Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатининг ўн еттинчи ялпи мажлиси тўғрисида АХБОРОТ
2018 йил 14 декабрь куни Тошкент шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатининг ўн еттинчи ялпи мажлиси иши давом эттирилди.
Мажлисда ҳукумат аъзолари, вазирлик ва марказий идоралар раҳбарлари, мамлакатимиз ва хорижий оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этдилар.
Мажлисни Олий Мажлис Сенати Раиси Ниғматилла Йўлдошев олиб борди.
Сенат аъзолари томонидан ички ишлар вазирининг ички ишлар органларининг жиноятчиликка қарши курашиш ва ҳуқуқбузарликларнинг олдини олиш соҳасидаги фаолияти тўғрисидаги ахборотиэшитилди.
Таъкидлаб ўтилганидек, мамлакатимизда олиб борилаётган демократик ислоҳотлар давомида ҳуқуқ-тартибот органларини юклатилган вазифаларни юксак даражада бажарадиган демократик тузилмага айлантиришга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Амалга оширилаётган ислоҳотлар натижасида ички ишлар органларининг ташкилий тузилмаси, тезкор-хизмат фаолияти қайта ташкил этилди, мазкур соҳа ходимлари аҳолига яқиндан хизмат қилиши ва халққа яқин бўлиши учун уларнинг олдига эндиликда мутлақо янгича талаблар қўйилди.
Бунда тегишли тузилмаларнинг олисда жойлашган аҳоли пунктларидаги ишини фаоллаштиришгаалоҳида эътибор қаратилмоқда. Бунинг учун қўшимча равишда ички ишлар органларининг бўлинмалари ва таянч пунктлари ташкил этилиб, профилактика инспекторларининг сони оширилди.
Таъкидланганидек, кейинги вақтда барча ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларининг эътибори бевосита маҳаллаларда жиноятчиликнинг барвақт олдини олишга ва аҳолида ҳуқуқбузарликларнинг ҳар қайси кўринишига муросасиз муносабатни шакллантиришга қаратилмоқда. Бу борада Ҳудудларда жиноячиликнинг барвақт олдини олиш ва ҳуқуқбузарликка қарши курашиш республика комиссиясининг минтақавий гуруҳлари томонидан аниқ мақсадга қаратилган ишлар олиб борилмоқда. Бунда ҳар бир содир этилган жиноятни аҳоли орасида муҳокама қилишга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Бугунги кунда ҳар ой якунида халқ депутатлари туман ва шаҳар Кенгашлари олдида ички ишлар бўлимлари бошлиқларининг ёшлар масалалари бўйича 198 нафар ўринбосари, маҳалла аҳли олдида 6 минг 896 нафар профилактика инспектори амалга оширилган ишлар ҳақида ҳисобот берди. Мазкур ҳисоботларнинг якунлари бўйича ўз вазифаларини сидқидилдан бажариб келаётган профилактика инспекторлари рағбатлантирилди, хизмат вазифаларига виждонан муносабатда бўлмаганларга эсаинтизомий ва маъмурий жазо қўлланилди.
Шунга қарамай,бугунги кунда фуқароларнинг ички ишлар ходимларга нисбатан ишончи лозим даражада, деб бўлмайди. Гарчи хизмат интизомини бузиш ҳолатлари кескин камайган бўлса-да,ҳуқуқбузарликлар, фуқаролар билан муносабатларда уларга нисбатан қўполлик ҳолатлари ҳамон учраб турибди. Шу муносабат билан сенаторлар томонидан бу йўналишдаги ишларни янада кучайтириш, ҳуқуқ-тартибот идоралари ходимларининг масъулиятини ошириш зарурати қайд этилди. Ушбу масала бўйича Олий Мажлис Сенатининг тегишли қарори қабул қилинди.
Сенаторлар Ўзбекистон Республикаси ташқи ишлар вазирининг Ташқи ишлар вазирлиги зиммасига юкланган вазифаларни бажариш бўйича фаолияти тўғрисидаги ахбороти ҳақидаги ҳисоботни эшитдилар. Бу борада муайян ишлар амалга оширилгани таъкидланди. Жумладан, Ўзбекистон Республикасининг Ташқи ишлар вазирлиги ва хориждаги муассасалари томонидан Ўзбекистон Республикаси вазирликлари, идоралари, ҳокимликлари ва компаниялари ҳамда хорижий шериклар ўртасида савдо-иқтисодий ҳамкорлик соҳасида умумий суммаси 6 миллиард долларлик 80 дан ортиқ ҳужжат имзолашда кўмак берилди.
Хорижий инвестицияларни жалб қилишга қаратилган изчил ишлар амалга оширилмоқда. Жумладан, 2018 йил ноябрь ойининг охирига келиб, Ўзбекистоннинг дипломатик миссиялари томонидан умумий қиймати 21 миллиард долларлик 372 та лойиҳа ишлаб чиқилмоқда.
Хорижий муассасалар томонидан Ўзбекистоннинг туристик салоҳиятига бағишланган қарийб 250 та тақдимот ўтказилди. Дипломатик миссиялар 50 дан ортиқ туризм кўргазмаси ва ярмаркаларда иштирок этди.
Шу билан билан бирга, вазирлик фаолиятини ўрганиш ва таҳлил қилиш катта фойдаланилмаган салоҳият ҳамда ҳал этилмаган қатор муаммо ва камчиликлар борлигини кўрсатди.
Жумладан, идоралараро ҳамкорликни таъминлаш муаммоси ҳанузгача ҳал этилмаган, ишлаб чиқилган лойиҳаларни амалга ошириш жараёни ёки ташрифлар якунлари тўғрисида ахборот олиш имконини берадиган Ўзбекистон Республикаси вазирлик ва идоралари билан аниқ ўзаро алоқа механизми мавжуд эмас, бу эса икки томонлама ҳамкорликнинг чинакам ҳолатини билишни, уни янада ривожлантириш бўйича долзарб тавсиялар тайёрлашни чеклайди.
Мамлакатимиз товарлари экспортини ривожлантириш, инвестициялар ва туристларни жалб қилиш масалалари бўйича вазирлик ва идоралар билан ҳамкорлик қилишда Ташқи ишлар вазирлиги ва дипломатик ваколатхоналар хорижий муассасаларнинг таклифлари соҳага ихтисослашган идоралар ва вилоятлар ҳокимликлари томонидан узоқ кўриб чиқилиши билан боғлиқ муаммога дуч келмоқда. Бу бир қатор муҳим икки томонлама тадбирларнинг мажбуран бекор қилинишига ёки кўчирилишига сабаб бўлмоқда.
Ҳокимликлар фаолиятида идоралараро мувофиқлаштириш етишмаслиги, хорижий шериклар билан ҳамкорлик бўйича аниқ режалар ишлаб чиқишга расмиятчилик юзасидан муносабатда бўлиш сақланиб қолмоқда. Ташрифгача инвесторлар билан масофавий ишлар олиб борилмаяпти, ҳамкорлик шартлари, шартномалар қийматлари келишиб олинмаяпти. Охир-оқибат учрашувлар аниқ шартномалар ва мақсадли битимлар тузиш ўрнига ҳамкорлик тўғрисида оддий меморандумлар имзолаш билан якунланмоқда.
Хорижий муассасалар кўп сонли ҳисоботлар тайёрлаш билан ҳаддан ортиқ кўп шуғулланиши ишлар самарадорлигига салбий таъсир кўрсатмоқда. Бундай ҳолат, айниқса ходимлар штатининг чекланганлиги ҳисобга олинса, хорижий муассасаларга диққат-эътиборни аниқ натижага қаратиш имконини бермаяпти.
Бугунги кунда Ўзбекистон инвестиция салоҳияти тўғрисидаги чет тилларида сифатли тайёрланган мазмунан бой материаллар ҳали ҳам етишмаслиги кузатилмоқда.
Сенаторлар Ташқи ишлар вазирлиги фаолияти самарадорлигини янада ошириш юзасидан тавсиялар билдирдилар. Жумладан, Ўзбекистон Республикасининг хориждаги муассасалари 2019 йилги иш режаларини тузишда экспортнинг импортга нисбатан жадал суръатларда ўсишини, шунингдек туристлар оқими, айниқса узоқ хориж мамлакатларидан туристлар оқими ошишини таъминлаши зарур.
Шунингдек Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятларнинг инвестиция ва туристик салоҳиятини танитиш учун Ўзбекистонда аккредитациядан ўтган дипломатик ваколатхоналарнинг янги ходимлари учун республика ҳудудларига гуруҳ бўлиб мунтазам ташрифлар ташкил этишни амалиётга жорий этиш зарурлиги қайд этилди. Муҳокама якунлари бўйича Олий Мажлис Сенатининг тегишли қарори қабул қилинди.
Сенаторлар Фарғона вилояти ҳокимининг ҳудудларни ривожлантириш ҳамда халқ депутатлари маҳаллий Кенгашлари фаолияти ҳақидаги ҳисоботини ҳам эшитдилар.
Қайд этилганидек, 2018 йилда ҳудудни комплекс ривожлантириш ва бу жараёнда халқ депутатлари маҳаллий Кенгашлари салоҳиятидан фойдаланиш юзасидан муайян ишлар амалга оширилган. Жорий йилнинг тўққиз ойи давомида вилоят ялпи ҳудудий маҳсулот ҳажмлари ўсиши 105,3 фоизга етди, жалб этилган хорижий инвестициялар ҳажми 90 миллион АҚШ долларини ташкил этди. Бу кўрсаткич ўтган йилнинг шу даврига нисбатан икки баравардан ортиқ ошди. Жорий йилнинг ўтган даври мобайнида 2930 та кичик бизнес субъекти фаолият бошлади ва уларнинг сони қарийб 29 мингтага етди. Улар томонидан киритилган инвестициялар ҳажми 1,5 триллион сўмдан ортиқни ташкил этди. Натижада ҳудудда янги иш ўринлари сони ортмоқда, уларга асосан ёшлар жойлаштирилмоқда.
Жорий йилнинг тўққиз ойи давомида тадбиркорлик соҳасини молиявий қўллаб-қувватлаш мақсадида тижорат банклари томонидан 2 триллион 552 миллиард 665 миллион сўмлик кредит маблағлари ажратилди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 22-23 июнь кунлари ва 2018 йил 12-13 июнь кунлари Фарғона вилоятига ташрифи вақтида билдирилган топшириқларни ижро этиш доирасида 380 та лойиҳа тасдиқланди.
Долзарб ижтимоий-иқтисодий муаммоларни ҳал қилишда айрим маҳаллий халқ депутатлари Кенгашлари ва уларнинг депутатлари фаолияти муҳим аҳамият касб этмоқда. Жумладан, маҳаллий Кенгашларда 500 дан ортиқ мансабдор шахснинг аҳолини ташвишга солаётган долзарб муаммоларни ҳал қилиш бўйича ҳисоботлари тингланди, масъул тузилмалар раҳбарларига 300 дан ортиқ депутат сўрови (мурожаати) юборилди.
Шу билан бирга, сенаторлар Фарғона вилоятида маҳаллий Кенгашлар фаолияти самарадорлигини оширишга салбий таъсир кўрсатаётган қатор муаммо ва камчиликлар борлигини, мавжуд салоҳиятдан тўлиқ фойдаланилмаётганлигини таъкидладилар.
Муҳокамалар якунлари бўйича вилоятни ривожлантириш масалаларини ҳал қилиш юзасидан вазирликлар ва идоралар ҳамда маҳаллий ижро этувчи ҳокимият органлари жавобгарлигини оширишга қаратилган Олий Мажлис Сенатининг қарори қабул қилинди.
Шундан сўнг сенаторлар “Халқаро миграция ташкилоти Конституциясини (Брюссель, 1953 йил 19 октябрь) ратификация қилиш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Қонунини кўриб чиқиб маъқулладилар.
Сенат аъзолари 2019 йилда кўп тармоқли фермер хўжаликларини ташкил этиш дастури тўғрисидаги масалани муҳокама қилдилар. Дастур лойиҳаси Вазирлар Маҳкамаси томонидан Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгаларининг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш, қишлоқ хўжалиги экин майдонларидан самарали фойдаланиш тизимини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида” 2017 йил 9 октябрдаги Фармонига мувофиқ киритилгани таъкидланди. Муҳокама якуни бўйича Олий Мажлис Сенатининг қарори қабул қилинди.
Шунингдек сенаторлар Ўзбекистон Республикаси Бош вазири А.Н.Ариповга контракт бўйича ҳарбий хизматга кириш ва уни ўташга оид қонун ҳужжатлари ижроси ҳолати ва бу соҳадаги ҳуқуқни қўллаш амалиёти юзасидан парламент сўрови юбориш тўғрисидаги масалани ҳам кўриб чиқдилар. Қайд этилганидек, мазкур соҳада кўрилган чора-тадбирлар натижасида ҳарбий хизматчиларнинг профессионал маҳорати, интеллектуал салоҳияти ва ҳарбий тайёргарлиги даражаси ошди, уларни ҳуқуқий ва ижтимоий ҳимоя қилиш кучайтирилди, аҳоли, айниқса ёшлар орасида ҳарбий хизматнинг обрўси ва нуфузи кескин кўтарилди.
Бироқ жойларда ўтказилган ўрганиш, аҳоли билан мулоқот ва уларнинг мурожаатлари билан танишиб чиқиш контракт бўйича ҳарбий хизматга кириш, хизмат муддатини узайтириш ва хизматдан бўшаш билан боғлиқ бир қатор муаммолар борлигини кўрсатди.
Ўрганиш контракт бўйича ҳарбий хизматга кириш мураккаб жараён эканлигини кўрсатди. Кўплаб бюрократик тўсиқлар мавжуд, бунинг устига бу тартиб-таомил очиқ-ошкора эмас. Айрим босқичларни ўтказиш ва якунлаш муддатлари, шунингдек мансабдор шахсларнинг жавобгарлиги белгилаб қўйилмаган. Бундан ташқари, собиқ ҳарбий хизматчилар, айниқса пенсия олиш ҳуқуқини берадиган стажга эга бўлмаган ҳарбий хизматчилар бандлигини таъминлаш, уларни касбга тайёрлаш ва қайта тайёрлаш орқали ижтимоий мослаштиришнинг ягона ташкилий-ҳуқуқий механизми мавжуд эмас.
Шу муносабат билан Ўзбекистон Республикаси Бош вазири А.Н.Ариповга контракт бўйича ҳарбий хизматга кириш ва уни ўташга оид қонун ҳужжатлари ижроси ҳолати ва бу соҳадаги ҳуқуқни қўллаш амалиёти юзасидан парламент сўрови юбориш зарурати юзага келди. Муҳокама этилган масала бўйича Олий Мажлис Сенатининг тегишли қарори қабул қилинди.
Сенаторлар Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари А.Абдухакимовга имконияти чекланган ёшларнинг таълим олиши учун яратилган шарт-шароитлар юзасидан парламент сўрови юбориш тўғрисидаги масалани кўриб чиқдилар.
Таъкидланганидек, Давлатимиз раҳбари ташаббуси билан охирги 2 йилда ногиронлиги бўлган 21,5 минг нафар шахс, ижтимоий ҳимояга муҳтож оилалар уй-жой билан таъминланди. Имкониятлари чекланган одамларни давлат томонидан қўллаб-қувватлаш тизими тубдан такомиллаштирилди, уларни олий таълим муассасаларига қўшимча давлат грант квоталари асосида ўқишга қабул қилиш тартиби ишлаб чиқилди.
Бироқ Ўзбекистон Республикасининг Конституциясида, “Таълим тўғрисида”ги, “Бола ҳуқуқларининг кафолатлари тўғрисида”ги, “Ўзбекистон Республикасида ногиронларни ижтимоий ҳимоя қилиш тўғрисида”ги қонунларида ҳар кимнинг билим олиш ҳуқуқи мустаҳкамлаб қўйилган бўлса-да, имкониятлари чекланган шахслар бу ҳуқуқдан тўлиқ фойдалана олмаяпти.
Уларнинг таълим олиш ҳуқуқларини амалга оширишга тўсқинлик қилаёган қатор муаммолар ҳали ҳам сақланиб қолмоқда. Шу туфайли Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари А.Абдухакимовга имконияти чекланган ёшларнинг таълим олиши учун яратилган шарт-шароитлар юзасидан парламент сўрови юбориш зарурати келиб чиқди. Ушбу масала юзасидан Олий Мажлис Сенатининг тегишли қарори қабул қилинди.
Шундан сўнг парламентнинг юқори палатаси аъзолари Ўзбекистон Республикаси Олий суди таркибига ўзгартиришлар киритиш тўғрисидаги масалани кўриб чиқдилар. Унинг якунлари бўйича Олий Мажлис Сенатининг тегишли қарори қабул қилинди.
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати ваколатига кирадиган бошқа масалалар ҳам кўриб чиқилди.
Ўн еттинчи ялпи мажлис давомида жамият ҳаётининг барча соҳалари ҳуқуқий асосларини мустаҳкамлашга, мамлакатимизда амалга оширилаётган ислоҳотларнинг самарадорлигини оширишга ва халқаро ҳамкорликни ривожлантиришга хизмат қиладиган 30 та масала, шу жумладан 18 та қонун кўриб чиқилди.
Шунинг билан Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатининг ўн еттинчи ялпи мажлиси ўз ишини якунлади.

ИНФОРМАЦИОННОЕ СООБЩЕНИЕ о семнадцатом пленарном заседании Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан
14 декабря 2018 года в городе Ташкенте семнадцатое пленарное заседание Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан продолжило работу.
В работе заседания приняли участие члены правительства, руководители министерств и центральных ведомств, представители отечественных и зарубежных средств массовой информации.
Заседание вел Председатель Сената Олий Мажлиса Нигматилла Йулдошев.
Членами Сената была заслушана информация министра внутренних дел о деятельности органов внутренних дел в сфере борьбы с преступностью и профилактики правонарушений.
Отмечалось, что в русле проводимых в стране демократических реформ особое внимание уделяется превращению органов правопорядка в демократическую структуру, высокоэффективно выполняющую возложенные задачи. В результате проводимых преобразований, коренным образом реорганизована структура органов внутренних дел, оперативная служебная деятельность, перед работниками данной сферы ныне поставлены совершенно иные требования с тем, чтобы они действительно служили народу и были близки к нему.
При этом особое внимание уделяется активизации работы соответствующих структур в отдаленных населенных пунктах. Для этого дополнительно организованы отделения и опорные пункты внутренних дел, повышено количество инспекторов профилактики.
Подчеркивалось, что в последнее время внимание всех правоохранительных органов направлено на раннее предупреждение преступности непосредственно в махаллях и формирование у населения бескомпромиссного отношения к любым видам правонарушений. В этом направлении региональными рабочими группами Республиканской комиссии по раннему предупреждению преступности и борьбе с правонарушениями проводится целенаправленная работа. При этом акцент делается на отдельном обсуждении каждого преступления среди населения.
На сегодняшний день по итогам каждого месяца перед районными и городскими Кенгашами народных депутатов отчитались о проделанной работе 198 заместителей начальников отделов внутренних дел по вопросам молодежи, и перед жителями махаллей – 6 тысяч 896 инспекторов профилактики. По их итогам поощрены инспекторы профилактики, ответственно выполняющие свои задачи, а к дисциплинарной и административной ответственности привлечены те, кто недобросовестно относится к своим служебным обязанностям.
Несмотря на это, нельзя сказать, что на сегодняшний день доверие граждан к работникам внутренних дел находится на должном уровне. Хотя резко сократились факты нарушения служебной дисциплины, все еще встречаются случаи правонарушений, грубости в отношениях с гражданами. В связи с этим сенаторами подчеркнута необходимость дальнейшего усиления работы в этом направлении, повышения ответственности работников правоохранительных органов. По данному вопросу принято соответствующее постановление Сената Олий Мажлиса.
Сенаторы заслушали отчет об информации министра иностранных дел Республики Узбекистан о деятельности Министерства иностранных дел по выполнению возложенных задач. Отмечалось, что в этом направлении проделана определенная работа. В частности, Министерством иностранных дел и загранучреждениями страны оказано содействие в подписании между министерствами, ведомствами, хокимиятами и компаниями Республики Узбекистан и зарубежными партнерами более 80 документов в сфере торгово-экономического сотрудничества на общую сумму более $6 млрд.
Ведется последовательная работа, направленная на привлечение иностранных инвестиций. В частности, по состоянию на конец ноября 2018 года на проработке представительств Узбекистана за рубежом находится 372 проекта на общую сумму $21 млрд.
Загранучреждениями проведены около 250 презентаций туристического потенциала Узбекистана. Дипломатические миссии приняли участие в более 50 туристических выставках и ярмарках.
Вместе с тем, изучение и анализ полученных данных показывает наличие существенного неиспользованного потенциала, а также ряда не решенных проблем и недостатков.
В частности, сохраняется нехватка межведомственной координации, отсутствует четкий механизм «обратной связи» с министерствами и ведомствами Республики Узбекистан о ходе реализации проработанных проектов или об итогах визитов, что ограничивает доступ к реальной картине двустороннего взаимодействия, подготовке актуальных рекомендаций по его дальнейшему развитию.
При взаимодействии с министерствами и ведомствами по вопросам продвижения экспорта отечественных товаров, привлечения инвестиций и туристов Министерство иностранных дел и дипломатические представительства все еще сталкиваются с проблемой длительного рассмотрения профильными ведомствами и хокимиятами областей предложений, поступающих по линии загранучреждений. Это становится причиной вынужденной отмены или переноса ряда важных двусторонних мероприятий.
В работе хокимиятов сохраняется нехватка межведомственной координации, формальное отношение к выработке конкретных планов по сотрудничеству с зарубежными партнерами. До визита не проводится дистанционная работа с инвесторами, не обговариваются условия сотрудничества, сумма контрактов. В итоге, встречи ограничиваются подписанием типовых меморандумов о сотрудничестве вместо заключения конкретных контрактов и целевых соглашений.
На эффективность работы загранучреждений негативно влияет их чрезмерная загруженность подготовкой многочисленных отчетов. Данное обстоятельство, особенно с учетом ограниченности штата работников, не позволяет концентрироваться на работе, направленной на конкретный результат.
На сегодняшний день все еще наблюдается недостаточность качественно оформленных и содержательных материалов об инвестиционном потенциале Узбекистана на иностранных языках.
Сенаторы высказали рекомендации по дальнейшему повышению эффективности деятельности Министерства иностранных дел. Так, при формировании планов работы на 2019 год загранучреждениями Республики Узбекистан необходимо обеспечить опережающие темпы экспорта по сравнению с импортом, а также увеличение туристического потока, особенно из стран дальнего зарубежья.
Также отмечалась необходимость введения в практику организации регулярных ознакомительных групповых поездок в регионы республики для вновь прибывших сотрудников дипломатических представительств, аккредитованных в Узбекистане, для продвижения инвестиционного и туристического потенциала Республики Каракалпакстан и областей страны. По итогам обсуждения принято соответствующее постановление Сената Олий Мажлиса.
Сенаторы заслушали также отчет хокима Ферганской области о развитии территорий и деятельности местных Кенгашей народных депутатов.
Отмечалось, что в 2018 году проведена определенная работа по комплексному развитию региона и привлечению в этот процесс потенциала местных Кенгашей народных депутатов. За девять месяцев текущего года рост объемов валового территориального продукта области достиг 105,3%, объем привлеченных иностранных инвестиций – 90 миллионов долларов США, этот показатель возрос по отношению к тому же периоду прошлого года в более чем два раза. За прошедший период текущего года свою деятельность начали 2930 субъектов малого бизнеса и их количество достигло почти 29 тысяч. Объем их инвестиций составил более 1,5 триллионов сумов. В результате в регионе растет количество новых рабочих мест, на которые в основном трудоустраиваются юноши и девушки.
За девять месяцев текущего года в целях финансовой поддержки сферы предпринимательства коммерческими банками выделено 2 триллиона 552 миллиарда 665 миллионов сумов кредитных средств.
В рамках исполнения поручений Президента Республики Узбекистан, озвученных в ходе посещения Ферганской области 22-23 июня 2017 года и 12-13 июня 2018 года, утверждено 380 проектов.
В решении актуальных социально-экономических проблем важное значение приобретает деятельность некоторых местных Кенгашей народных депутатов и их депутатов. В частности, в местных Кенгашах заслушаны отчеты более 500 должностных лиц по решению актуальных, волнующих население проблем, руководителям ответственных структур направлено более 300 депутатских запросов (обращений).
Вместе с тем, сенаторы отметили, что в Ферганской области имеется ряд проблем и недостатков, негативно влияющих на повышение эффективности деятельности местных Кенгашей, не в полной мере используется имеющийся потенциал.
По итогам обсуждений принято постановление Сената Олий Мажлиса, направленное на повышение ответственности министерств и ведомств, а также местных органов исполнительной власти по решению вопросов развития области.
Далее сенаторы рассмотрели и одобрили Закон Республики Узбекистан «О ратификации Конституции Международной организации по миграции (Брюссель, 19 октября 1953 года)».
Члены Сената обсудили вопрос о Программе по организации многопрофильных фермерских хозяйств в 2019 году. Отмечалось, что проект Программы внесен Кабинетом Министров в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 9 октября 2017 года «О мерах по коренному совершенствованию системы защиты прав и законных интересов фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель, эффективного использования посевных площадей сельского хозяйства». По итогам рассмотрения принято постановление Сената Олий Мажлиса.
Сенаторы также рассмотрели вопрос о направлении Премьер-министру Республики Узбекистан Арипову А.Н. парламентского запроса о состоянии исполнения законодательства по поступлению и прохождению военной службы по контракту и правоприменительной практике в данной сфере. Отмечалось, что в результате мер, принятых в данной сфере, поднят уровень профессионализма военнослужащих, их интеллектуальная и военная подготовка, усилилась их правовая и социальная защита, резко возрос престиж и авторитет военной службы среди населения, особенно среди молодежи.
Однако, проведенные на местах изучения, контакты с населением и ознакомление с их обращениями показало, что имеется ряд проблем, связанных с поступлением на военную службу по контракту, продлением срока и увольнением со службы.
Изучение показало, что поступление на военную службу по контракту является сложным процессом. Существует множество бюрократических препятствий, к тому же данная процедура не прозрачна. Сроки проведения и окончания некоторых этапов, а также ответственность должностных лиц, связанная с этим, не определены. Кроме того, нет единого организационно-правового механизма по социальной адаптации бывших военнослужащих, особенно военнослужащих, не имеющих стажа, дающего право на получение пенсии, путем обеспечения их занятости, профессиональной подготовки и переподготовки.
В связи с этим, возникла необходимость направления Премьер-министру Республики Узбекистан Арипову А.Н. парламентского запроса о состоянии исполнения законодательства по поступлению и прохождению военной службы по контракту и правоприменительной практике в данной сфере. По обсужденному вопросу принято соответствующее постановление Сената Олий Мажлиса.
Сенаторы рассмотрели вопрос о направлении заместителю Премьер-министра Республики Узбекистан А.Абдухакимову парламентского запроса об условиях, созданных для образования молодежи с ограниченными возможностями.
Отмечалось, что по инициативе Главы государства в последние 2 года жильем обеспечено более 21,5 тысяч лиц с инвалидностью, социально уязвимых семей. Коренным образом усовершенствована система государственной поддержки людей с ограниченными возможностями, разработан порядок их приема на учебу в высшие образовательные учреждения на основе дополнительных государственных грантовых квот.
Однако, несмотря на то, что в Конституции Республики Узбекистан, законах «Об образовании», «О гарантиях прав ребенка», «О социальной защищенности инвалидов в Республике Узбекистан» закреплено право каждого получать знания, лица с ограниченными возможностями не могут полноценно использовать это право.
До сих пор сохраняется ряд проблем, препятствующих реализации их прав на образование. В связи с этим возникла необходимость направления заместителю Премьер-министра Республики Узбекистан А. Абдухакимову парламентского запроса об условиях, созданных для образования молодежи с ограниченными возможностями. По данному вопросу принято соответствующее постановление Сената Олий Мажлиса.
Далее члены верхней палаты парламента рассмотрели вопрос о внесении изменений в состав Верховного суда Республики Узбекистан, по итогам которого принято соответствующее постановление Сената Олий Мажлиса.
Сенатом Олий Мажлиса Республики Узбекистан были рассмотрены и другие вопросы, относящиеся к его полномочиям.
В ходе семнадцатого пленарного заседания рассмотрено 30 вопросов, в том числе 18 законов, направленных на укрепление правовых основ всех сфер жизни общества и повышение эффективности реализуемых в стране масштабных преобразований, развитие международного сотрудничества.
На этом семнадцатое пленарное заседание Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан завершило свою работу.