Шавкат Мирзиёев: 2019 йил туризм ривожида туб бурилиш йили бўлади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев бу ҳақда 8 январь куни инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш масалаларига бағишланган видеоселектор йиғилишида айтиб ўтди.
Давлатимиз раҳбари, жумладан, Вазирлар Маҳкамасининг ижтимоий комплексига оид вазифаларга ҳам тўхталиб, туризм соҳасига тўғридан-тўғри инвестицияларни жалб этишни кучайтириш зарурлигини таъкидлади.
– Туризм учун босқичма-босқич ҳамма шароитларни яратяпмиз, инвесторларга, ишбилармонларга кенг имкониятлар беряпмиз. 2019 йил туризм ривожида туб бурилиш йили бўлади, – деди Шавкат Мирзиёев.
Президент Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисига Мурожаатномасида ҳам бу соҳа ривожи бўйича таклифлар билдирган эди. Ушбу таклифларни амалда татбиқ этиш мақсадида Президентнинг жорий йил 5 январдаги фармонига мувофиқ 2019-2025 йилларда Ўзбекистон Республикасида туризм соҳасини ривожлантириш Концепцияси тасдиқланди. Шунингдек, ўша куни имзоланган Президент қарори билан меҳмонхоналар ташкил этиш бўйича истиқболли инвестиция лойиҳалари рўйхати қабул қилинди.
Маълумот учун, 2017 йилда Ўзбекистонга қарийб 2 миллион 700 минг, 2018 йилда 5 миллион 300 мингдан ортиқ турист келган. 2025 йилда юртимизга ташриф буюрадиган хорижий сайёҳлар сонини 7 миллионга, туризм экспортидан келадиган йиллик даромадни эса 2 миллиард долларга етказиш режалаштирилган.

Шавкат Мирзиёев: 2019 год станет поворотным в развитии туризма
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев сказал об этом на состоявшемся 8 января видеоселекторном совещании, посвященном вопросам реализации инвестиционных проектов.
Глава государства, в частности, затронул задачи социального комплекса Кабинета Министров и отметил необходимость усиления привлечения прямых инвестиций в сферу туризма.
– Мы поэтапно создаем все условия для туризма, предоставляем широкие возможности для инвесторов, деловых людей. 2019 год будет поворотным в развитии туризма, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Президент выдвинул предложения по развитию сферы в своем Послании Олий Мажлису. С целью реализации этих предложений в соответствии с Указом Президента от 5 января текущего года была утверждена Концепция развития туристской сферы в Республике Узбекистан на 2019-2025 годы. В тот же день постановлением Президента был утвержден перечень перспективных проектов по организации гостиниц.
К сведению, в 2017 году Узбекистан посетили почти 2,7 миллиона, в 2018 году – более 5,3 миллиона туристов. Планируется довести к 2025 году число иностранных туристов до 7 миллионов, а также годовой доход от экспорта туристических услуг – до 2 миллиардов долларов.