Кўз микрохирургияси долзарб муаммолари
Пойтахтимиздаги “International Hotel Tashkent” меҳмонхонасида ташкил этилган халқаро анжуман шундай номланди.
Соғлиқни сақлаш вазирлиги ва Республика ихтисослаштирилган кўз микрохирургия илмий-амалий тиббиёт маркази томонидан ташкил этилган тадбирда Ўзбекистон, Россия, АҚШ, Италия, Қозоғистон каби давлатлардан малакали мутахассислар, офтальмологлар иштирок этди.
Бугунги кунда мамлакатимизда аҳолига офтальмология соҳасида кўрсатилаётган тиббий-профилактика ёрдами сифатини яхшилаш, офтальмологик касалликларнинг олдини олиш ва профилактика қилиш бўйича қатор чора-тадбирлар амалга оширилмоқда. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 20 июндаги “Ўзбекистон Республикаси аҳолисига 2017-2021 йилларда ихтисослаштирилган тиббий ёрдам кўрсатишни янада ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори бу борадаги ишлар самарадорлигини оширишда муҳим дастуриламал бўлаётир.
Шу жиҳатдан ташкил этилган мазкур тадбирда кўз касалликлари, уларнинг диагностикаси ва даволаш усуллари ҳамда бу борадаги хорижий тажрибаларни ўрганишга асосий эътибор қаратилди. Унда мамлакатимизда аҳолига кўрсатилаётган тиббий хизматни янада яхшилашда офтальмология соҳасида эришилаётган улкан ютуқлар ва халқаро тажрибаларни амалиётга татбиқ этиш бугунги куннинг асосий вазифаларидан бирига айлангани хусусида сўз юритилди.
– Айни кунларда барча тиббий йўналишлар қатори офтальмология соҳасини янада такомиллаштиришга катта эътибор қаратилган, – деди Ўзбекистон Қаҳрамони, Тошкент врачлар малакасини ошириш институти офтальмология кафедраси профессори Холид Комилов. – Маҳаллий ва хорижлик мутахассислар анжуманда кўз микрохирургиясида эришилаётган ютуқлар бўйича ўртоқлашди. Айниқса, бунда глаукома, кексалик макулодистрофияси, диабетик ретинопатия, тўр парда кўчиши каби касалликлар профилактикаси, бу борада тиббий муассасаларни зарур жиҳозлар билан таъминлаш ҳамда кадрлар малакасини оширишда халқаро ҳамкорликларни янада мустаҳкамлаш муҳим аҳамият касб этади.
Таъкидлаш керакки, Республика ихтисослаштирилган кўз микрохирургияси илмий-амалий тиббиёт маркази етакчи тиббий муассаса бўлиб, у энг замонавий офтальмологик асбоб-ускуналар билан таъминланган. Бу ерда катаракта ва глаукома жарроҳлиги, реконструктив жарроҳлик, шох парда жарроҳлиги, лазер жарроҳлиги, болалар кўзининг микрохирургияси, пластик жарроҳлик, болалар кўзларини замонавий махсус компьютер дастурлари асосида даволаш, шунингдек, индивидуал кўз протезларини ясаш ва қўйиш амалиётлари бажарилади. Марказ касалланган шох пардани тиниқ донор шох пардага алмаштиришни амалга оширадиган ягона кўз клиникасидир.
Анжуманда кўз микрохирургиясининг долзарб масалалари, кадрлар малакасини ошириш, бу борадаги ютуқ ва муаммоларга доир масалалар юзасидан маърузалар тингланди.
– Кўз микрохирургияси ривожида тажриба алмашиш жуда муҳимдир, – деди россиялик офтальмолог Евгений Сидоренко. – Чунки бугунги кунда кўз касалликларининг олдини олиш, сифатли профилактикаси ва жарроҳлик амалиёти учун тиббиётнинг замонавий усулларидан фойдаланиш ижобий самара беради. Шу боис тадбир доирасида шох парданинг оғир касалликлари бўйича жарроҳлик амалиёти, маҳорат дарслари амалга оширилади. Бундай назарий ва амалий машғулотлар барча иштирокчилар учун фойдалидир.

Актуальные вопросы микрохирургии глаза
В мероприятии, организованном Министерством здравоохранения и Республиканским специализированным научно-практическим медицинским центром микрохирургии глаза, приняли участие квалифицированные специалисты, офтальмологи Узбекистана, России, США, Италии, Казахстана и других стран.
Сегодня в нашей стране принимается ряд мер по повышению качества оказываемой населению медицинской помощи в области офтальмологии, предупреждению и профилактике офтальмологических заболеваний. Важным руководством к действию для повышения эффективности проводимой в этом направлении работы служит постановление Президента Республики Узбекистан "О мерах по дальнейшему развитию специализированной медицинской помощи населению Республики Узбекистан на 2017-2021 годы" от 20 июня 2017 года.
На мероприятии основное внимание уделено методикам диагностики и лечения глазных заболеваний, изучению зарубежного опыта в этой сфере. Отмечалось, что в дальнейшем улучшении оказываемых населению медицинских услуг, в том числе в сфере офтальмологии, важное значение имеет внедрение в практику мировых достижений и международного опыта.
– В эти дни совершенствованию офтальмологии в нашей стране уделяется большое внимание, - говорит профессор кафедры офтальмологии Ташкентского института усовершенствования врачей, Герой Узбекистана Холид Комилов. – На конференции отечественные и зарубежные специалисты обменялись опытом в микрохирургии глаза. Отмечалась важность укрепления международного сотрудничества в вопросах профилактики таких заболеваний, как глаукома, старческая макулодистрофия, диабетическая ретинопатия, отслоение сетчатки, обеспечение медицинских учреждений необходимым оборудованием и повышение квалификации кадров.
Следует отметить, что Республиканский специализированный научно-практический медицинский центр микрохирургии глаза является одним из ведущих медицинских учреждений нашей страны и оснащен современнейшим отфальмологическим оборудованием. Здесь проводятся операции по хирургии катаракты и глаукомы, реконструктивной хирургии, хирургии роговицы, лазерной хирургии, микрохирургии детских глаз, пластиковой хирургии, компьютерному лечению, изготовлению и установке индивидуальных глазных протезов. Центр является единственным в регионе глазной клиникой, где осуществляется пересадка роговицы.
На конференции заслушаны доклады по актуальным вопросам и проблемам микрохирургии глаза, повышения квалификации кадров.
– Для развития микрохирургии глаза очень важно обмениваться мнениями и опытом, - говорит российский офтальмолог Евгений Сидоренко. – Поэтому в рамках мероприятия прошли хирургические операции и мастер-классы по тяжелым заболеваниям роговицы. Такие теоретические и практические занятия полезны для всех участников.