Шавкат Мирзиёев Қўнғирот туманидаги оилавий поликлиникани бориб кўрди
Бутун мамлакатимизда бўлгани каби Қорақалпоғистонда ҳам аҳоли саломатлигини муҳофаза қилиш, тиббий хизматни яхшилаш борасида қатор ишлар амалга оширилди. Хусусан, 2017-2018 йилларда инвестиция дастури доирасида 36 та объектда 84 миллиард сўмликдан зиёд ишлар бажарилиб, улар 2,8 миллион АҚШ доллари қийматидаги замонавий асбоб-ускуналар билан жиҳозланди.
“Қўнғирот” фуқаролар йиғинидаги 23-оилавий поликлиника жорий йилда реконструкция қилинди. Замонавий диагностика ва даволаш ускуналари ўрнатилди.
Бу поликлиника «Қўнғирот», «Шуманай», «Қангли» овул фуқаролар йиғинларида яшайдиган 12 минг аҳолига хизмат кўрсатади. Олий маълумотли шифокорлар бир кунда 100 кишига хизмат кўрсатади.
Поликлиника таркибида беш ўринли стационар ва тез тиббий ёрдам шохобчаси ташкил этилган. Аёллар маслаҳатхонаси, ўсмир-қизлар хонаси, ижтимоий дорихона, фитобар очилган.
Президент Шавкат Мирзиёев аҳоли саломатлигини мустаҳкамлаш борасидаги ишлар изчил давом эттирилишини, айниқса, хотин-қизлар ва болалар соғлиги учун барча шароит яратилишини  таъкидлади.

Шавкат Мирзиёев посетил семейную поликлинику в Кунградском районе
Сегодня в Каракалпакстане, ко и по всей нашей стране, принимается ряд мер по надежной охране здоровья населения, улучшению медицинского обслуживания. В частности, в 2017-2018 годах в рамках инвестиционной программы в 36 объектах выполнены строительно-ремонтные работы на более чем 84 миллиарда сумов, они оснащены современным оборудованием общей стоимостью 2,8 миллиона долларов США.
Семейная поликлиника №23 в сходе граждан “Кунгирот” в текущем году прошла реконструкцию. Здесь установлена современная диагностическая и лечебная аппаратура.
Поликлиника обслуживает около 12 тысяч жителей сходов граждан аулов «Кунгирот», «Шуманай», «Кангли». Высококвалифицированный персонал медицинского учреждения обслуживает за день 100 человек.
В составе поликлиники действуют пятиместный стационар и пункт скорой медицинской помощи, женский консультационный кабинет, социальная аптека, фитобар.
Президент отметил, что работа по укреплению системы охраны здоровья населения будет последовательно продолжена, в частности будут созданы все условия для медицинской помощи женщинам и детям.