Шавкат Мирзиёев: 2019 йил туризм ривожида туб бурилиш йили бўлади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев бу ҳақда 8 январь куни инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш масалаларига бағишланган видеоселектор йиғилишида айтиб ўтди.
Давлатимиз раҳбари, жумладан, Вазирлар Маҳкамасининг ижтимоий комплексига оид вазифаларга ҳам тўхталиб, туризм соҳасига тўғридан-тўғри инвестицияларни жалб этишни кучайтириш зарурлигини таъкидлади.
– Туризм учун босқичма-босқич ҳамма шароитларни яратяпмиз, инвесторларга, ишбилармонларга кенг имкониятлар беряпмиз. 2019 йил туризм ривожида туб бурилиш йили бўлади, – деди Шавкат Мирзиёев.
Президент Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисига Мурожаатномасида ҳам бу соҳа ривожи бўйича таклифлар билдирган эди. Ушбу таклифларни амалда татбиқ этиш мақсадида Президентнинг жорий йил 5 январдаги фармонига мувофиқ 2019-2025 йилларда Ўзбекистон Республикасида туризм соҳасини ривожлантириш Концепцияси тасдиқланди. Шунингдек, ўша куни имзоланган Президент қарори билан меҳмонхоналар ташкил этиш бўйича истиқболли инвестиция лойиҳалари рўйхати қабул қилинди.
Маълумот учун, 2017 йилда Ўзбекистонга қарийб 2 миллион 700 минг, 2018 йилда 5 миллион 300 мингдан ортиқ турист келган. 2025 йилда юртимизга ташриф буюрадиган хорижий сайёҳлар сонини 7 миллионга, туризм экспортидан келадиган йиллик даромадни эса 2 миллиард долларга етказиш режалаштирилган.

Shavkat Mirziyoyev: 2019 will be a turning point in tourism development
The President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev noted this at the selector meeting devoted to issues of implementation of investment projects, held on January 8.
The Head of the state touched upon the tasks of the social complex of the Cabinet of Ministers and noted the need for strengthening the attraction of direct investments in tourism.
– We are gradually creating all conditions for tourism, providing wide opportunities for investors, business people. 2019 will be a turning point in tourism development, – said Shavkat Mirziyoyev.
The President forwarded proposals for development of the sphere in his Address to the Oliy Majlis. In order to implement these proposals in accordance with the Decree of the President of January 5 this year, the Concept for development of tourism sector in the Republic of Uzbekistan for 2019-2025 was approved. On the same day, a list of promising projects for organization of hotels was approved by the resolution of the President.
As reported by the Press Service of the President of the Republic of Uzbekistan, almost 2.7 million tourists visited Uzbekistan in 2017, in 2018 – more than 5.3 million tourists. By 2025, it is planned to increase the number of foreign tourists to 7 million, as well as the annual income from the export of tourist services – up to 2 billion USD.