ШҲТ МАТТ Ижроқўми директори билан учрашув
2019 йилнинг 15 январь куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Шанхай ҳамкорлик ташкилотига аъзо давлатлар раҳбарлари кенгашининг қарорига биноан 1 январдан бошлаб Тошкент шаҳрида жойлашган ШҲТ Минтақавий аксилтеррор тузилмаси (МАТТ) Ижроия қўмитаси директори лавозимини бажаришга киришган Жумахон Ғиёсов билан учрашди.
Вазир Тожикистон Республикаси вакилининг уч йиллик муддатга ушбу лавозимга киришгани билан табриклади ва Ўзбекистон томонидан терроризм, экстремизм ва сепаратизмга қарши курашишда аъзо давлатлар ҳамкорлигини таъминлаш бўйича ШҲТнинг асосий органи ҳисобланувчи МАТТ фаолиятига муҳим аҳамият қаратилишини таъкидлади.
Учрашувда тарихан қисқа муддат ичида биргаликдаги саъй-ҳаракатлар билан МАТТ фаолиятини институционал ривожлантириш ва такомиллаштириш борасида улкан ишлар қилингани, натижада у ўз олдига қўйилган вазифаларни тўлақонли амалга оширишга қодир тузилма сифатида шакллангани қайд этилди.
Суҳбат давомида 2019 йилда ШҲТ МАТТ доирасида ўтказиладиган тадбирлар ва истиқболдаги режалар юзасидан фикр алмашилди.

Meeting with the Director of RATS SCO Executive Committee
On January 15, 2019, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Abdulaziz Kamilov met with Jumahon Giyosov, who from January 1, in accordance with the Decision of the Council of Heads of States of the Shanghai Cooperation Organization, took office as the Director of the SCO Regional Anti-Terrorist Structure in the city of Tashkent.
The Minister congratulated the representative of the Republic of Tajikistan Jumahon Giyosov on taking office for a three-year term and emphasized that Uzbekistan attaches great importance to activities of the RATS, which is the main body of the SCO on ensuring interaction among member states in the fight against terrorism, extremism and separatism.
It was noted that in a relatively short time by historical standards, a lot of work had been done by joint efforts on the institutional development and improvement of activities of the RATS, which was formed as a capable structure that fully implements its tasks.
The sides exchanged views on the upcoming events within the framework of the RATS SCO in 2019 and for the future.