Халқаро шартномаларга эътибор, валюта муомаласига талабчанлик кучаяди
2018 йил 22 ноябрь куни Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг навбатдаги мажлиси бўлиб ўтди. Унда депутатлар мамлакатда ижтимоий, иқтисодий, суд-ҳуқуқ тизимида амалга оширилаётган ислоҳотларни ҳуқуқий жиҳатдан таъминлашга қаратилган бир қатор қонун лойиҳаларини кўриб чиқдилар.
Мажлис кун тартибига киритилган барча масалалар сиёсий партияларнинг парламент қуйи палатасидаги фракциялари ҳамда Ўзбекистон экологик ҳаракати депутатлар гуруҳи йиғилишларида дастлабки тарзда муҳокама қилинган эди.
Маълумки, мамлакатнинг халқаро битимлари давлат ҳуқуқий тизимининг ажралмас қисми ҳисобланади. Шу туфайли, мажлис аввалида депутатлар ишни «Ўзбекистон Республикасининг халқаро шартномалари тўғрисида»ги Ўзбекистон Республикаси Қонунига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш ҳақида»ги қонун лойиҳасини атрофлича муҳокама қилишдан бошладилар.
Президентимизнинг 2018 йил 5 апрелдаги Фармони билан тасдиқланган «Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги тизими фаолиятини тубдан такомиллаштириш бўйича комплекс чора-тадбирлар дастури»нинг 3-банди ижроси юзасидан Ташқи ишлар вазирлиги томонидан ишлаб чиқилган ушбу қонун лойиҳасининг асосий мақсади халқаро шартномаларни тузиш, чоп этиш, рўйхатга олиш, сақлаш, бажариш, уларнинг амал қилишини тўхтатиш ва тугатиш, шунингдек, уларнинг бажарилишини мониторинг қилиш тартибини белгилашдан иборат.
Янги таҳрирдаги «Ўзбекистон Республикасининг халқаро шартномалари тўғрисида»ги қонунни қабул қилиш масаласининг комплекс таҳлили шуни кўрсатадики, ҳозирда амал қилиб турган қонун 1995 йилда қабул қилинган бўлиб, қарийб чорак аср давомида Ўзбекистонда ушбу соҳада кўламдор ўзгаришлар рўй берди. Бу эса, ҳуқуқни қўллаш амалиётида ҳам муайян ўзгаришлар бўлишига олиб келди. Шу боис, мазкур қонун лойиҳасида соҳага доир амалдаги қатор янги ўзгаришлар ўз аксини топди.
Лойиҳа матни «тушунчалар аппарати» билан тўлдирилди. Халқаро шартномаларни ҳуқуқий, иқтисодий, молиявий, илмий, экологик ва лингвистик, шунингдек, бошқа турдаги экспертизадан ўтказиш механизмлари белгиланди. Ташқи ишлар вазирлиги томонидан халқаро шартномаларнинг бажарилиши бўйича мониторинг олиб бориш механизми кенгайтирилди. Юридик мажбурият юкловчи ҳужжат бўлмаган халқаро актларнинг (декларация, қўшма баёнот, англашув меморандуми ва бошқалар) ҳуқуқий ҳолати белгиланди.
Депутатлар фикрича, қонун лойиҳасининг қабул қилиниши мамлакат ташқи сиёсатини амалга оширишнинг асосий воситаларидан бири бўлган халқаро ҳамкорликнинг шартномавий-ҳуқуқий базасини шакллантириш ва такомиллаштиришга хизмат қилади.
Депутатлар томонидан кўриб чиқилган навбатдаги масала — Ўзбекистон Олий суди томонидан 2017-2018 йилларга мўлжалланган коррупцияга қарши курашиш бўйича Давлат дастурининг 7-банди ижросини таъминлаш мақсадида ишлаб чиқилган «Жабрланувчилар, гувоҳлар ва жиноят процессининг бошқа иштирокчиларини ҳимоя қилиш тўғрисида»ги қонун лойиҳаси бўлди.
Маълумки, Жиноят-процессуал кодексининг 270-моддасига мувофиқ, жабрланувчи, гувоҳ ёки ишда иштирок этаётган бошқа шахсларга, шунингдек, уларнинг оила аъзолари ёки яқин қариндошларига ўлдириш, куч ишлатиш, мол-мулкини йўқ қилиб ташлаш ёхуд мол-мулкига шикаст етказиш билан ёки ўзга ғайриҳуқуқий хатти-ҳаракатлар билан таҳдид қилиняпти, дейиш учун етарли маълумотлар мавжуд бўлган тақдирда суриштирувчи, терговчи, прокурор, суд бу шахсларнинг ҳаёти, саломатлиги, шаъни, қадр-қиммати ва мол-мулкини муҳофаза қилиш, айбдорларни аниқлаш ҳамда уларни жавобгарликка тортиш чораларини кўриши шарт. Бироқ ҳозиргача қонун ҳужжатларимизда ҳимоя чоралари тизимини аниқлаш тартиби, уларни қўллаш асослари аниқ-тиниқ белгиланмаган.
Мазкур қонун лойиҳасида қатор хорижий давлатлар тажрибаси ўрганилган ҳолда, ҳимоя чоралари тизимини аниқлаш, уларни қўллаш асослари ҳамда тартиби акс эттирилмоқда. Ваколатли органлар томонидан жиноят процесси иштирокчиларига нисбатан шахсни қўриқлаш, турар жой ва бошқа мол-мулкни асраш, уларга индивидуал ҳимоя воситаларини ва техник воситаларни бериш, вақтинчалик хавфсиз жойга жойлаштириш, бошқа яшаш жойига кўчириш, иш (хизмат) ёки ўқиш жойини ўзгартириш, ҳужжатларини алмаштириб туриш каби хавфсизлик чораларининг қўлланилиши борасидаги нормалар аниқ белгилаб қўйилмоқда.
«Ўзбекистон Республикасининг Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексига ўзгартишлар ва қўшимча киритиш тўғрисида»ги қонун лойиҳаси муҳокамаси ҳам депутатларнинг қизғин баҳс-мунозарасига сабаб бўлди.
Ушбу қонун лойиҳасининг асосий мақсади Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг шаҳарсозлик тўғрисидаги қонун ҳужжатларини бузиш қисмига ўзгартириш ва қўшимчалар киритишдан иборат. Қайд этилганидек, амалиётда аксарият ҳолларда якка тартибдаги тадбиркорлар — жисмоний шахслар (фуқаролар) томонидан ноқонуний қурилиш-монтаж ишлари олиб борилмоқда. Ўрганишларга кўра, қурилиш соҳасида содир этилаётган ҳуқуқбузарликлар 2013 йилда 299 та, 2014 йилда 389 та, 2015 йилда 588 та ва 2016 йилда 911 тани ташкил этгани аниқланган. Қурилиш-монтаж ишларини бажараётган фуқароларга нисбатан содир этилган бундай ҳуқуқбузарликлар учун бугунги кунда маъмурий жавобгарлик қўллаш масаласи аниқ ҳал этилмаган. Шу муносабат билан Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 99-модда ҳамда 160-моддаларига фуқаролар ва мансабдор шахсларга нисбатан жавобгарлик чораларини кучайтириш ҳамда қўллаш таклиф этилмоқда.
Депутатлар лойиҳа юзасидан қонун ташаббускорларига саволлар билан мурожаат этдилар. Мазкур қонун лойиҳаси дастлабки тарзда кўриб чиқилаётганда депутатлар томонидан билдирилган таклиф ва мулоҳазалар лойиҳада ўз аксини топмаганини депутатлар мисоллар келтирган ҳолда эътирозлар билдирдилар.
Шундан сўнг қонун лойиҳаси овозга қўйилди. Бироқ қонун лойиҳаси етарли овоз тўплай олмади.
Мажлис кун тартибидаги навбатдаги масала «Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 177-моддаси ва Ўзбекистон Республикаси Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексининг 170-моддасига ўзгартишлар киритиш тўғрисида»ги қонун лойиҳаси бўлди.
Қайд этилишича, мамлакатимизда чет эл валютасини айирбошлаш эркинлаштирилгандан буён соҳада амалга оширилаётган ислоҳотларга қарамай, хорижий валютанинг қонуний муомаласи билан боғлиқ ҳуқуқбузарликлар кескин ошиб бормоқда. Масалан, Бош прокуратура ҳузуридаги Департамент органлари томонидан ўтказилган таҳлиллар бу тоифадаги жиноятчиликнинг кескин ўсиш ҳолатларини кўрсатмоқда: биргина жорий йилнинг 9 ойида 2 069 та (2017 йил шу даврида – 1 656) шундай ҳуқуқбузарликлар аниқланган.
Шуни инобатга олган ҳолда тайёрланган қонун лойиҳаси билан Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 170-моддаси, Жиноят кодекси 177-моддасининг санкциясига ўзгартиш киритиш орқали валюта қимматликларини қонунга хилоф равишда олиш ёки ўтказиш учун жазо чораларини белгилаш ҳамда жарималар миқдорини ошириш кўзда тутилмоқда.
Депутатларнинг фикрича, мазкур қонуннинг қабул қилиниши бу тоифадаги ҳуқуқбузарликлар профилактикаси самарадорлигини кучайтиришга, аҳоли томонидан чет эл валюталарини айирбошлаш шохобчалари орқали харид қилиш даражасини оширишга, иқтисодиётда хуфиёна секторнинг даражасини камайтиришга ва чет эл валютасининг назоратсиз чиқиб кетиш йўлларини бартараф этишга ёрдам беради.
Мажлисда, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси иқтисодиёт вазири Б.Ходжаевга Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасининг «Ўзбекистонда энергия ресурсларидан самарали фойдаланиш ва энергия тежовчи инновацион технологияларни қўллаш истиқболлари тўғрисида»ги парламент сўровини юбориш ҳақидаги масала ҳам кўриб чиқилди.
Шунингдек, мажлисда парламент қуйи палатаси ваколатларига кирадиган бошқа масалалар ҳам муҳокама этилиб, тегишли қарорлар қабул қилинди.

Будут усилены внимание международным договорам и требование к обращению валютой
22 ноября 2018 года состоялось очередное заседание Законодательной палаты Олий Мажлиса. В нем депутаты рассмотрели ряд законопроектов, направленных на правовое обеспечение реформ, осуществляемых в социальной, экономической, судебно-правовой системе страны.
Включенные в повестку дня заседания все вопросы были предварительно обсуждены на заседаниях фракций политический партий в нижней палате парламента и депутатской группы Экологического движения Узбекистана.
Известно, что международные соглашения страны являются неотъемлемой частью правовой системы государства. В связи с этим, в начале заседания депутаты приступили к работе с всестороннего обсуждения проекта закона «О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Узбекистан «О международных договорах Республики Узбекистан».
Основная цель данного проекта закона, разработанного Министерством иностранных дел Республики Узбекистан по исполнению пункта 3 «Программы комплексных мер по коренному совершенствованию деятельности Министерства иностранных дел Республики Узбекистан», утвержденной Указом Президента страны от 5 апреля 2018 года, заключается в определении порядка составления, опубликования, регистрации, хранения, выполнения международных договоров, приостановления и прекращения их действия, а также мониторинга их выполнения.
Комплексный анализ вопроса принятия в новой редакции закона «О международных договорах Республики Узбекистан» показал, что ныне действующий закон был принят в 1995 году, а в период почти четверти века в Узбекистане произошли масштабные изменения в данной сфере. Это привело также к определенным изменениям и в правоприменительной практике. Поэтому в данном законопроекте отражен ряд новых изменений касательно сферы.
Текст проекта дополнен «аппаратом понятий». Определены механизмы проведения правовой, экономической, финансовой, научной, экологической и лингвистической, а также других видов экспертиз международных договоров. Расширен механизм проведения Министерством иностранных дел мониторинга по выполнению международных договоров. Определено правовое состояние международных актов (декларация, совместное заявление, меморандум взаимопонимания и другие), не являющихся документом, возлагающим юридическое обязательство.
По мнению депутатов, принятие законопроекта послужит формированию и совершенствованию договорно-правовой базы международного сотрудничества, как одного из основных средств реализации внешней политики страны.
Очередным вопросом, рассмотренным депутатами, стал проект закона «О защите потерпевших, свидетелей и иных участников уголовного процесса», разработанный Верховным судом в целях обеспечения исполнения пункта 7 Государственной программы по противодействию коррупции на 2017-2018 годы.
Известно, что согласно статье 270 Уголовно-процессуального кодекса, при наличии достаточных данных, что потерпевшему, свидетелю или другим участвующим в деле лицам, а также членам их семей или близким родственникам угрожают убийством, применением насилия, уничтожением или повреждением имущества либо иными противоправными действиями, дознаватель, следователь, прокурор, суд обязаны принять меры к охране жизни, здоровья, чести, достоинства и имущества этих лиц, а также к установлению виновных и привлечению их к ответственности. Однако до сих пор в нашем законодательстве конкретно не установлены порядок определения системы мер защиты, основы их применения.
В данном проекте закона отражены основы и порядок определения системы мер защиты и их применения с изучением опыта зарубежных государств. Конкретно устанавливаются нормы применения таких мер безопасности, как охрана полномочными органами участников уголовного процесса, охрана жилища и иного имущества, выдача специальных средств индивидуальной защиты и технических средств, временное помещение в безопасное место, переселение на другое место жительства, изменение места работы (службы) или учебы, замена документов.
Предметом бурных обсуждений депутатов также стал проект закона «О внесении изменений и дополнений в Кодекс Республики Узбекистан об административной ответственности».
Основная цель данного проекта закона, разработанного Министерством строительства по исполнению пункта 2 Программы, утвержденной Указом Президента страны от 2 апреля 2018 года «О мерах по коренному совершенствованию системы государственного управления в сфере строительства», заключается во внесении изменений и дополнений Кодекс об административной ответственности в части нарушения законодательных актов о градостроительстве. Отмечалось, что на практике в большинстве случаев индивидуальными предпринимателями – физическими лицами (гражданами) проводятся незаконные строительно-монтажные работы. Согласно изучениям, в сфере строительства в 2013 году совершено 299 правонарушений, в 2014 году – 389, в 2015 году – 588 и в 2016 году – 911. В отношении граждан, выполняющих строительно-монтажные работы, за такие правонарушения в настоящее время четко не решен вопрос применения административной ответственности. В связи с этим, в статьи 99 и 160 Кодекса об административной ответственности предлагается усиление и применение мер ответственности в отношении граждан и должностных лиц.
Депутаты обратились с вопросами к инициаторам законопроекта. Депутаты выразили свое несогласие в связи с тем, что в данном проекте закона не отражены мнения и предложения депутатов, изложенные в ходе его предварительного рассмотрения.
Затем проект закона был поставлен на голосование. Однако документ не набрал достаточных голосов.
Очередным вопросом повестки дня заседания стал проект закона «О внесении изменений в статью 177 Уголовного кодекса Республики Узбекистан и статью 170 Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности».
Подчеркивалось, что несмотря на проводимые реформы, направленные на внедрение рыночных механизмов валютного регулирования, все еще часто выявляются факты незаконного приобретения и сбыта иностранной валюты. Например, проведенные органами Департамента при Генеральной прокуратуре изучения показывают факты резкого увеличения подобной категории преступления: только за 9 месяцев т.г. выявлены 2 069 фактов незаконного оборота иностранной валюты (за этот же период 2017 года – 1 656).
Подготовленный с учетом этого проект закона предусматривает путем внесения изменения в санкцию статьи 170 Кодекса об административной ответственности, в статью 177 Уголовного кодекса об определении мер наказания за незаконное приобретение или сбыт валютных ценностей, а также повышение размера штрафов.
По мнению депутатов, принятие данного закона будет способствовать усилению эффективности профилактики правонарушений данной категории, повышению размера покупки обменными пунктами у населения иностранной валюты, снижению уровня теневого сектора экономики и устранению каналов неконтролируемого оттока иностранной валюты.
На заседании также рассмотрен вопрос о направлении парламентского запроса Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан министру экономики Республики Узбекистан Б. Ходжаеву «О перспективах эффективного использования энергоресурсов в Узбекистане и применения энергосберегающих инновационных технологий».
На заседании также обсуждены другие вопросы, входящие в полномочия нижней палаты парламента, приняты соответствующие решения.