​2018 йил 27 ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси Cпикери ўринбосари Сарвар Отамуратовнинг Чехия Республикаси Парламенти Депутатлар палатаси раиси ўринбосари Филип Войтех бошчилигидаги делегация билан учрашуви бўлиб ўтди.
Учрашувда меҳмонларга юртимизда амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар ва улар бераётган натижалар, бунда парламентнинг, хусусан, Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг фаолияти, қонунчилик соҳасидаги янгиликлар хусусида сўзлаб берилди.
Ўз навбатида, Чехия Республикаси Парламенти Депутатлар палатаси раиси ўринбосари Филип Войтех 2007 йилдан фаолият олиб бораётган Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон ва Ўзбекистон билан Чехия парламентлараро алоқаларини ривожлантиришга қаратилган “Чехия – Жанубий Кавказ ва Марказий Осиё мамлакатлари” дўстлик гуруҳи фаолиятини янада фаоллаштириш тўғрисида тўхталиб ўтди.
Учрашувда икки мамлакат ўртасида ўрнатилган парламентлараро алоқаларнинг бугунги ҳолати муҳокама марказида бўлди. Хусусан, икки давлат парламентларининг қонун ижодкорлиги, назорат-таҳлил фаолияти юзасидан тажриба алмашиш ҳамда бу борада келгусида амалга оширилиши муҳим бўлган ишлар хусусида келишиб олинди.
Мулоқот чоғида, шунингдек, Ўзбекистон ва Чехия ўртасида савдо-иқтисодий, сиёсий, маданий-гуманитар соҳалардаги ҳамкорликни янада кучайтириш масалалари муҳокама қилинди. Келгусида мамлакатларимиз ўртасидаги товар айланмасини кўпайтириш, экспорт-импорт ҳажмини ошириш юзасидан фикр алмашилди.
Дўстона ва самимий кечган учрашувда Ўзбекистон – Чехия парламентлараро муносабатларини янада фаоллаштириш, мавжуд ҳамкорлик алоқаларини кенгайтиришга доир таклифлар муҳокама қилинди.

Встреча с членами делегации парламента Чешской Республики
27 ноября 2018 года в нижней палате парламента состоялась встреча заместителя Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан Сарвара Отамуратова с делегацией Палаты депутатов Парламента Чешской Республики во главе с заместителем председателя Филипом Войтех.
На встрече гостям предоставлена информация об осуществляемых широкомасштабных реформах и их результатах, деятельности парламента, в том числе Законодательной палаты Олий Мажлиса, новшествах в законодательстве.
В свою очередь, заместитель председателя Палаты депутатов Парламента Чешской Республики Филип Войтех подчеркнул дальнейшую активизацию деятельности функционирующей с 2007 года группы дружбы «Чехия – страны Южного Кавказа и ЦА», направленной на развитие межпарламентских связей Чехии с Казахстаном, Кыргызстаном, Таджикистаном, Туркменистаном и Узбекистаном.
Наряду с этим, в ходе беседы было уделено особое внимание нынешнему состоянию межпарламентских связей между двумя странами. В частности, стороны достигли договоренности об обмене опытом в сфере законотворчества, контрольно-аналитической деятельности парламентариев двух стран, а также дальнейших важных мерах в этой сфере.
Также на переговорах обсуждены вопросы дальнейшей активизации сотрудничества между Узбекистаном и Чехией в торгово-экономической, общественно-политической, культурно-гуманитарной сферах. Состоялся обмен мнениями по дальнейшему увеличению товарооборота между двумя странами, повышению объема экспорта и импорта.
В беседе, прошедшей в духе взаимного доверия, были также обсуждены предложения, касающиеся дальнейшего усиления межпарламентских контактов Узбекистан – Чехия, расширения двухсторонних отношений.