Нанотехнологиялар соҳасида ҳамкорлик
Самарқандда Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари, Инвестициялар бўйича давлат қўмитаси раиси С.Холмуродов юртимизга ташриф буюрган “Роснано” акциядорлик жамияти бош директори А.Чубайс билан учрашди.
“Роснано” 2011 йилда “Россия нанотехнологиялар корпорацияси” негизида ташкил этилган бўлиб, мамлакатда нанотехнологиялар соҳасида давлат сиёсатини амалга оширади. Замонавий маҳсулот ва хизматлар ишлаб чиқариш бўйича юқори технологик лойиҳаларни ҳаётга татбиқ этишга сармоя киритади. Жамиятнинг инвестициялаш сиёсати асосан электротехника, оптоэлектроника ва телекоммуникациялар, соғлиқни сақлаш ва биотехнология, металлургия, машинасозлик, энергетика, қурилиш ва саноат маҳсулотлари ишлаб чиқариш, кимё ва нефть-кимё соҳаларига йўналтирилган.
Бугунги кунда Россия Федерациясининг 37 ҳудудида “Роснано” сармояси асосида ташкил этилган илмий-тадқиқот марказлари ва 95 корхона фаолият кўрсатмоқда. Жамиятнинг акциялари тўлиқ давлат тасарруфида. Кейинги тўрт йилда компания тўла фойда билан ишламоқда.
Учрашувда мамлакатимизда нанотехнологиялардан фойдаланиш соҳасида олиб борилаётган ишлар ҳақида маълумот берилди. Мазкур йўналишда “Роснано” билан ҳамкорлик масалалари муҳокама қилинди. Томонлар бу борада ўзларини қизиқтирган саволларга жавоб олди.

Сотрудничество в области нанотехнологий
В Самарканде заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан, председатель Государственного комитета Республики Узбекистан по инвестициям С. Холмуродов встретился с прибывшим в нашу страну генеральным директором акционерного общества "Роснано" А. Чубайсом.
АО "Роснано" было основано в 2011 году на базе "Российской корпорации нанотехнологий" и реализует в стране государственную политику в области нанотехнологий. Оно инвестирует в реализацию высокотехнологичных проектов по производству современной продукции и услуг. Инвестиционная политика общества направлена в основном на сферы электроники, оптоэлектроники и телекоммуникаций, здравоохранения и биотехнологии, металлургии, машиностроения, энергетики, производства строительной и промышленной продукции, химии и нефтехимической отрасли.
Сегодня в 37 регионах Российской Федерации действуют научно-исследовательские центры и 95 предприятий с участием инвестиций "Роснано". Акции общества полностью находятся в распоряжении государства. За последние четыре года компания работает с полной прибылью.
В ходе встречи дана информация об осуществляемой в нашей стране работе в сфере использования нанотехнологий. Были обсуждены вопросы сотрудничества с "Роснано" в этом направлении. Стороны получили ответы на все интересовавшие их вопросы.