиятининг асосини ташкил этади.
Жорий йилдаги режалар орасида Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар ва Ташқи савдо вазирликлари, Инвестициялар бўйича ва Туризмни ривожлантириш масалалари давлат қўмиталарининг фаолияти юзасидан ахборотларини эшитиш, Ўзбекистон парламент делегацияларининг Қозоғистон, Қирғизистон, Грузия ҳамда Туркияга расмий ташрифларини амалга ошириш каби тадбирлар белгиланганлиги алоҳида тилга олинди. Шунингдек, хорижий парламент раҳбарларининг, жумладан Россия, Беларусь, ЕХҲТ Парламентлараро Ассамблеяси, Испания парламентлари раҳбарларининг мамлакатимизга расмий ташрифларини ташкиллаштириш, Ўзбекистон Республикасининг хорижий мамлакатларга, жумладан Латвия каби мамлакатларга тайинланаётган элчилари томонидан тайёрланган хорижий мамлакатлар билан икки томонлама ҳамкорликни янада ривожлантириш стратегиялари (“йўл хариталари”) тақдимотларини эшитиш, Қўмита ваколатларига алоқадор соҳаларда қонун ҳужжатларининг ижро этилишини ўрганиш каби ишлар ҳам жорий йилда янгича ёндашув асосида амалга оширилиши таъкидлаб ўтилди.
Матбуот анжуманида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатининг Халқаро муносабатлар, ташқи иқтисодий алоқалар, хорижий инвестициялар ва туризм масалалари аъзолари журналистларни қизиқтирган барча саволларга батафсил жавоб бердилар.

Комитет Сената Олий Мажлиса по вопросам международных отношений, внешнеэкономических связей, иностранных инвестиций и туризма отчитался перед общественностью
16 января 2019 года в Национальном пресс-центре состоялась пресс-конференция Комитета Сената Олий Мажлиса по вопросам международных отношений, внешнеэкономических связей, иностранных инвестиций и туризма, посвященная итогам его деятельности в 2018 году и приоритетным направлениям текущего года.
Отмечалось, что работа, проведенная Комитетом на протяжении прошлого года, открыла новые возможности своеобразного опыта и дальнейшего совершенствования деятельности по активизации парламентской работы в новых условиях демократической модернизации и реформирования страны.
В частности, Комитетом в 2018 году было внесено 20 законов для рассмотрения на 14-17 пленарных заседаниях Сената Олий Мажлиса: «О ратификации Договора между Республикой Узбекистан, Республикой Казахстан и Туркменистаном о районе точки стыка Государственных границ трех государств (Самарканд, 10 ноября 2017 года)», Закон Республики Узбекистан «О ратификации Договора между Республикой Узбекистан и Исламской Республикой Афганистан о взаимной правовой помощи по гражданским, семейным и уголовным делам (Ташкент, 5 декабря 2017 года)», Закон Республики Узбекистан «О ратификации Девятого дополнительного протокола к Уставу Всемирного почтового союза (Стамбул, 6 октября 2016 года)» и др.
Кроме того, Комитетом в отчетном периоде 5 раз заслушаны информации руководителей министерств и ведомств. К примеру, на парламентских слушаниях о деятельности министра иностранных дел Республики Узбекистан, Государственного комитета Республики Узбекистан по инвестициям, Министерства внешней торговли Республики Узбекистан, и других всесторонне проанализированы проводимая работа в соответствующих направлениях и допущенные недостатки, были высказаны заключения и рекомендации Комитета.
Также в отчетном году Комитетом в городе Ташкенте были организованы международная конференция, посвященная решению имеющихся проблем в плане ускорения экономических реформ и повышения инвестиционной привлекательности страны, научно-практическая конференция на тему «Перспективы развития новой инновационной экономики: опыт Узбекистана и развитых стран» и ряд других мероприятий. По итогам данных мероприятий, в которых участвовали представители экспертного сообщества и специалисты международного уровня, были подготовлены предложения в соответствующие «дорожные карты» и государственные программы.
Привлечение инвестиций в город Ташкент является одним из важных вопросов, находящихся под контролем Комитета. В частности, в соответствии с «дорожной картой», утвержденной Сенатом Олий Мажлиса и Кабинетом Министров, в этом направлении совместно с соответствующими министерствами и ведомствами, компаниями и агентствами осуществляется контроль за вопросом внедрения инвестиционных проектов в районах города Ташкента. Так, в прошлом году были приняты меры для привлечения прямых инвестиций в Алмазарский район руководителями четырех секторов в пределах территории каждого сектора по 20 млн. долларов, всего 80 млн. долларов США.
В течение года реализованы в жизнь более двадцати практических предложений и инициатив, выдвинутых Комитетом по различным вопросам его деятельности.
В ходе пресс-конференции особо отмечалось, что работа, проведенная Комитетом в 2018 году, будет последовательно продолжена и поднята на качественно новый уровень в «Год активных инвестиций и социального развития». В частности, в основе деятельности Комитета будут находиться вопросы осуществления мероприятий в определенных в Государственной программе 2019 года таких направлениях, как реализация активной инвестиционной политики и оправдание доверия инвесторов, интегрирование на мировые рынки и поддержка экспорта, дальнейшее развитие культуры, спорта и туризма, применение при этом эффективных механизмов парламентского контроля.
Среди планов на текущий год отмечены заслушивание информации министерств иностранных дел и внешней торговли, Государственных комитетов по инвестициям и вопросам развития туризма, осуществление официальных визитов парламентских делегаций в Казахстан, Кыргызстан, Грузию и Турцию. Кроме того, организация официальных визитов руководителей зарубежных парламентов, в частности парламентов России, Белорусии, Межпарламентской Ассамблеи ОБСЕ, парламента Испании, заслушиваение презентаций («дорожных карт») стратегии назначаемых послов Республики Узбекистан в иностранных государствах, в частности в Латвии по дальнейшему развитию двустороннего сотрудничества с зарубежными странами, изучение исполнения законодательства в сферах, которые относятся к полномочиям Комитета.
В ходе пресс-конференции члены Комитета Сената Олий Мажлиса по вопросам международных отношений, внешнеэкономических связей, иностранных инвестиций и туризма, подробно ответили на вопросы, интересующие журналистов.