Дастурий маҳсулотлар ва ахборот технологиялари Технопарки ташкил этилмоқда
Ахборот технологиялари соҳасини ва дастурий маҳсулотлар ишлаб чиқаришни янада ривожлантириш учун қулай шарт-шароитлар яратиш, ушбу соҳадаги стартап-лойиҳаларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш, ички ва ташқи бозорларда дастурий ва юқори технологияли маҳсулотлар ва хизматларни тарғиб қилишга кўмаклашиш мақсадида Ҳиндистоннинг илғор тажрибаси асосида ҳамда ушбу мамлакатнинг етакчи консултантларини жалб қилган ҳолда, Тошкентда Дастурий маҳсулотлар ва ахборот технологиялари Технопарки ташкил этилмоқда.
2019 йилнинг 10 январида Вазирлар Маҳкамасининг бу ҳақдаги тегишли қарори қабул қилинди.
Қуйидагилар Технопаркнинг асосий вазифалари этиб белгиланган:
Технопарк резидентларини ўз фаолиятини ривожлантириш учун зарур бўлган юқори технологик инфратузилма ва замонавий лабораториялар билан таъминлаш, уларга молиявий, маркетинг, ҳуқуқий ва бошқа консалтинг хизматлари, шунингдек, бизнес-акселератор хизматлари кўрсатиш;
ахборот технологиялари соҳасида янгидан иш бошлаган ва кичик корхоналарга стартап-лойиҳаларни амалга оширишда, инновация фаолияти натижаларини тижоратлаштиришда, жумладан, венчур молиялаштириш асосида кўмаклашиш;
етакчи компаниялар ва мутахассислар иштирокида ахборот технологиялари соҳасида маҳорат дарслари, тренинглар ва малака ошириш курслари, шунингдек, илмий-амалий конференциялар ва семинарлар ўтказиш.
Лойиҳанинг амалга оширилишини мувофиқлаштириш ва Технопаркнинг келгусидаги фаолиятини ривожлантириш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги муассислигида Дирекция ташкил этилмоқда.

В Ташкенте создается Технопарк программных продуктов и информационных технологий
В целях создания благоприятных условий для дальнейшего развития сферы информационных технологий и производства программных продуктов, всесторонней поддержки стартап-проектов в данной сфере, содействия в продвижении программной и высокотехнологичной продукции и услуг на внутреннем и внешнем рынках в Ташкенте создается Технологический парк программных продуктов и информационных технологий на основе передового индийского опыта и с привлечением ведущих индийских консультантов.
Соответствующее постановление Кабинета Министров принято 10 января 2019 года.
Перед Технопарком поставлены следующие основные задачи:
предоставление резидентам Технопарка необходимой инфраструктуры и современных лабораторий для развития своей деятельности, оказания им финансовых, маркетинговых, юридических и иных консалтинговых услуг, а также услуг бизнес-акселератора;
оказание поддержки, в том числе на основе венчурного финансирования, в реализации стартап-проектов, содействие начинающим и малым предприятиям в сфере информационных технологий в коммерциализации результатов инновационной деятельности;
проведение мастер-классов, тренингов и курсов повышения квалификации в сфере информационных технологий с привлечением ведущих компаний и специалистов, а также научно-практических конференций и семинаров.
Для координации реализации проекта и дальнейшего развития деятельности Технопарка создается Дирекция, учредителем которой является Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан.