ШҲТ МАТТ Ижроқўми директори билан учрашув
2019 йилнинг 15 январь куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Шанхай ҳамкорлик ташкилотига аъзо давлатлар раҳбарлари кенгашининг қарорига биноан 1 январдан бошлаб Тошкент шаҳрида жойлашган ШҲТ Минтақавий аксилтеррор тузилмаси (МАТТ) Ижроия қўмитаси директори лавозимини бажаришга киришган Жумахон Ғиёсов билан учрашди.
Вазир Тожикистон Республикаси вакилининг уч йиллик муддатга ушбу лавозимга киришгани билан табриклади ва Ўзбекистон томонидан терроризм, экстремизм ва сепаратизмга қарши курашишда аъзо давлатлар ҳамкорлигини таъминлаш бўйича ШҲТнинг асосий органи ҳисобланувчи МАТТ фаолиятига муҳим аҳамият қаратилишини таъкидлади.
Учрашувда тарихан қисқа муддат ичида биргаликдаги саъй-ҳаракатлар билан МАТТ фаолиятини институционал ривожлантириш ва такомиллаштириш борасида улкан ишлар қилингани, натижада у ўз олдига қўйилган вазифаларни тўлақонли амалга оширишга қодир тузилма сифатида шакллангани қайд этилди.
Суҳбат давомида 2019 йилда ШҲТ МАТТ доирасида ўтказиладиган тадбирлар ва истиқболдаги режалар юзасидан фикр алмашилди.

Встреча с директором Исполкома РАТС ШОС
15 января 2019 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов встретился с Джумахоном Гиёсовым, с 1 января приступившим в соответствии с Решением Совета глав государств-членов Шанхайской организации сотрудничества к обязанностям директора расположенного в г.Ташкенте Исполнительного комитета Региональной антитеррористической структуры ШОС.
Министр поздравил представителя Республики Таджикистан Джумахона Гиёсова со вступлением в должность на трехлетний срок и подчеркнул, что Узбекистан придает важное значение деятельности РАТС, которая является основным органом ШОС по обеспечению взаимодействия государств-членов в борьбе с терроризмом, экстремизмом и сепаратизмом.
На встрече отмечалось, что за относительно короткое по историческим меркам время совместными усилиями проделана большая работа по институциональному развитию и совершенствованию деятельности РАТС, которая сформировалась как дееспособная структура, полноценно реализующая поставленные перед ней задачи.
Стороны обменялись мнениями относительно предстоящих мероприятий в рамках РАТС ШОС в 2019 году и на перспективу.