Хитой Халқ Республикаси делегацияси учрашувлари
Умумхитой дўстликка кўмаклашиш ассоциацияси раиси Чэнь Чжимин бошчилигидаги Хитой Халқ Республикаси делегацияси мамлакатимизга келди.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Миллатлараро муносабатлар ва хорижий мамлакатлар билан дўстлик алоқалари қўмитасида 17 декабрь куни делегация аъзолари билан учрашув бўлиб ўтди.
Қўмита раиси Р.Қурбонов меҳмонларга мамлакатимизда миллатлараро тотувлик ва бағрикенгликни таъминлаш борасида амалга оширилаётган сиёсат тўғрисида маълумот берди.
Чэнь Чжимин Хитой ва Ўзбекистон ўртасидаги дўстона алоқалар ва яқин шериклик барча йўналишлар бўйича муносабатларни ривожлантиришга кўмаклашаётганини таъкидлаб, мамлакатимизда амалга оширилаётган янгиланишларга юксак баҳо берди.
Учрашувда 2019 йилга мўлжалланган ҳамкорлик, унинг доирасида киберхавфсизлик соҳасида экспертлар алмашиш, халқ дипломатияси ва жамиятда миллатлараро тотувликни таъминлаш бўйича малака оширишни ташкил этиш масалалари муҳокама қилинди.
Тошкент вилояти ҳокими Ғ.Ибрагимов билан учрашувда "Бир макон, бир йўл" лойиҳаси доирасида ҳамкорликда яратилаётган янги имкониятлар юзасидан фикр алмашилди.
Чэнь Чжимин Тошкент вилояти Буюк ипак йўли шаҳарлари уюшмасига тўла ҳуқуқли аъзо сифатида қабул қилинганини таъкидлади. Ушбу уюшма Буюк ипак йўли бўйлаб жойлашган 43 хорижий шаҳар ва вилоят ҳамда Хитойнинг 6 шаҳридан иборат. Вилоят раҳбариятига тегишли сертификат топширилди.
Тошкент шаҳри ҳокимлигида бўлиб ўтган мулоқотда биродар шаҳарлар – Тошкент ва Шанхай ўртасида 25 йилдан буён давом этаётган муваффақиятли ҳамкорлик хусусида сўз юритилди. Ушбу санани нишонлаш доирасида қатор маданий тадбирлар уюштириш режалаштирилган. Тошкент шаҳар ҳокимлигига ҳам Буюк ипак йўли шаҳарлари уюшмасининг сертификати топширилди. Икки томонлама ҳамкорлик масалалари ва истиқболлари муҳокама қилинди.
Делегация аъзолари Ўзбекистон Республикаси Президенти маслаҳатчиси, Давлат бошқаруви академияси ректори Р.Қосимов билан учрашди. Дўстона мулоқотда Ўзбекистон билан Хитой муносабатларининг тарихий илдизлари, бугунги ҳолати ва истиқболи юзасидан фикр алмашилди.

Встречи с делегацией Китайской Народной Республики
В Узбекистан прибыла делегация Китайской Народной Республики во главе с председателем Всекитайской ассоциации по содействию дружбе (ВАСД) Чэнь Чжимином.
В Комитете по межнациональным отношениям и дружественным связям с зарубежными странами при Кабинете Министров Республики Узбекистан 17 декабря состоялась встреча с членами делегации.
Председатель комитета Рустамбек Курбанов подробно проинформировал гостей о проводимой в нашей стране национальной политике, вопросах межнационального согласия и толерантности, которые находятся в числе приоритетных в стратегии развития страны.
Чэнь Чжимин отметил, что Китай и Узбекистан являются добрыми соседями, партнерами и друзьями, что содействует развитию взаимоотношений по всем направлениям, высоко оценил проводимые в нашей стране преобразования.
На встрече были обсуждены вопросы сотрудничества на 2019 год, в рамках которого планируется обмен экспертами в области кибербезопасности, проведение стажировок по вопросам народной дипломатии и межнационального согласия в обществе.
На встрече с хокимом Ташкентской области Г.Ибрагимовым состоялся обмен мнениями о новых возможностях, открывающихся в рамках сотрудничества по программе “Один пояс, один путь”.
Чэнь Чжимин сообщил, что Ташкентская область принята полноправным членом в альянс городов Великого шелкового пути, в состав которого включены 43 города и области зарубежных стран и 6 городов Китая, расположенных вдоль Великого шелкового пути. Он вручил руководству области соответствующий сертификат.
В беседе в хокимияте города Ташкента говорилось об успешном сотрудничестве на протяжении 25 лет городов-побратимов Ташкента и Шанхая. В рамках празднования этой даты намечен ряд культурных мероприятий. Хокимияту города также был вручен сертификат альянса городов Великого шелкового пути. Обсуждены вопросы двустороннего сотрудничества и перспективы на 2019 год.
Члены делегации встретились также с советником Президента Республики Узбекистан, ректором Академии государственного управления Рустамом Касымовым. В ходе встречи, прошедшей в дружеской обстановке, говорилось об исторических корнях, нынешнем состоянии и перспективах узбекско-китайских отношений.