Хитой Халқ Республикаси делегацияси учрашувлари
Умумхитой дўстликка кўмаклашиш ассоциацияси раиси Чэнь Чжимин бошчилигидаги Хитой Халқ Республикаси делегацияси мамлакатимизга келди.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Миллатлараро муносабатлар ва хорижий мамлакатлар билан дўстлик алоқалари қўмитасида 17 декабрь куни делегация аъзолари билан учрашув бўлиб ўтди.
Қўмита раиси Р.Қурбонов меҳмонларга мамлакатимизда миллатлараро тотувлик ва бағрикенгликни таъминлаш борасида амалга оширилаётган сиёсат тўғрисида маълумот берди.
Чэнь Чжимин Хитой ва Ўзбекистон ўртасидаги дўстона алоқалар ва яқин шериклик барча йўналишлар бўйича муносабатларни ривожлантиришга кўмаклашаётганини таъкидлаб, мамлакатимизда амалга оширилаётган янгиланишларга юксак баҳо берди.
Учрашувда 2019 йилга мўлжалланган ҳамкорлик, унинг доирасида киберхавфсизлик соҳасида экспертлар алмашиш, халқ дипломатияси ва жамиятда миллатлараро тотувликни таъминлаш бўйича малака оширишни ташкил этиш масалалари муҳокама қилинди.
Тошкент вилояти ҳокими Ғ.Ибрагимов билан учрашувда "Бир макон, бир йўл" лойиҳаси доирасида ҳамкорликда яратилаётган янги имкониятлар юзасидан фикр алмашилди.
Чэнь Чжимин Тошкент вилояти Буюк ипак йўли шаҳарлари уюшмасига тўла ҳуқуқли аъзо сифатида қабул қилинганини таъкидлади. Ушбу уюшма Буюк ипак йўли бўйлаб жойлашган 43 хорижий шаҳар ва вилоят ҳамда Хитойнинг 6 шаҳридан иборат. Вилоят раҳбариятига тегишли сертификат топширилди.
Тошкент шаҳри ҳокимлигида бўлиб ўтган мулоқотда биродар шаҳарлар – Тошкент ва Шанхай ўртасида 25 йилдан буён давом этаётган муваффақиятли ҳамкорлик хусусида сўз юритилди. Ушбу санани нишонлаш доирасида қатор маданий тадбирлар уюштириш режалаштирилган. Тошкент шаҳар ҳокимлигига ҳам Буюк ипак йўли шаҳарлари уюшмасининг сертификати топширилди. Икки томонлама ҳамкорлик масалалари ва истиқболлари муҳокама қилинди.
Делегация аъзолари Ўзбекистон Республикаси Президенти маслаҳатчиси, Давлат бошқаруви академияси ректори Р.Қосимов билан учрашди. Дўстона мулоқотда Ўзбекистон билан Хитой муносабатларининг тарихий илдизлари, бугунги ҳолати ва истиқболи юзасидан фикр алмашилди.

Meetings with the delegation of the People’s Republic of China
Delegation of the People’s Republic of China led by the President of China Association for Friendship Chen Zhimin arrived in Uzbekistan.
On December 17, the Committee on Interethnic Relations and Friendly Ties with Foreign Countries under the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan held a meeting with members of the delegation.
Chen Zhimin noted that China and Uzbekistan are good neighbors, partners and friends, which contributes to development of relations in all areas, praised the transformation in the country.
At the meeting, issues of cooperation for 2019, within which it is planned to exchange experts in the field of cybersecurity, conduct training on issues of public diplomacy and interethnic harmony in society were discussed.
At the meeting with the khokim of Tashkent region G.Ibragimov, views were exchanged on new opportunities opening up within the framework of cooperation on “One Belt, One Road” program.
Chen Zhimin noted that Tashkent region was accepted as a full member of the alliance of the Great Silk Road cities, which included 43 cities and regions of foreign countries and 6 cities of China, located along the Great Silk Road. He handed the corresponding certificate to the management of the region.
At the meeting in Tashkent city khokimiyat, successful cooperation between sister cities Tashkent and Shanghai over 25 years were discussed. A number of cultural events are scheduled within the framework of celebration of this date. The city khokimiyat was also awarded the certificate of the alliance of the Great Silk Road cities. Issues of bilateral cooperation and prospects for 2019 were considered.
Members of the delegation also met with the Advisor to the President of the Republic of Uzbekistan, Rector of the Academy of Public Administration Rustam Kasimov. At the meeting, which was held in a friendly atmosphere, historical roots, the current state and prospects of Uzbekistan – China relations were discussed.