ХТВ ОАВларда чоп этилган автобуслар ҳақидаги хабарларга аниқлик киритади
Ўзбекистон Халқ таълими вазирлиги баъзи интернет нашрларида мамлакатимизнинг барча мактаблари 2019 йилнинг 1 январигача автобуслар билан таъминланиши ҳақидаги хабарларга аниқлик киритади.
Жорий йилнинг 2 ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев раислигида халқ таълими тизимини янада ривожлантириш борасидаги ислоҳотлар самарадорлигини ошириш масалаларига бағишланган йиғилиш ўтказилган эди.
Мазкур йиғилишда 2019 йил 1 январгача жойлардаги мактаб филиалларини асосий мактабга айлантириш вазифаси қўйилди. Асосий мактаб ташкил этиш мақсадга мувофиқ бўлмаган жойларда эса, ўқувчиларнинг асосий мактабга боришлари учун автобус хизматлари йўлга қўйилиши масаласини ўрганиб чиқиш кераклиги таъкидланди. Бу ташаббус қишлоқ болаларини ҳам яхши шароитларда ўқишини таъминлаш ўқувчилар узоғини яқин қилишга қаратилган.
Эслатиб ўтамиз Ўзбекистон Халқ таълими вазирлиги тизимида 9,6 мингдан зиёд мактаблар фаолият юритади ва уларнинг барчасини икки ойда автобуслар билан таъминлаш имконияти мавжуд эмас. Шунинг учун бу масала биринчи навбатда энг зарур бўлган узоқ жойлардаги мактаблар учун кўзда тутилади.

Заявление МНО по поводу публикаций по обеспечению школ автобусами
В некоторых интернет-СМИ были опубликованы материалы о том, что с 1 января 2019 года все школы будут обеспечены автобусами. В связи с этими публикациями Министерство народного образования заявляет следущее:
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 2 ноября провел совещание по вопросам организации эффективной реализации намеченных реформ по дальнейшему развитию системы народного образования.
В ходе совещания была поставлена задача по преобразованию до 1 января 2019 года филиалов школ на местах в полноценные школы. При этом было поручено изучить вопрос предоставления автобусов для транспортировки учеников в местах, где нецелесообразно создание полноценных школ.
Отметим, что в системе Министерства народного образования функционирует более 9,6 тыс. школ, и нет возможности обеспечить все школы автобусами в течение двух месяцев. Поэтому эта инициатива в первую очередь затронет школы в отдаленных районах.