​2018 йил 27 ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси Cпикери ўринбосари Сарвар Отамуратовнинг Чехия Республикаси Парламенти Депутатлар палатаси раиси ўринбосари Филип Войтех бошчилигидаги делегация билан учрашуви бўлиб ўтди.
Учрашувда меҳмонларга юртимизда амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар ва улар бераётган натижалар, бунда парламентнинг, хусусан, Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг фаолияти, қонунчилик соҳасидаги янгиликлар хусусида сўзлаб берилди.
Ўз навбатида, Чехия Республикаси Парламенти Депутатлар палатаси раиси ўринбосари Филип Войтех 2007 йилдан фаолият олиб бораётган Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон ва Ўзбекистон билан Чехия парламентлараро алоқаларини ривожлантиришга қаратилган “Чехия – Жанубий Кавказ ва Марказий Осиё мамлакатлари” дўстлик гуруҳи фаолиятини янада фаоллаштириш тўғрисида тўхталиб ўтди.
Учрашувда икки мамлакат ўртасида ўрнатилган парламентлараро алоқаларнинг бугунги ҳолати муҳокама марказида бўлди. Хусусан, икки давлат парламентларининг қонун ижодкорлиги, назорат-таҳлил фаолияти юзасидан тажриба алмашиш ҳамда бу борада келгусида амалга оширилиши муҳим бўлган ишлар хусусида келишиб олинди.
Мулоқот чоғида, шунингдек, Ўзбекистон ва Чехия ўртасида савдо-иқтисодий, сиёсий, маданий-гуманитар соҳалардаги ҳамкорликни янада кучайтириш масалалари муҳокама қилинди. Келгусида мамлакатларимиз ўртасидаги товар айланмасини кўпайтириш, экспорт-импорт ҳажмини ошириш юзасидан фикр алмашилди.
Дўстона ва самимий кечган учрашувда Ўзбекистон – Чехия парламентлараро муносабатларини янада фаоллаштириш, мавжуд ҳамкорлик алоқаларини кенгайтиришга доир таклифлар муҳокама қилинди.

Parliamentary delegation of the Czech Republic visits Uzbekistan
On November 27, the Deputy Speaker of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan Sarvar Otamuratov met with a delegation of the Chamber of Deputies of the Parliament of the Czech Republic led by the Deputy Speaker Vojtěch Filip.
At the meeting, the guests were provided with information about the ongoing large-scale reforms and their results, activities of the parliament, including the Legislative Chamber of the Oliy Majlis, and innovations in the legislation.
In turn, the Deputy Speaker of the Chamber of Deputies of the Parliament of the Czech Republic Vojtěch Filip emphasized the further intensification of activities of the Czech Republic – South Caucasus and Central Asia friendship group functioning since 2007, aimed at developing inter-parliamentary relations of the Czech Republic with Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan, Turkmenistan and Uzbekistan.
At the same time, during the conversation, special attention was paid to the current state of inter-parliamentary relations between the two countries. In particular, the parties reached an agreement on the exchange of experience in lawmaking, control and analytical activities of parliamentarians of the two countries, as well as further important measures in this sphere.
According to the Legislative Chamber of the Oliy Majlis, at the meeting, issues of further enhancing cooperation between Uzbekistan and the Czech Republic in trade-economic, socio-political, cultural-humanitarian spheres were discussed. Views were exchanged on further increasing the trade turnover between the two countries.
Proposals for further strengthening inter-parliamentary contacts between Uzbekistan and the Czech Republic, and expanding bilateral relations were also discussed.