Ёшлар фестивали Самарқандда давом этди
Мамлакатимизда ўтказилаётган Ўзбекистон - Россия ёшлар фестивали иштирокчилари 30 октябрь куни Самарқанд шаҳрида бўлди.
Россиялик ёшлар Самарқанднинг сайёҳлик салоҳияти билан яқиндан танишиш мақсадида дастлаб шаҳардаги тарихий-маданий ёдгорликлар билан танишди.
Хўжа Дониёр зиёратгоҳи, Мирзо Улуғбек обсерваторияси ва музейи, Амир Темур мақбарасига уюштирилган саёҳат давомида уларга ушбу мажмуалар ҳақида батафсил маълумот берилди. Мирзо Улуғбек музейида сақланаётган тарихий ашёлар, буюк астроном олим асос солган Самарқанд астрономия мактабига оид маълумотлар меҳмонларда катта қизиқиш уйғотди.
Шундан сўнг Регистон мажмуасидаги Мирзо Улуғбек мадрасасида “Ўзбекистон Республикаси ва Россия Федерацияси ўртасида сайёҳлик оқимини кенгайтиришда ёшларнинг ўрни” мавзусида амалий конференция ўтказилди.
Анжуманда Самарқанд вилояти ҳокими ўринбосари Р.Қобилов, Россия талабалар ва талабалар уюшмалари ассоциациясининг Хабаровск ҳудудий ташкилоти раиси А.Никонова Ўзбекистон ва Россия ёшлари ўртасида тобора мустаҳкамланиб бораётган алоқалар икки мамлакат ёшларининг турли соҳалардаги ҳамкорлигини ривожлантиришга хизмат қилаётганини таъкидлади.
Жорий йилда Ўзбекистон ёшлар иттифоқи марказий кенгаши ва Россия ёшлар иттифоқи ўртасида ёшлар масалалари соҳасида ўзаро ҳамкорлик тўғрисидаги англашув меморандуми имзоланди. Шу йил февраль ойида юртимизда, октябрь ойининг бошида Россияда Ўзбекистон – Россия ёшлар форумлари кўтаринки руҳда ўтказилди.
Мазкур тадбирларнинг узвий давоми сифатида ташкил этилган фестиваль ҳам мамлакатларимиз ёшлар ташкилотлари ва ёшларининг илмий-ижодий, иқтисодий ва маданий ҳамкорлигини янада мустаҳкамлаши шубҳасиз.
Конференцияда Ўзбекистон Республикаси туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси раиси ўринбосари вазифасини бажарувчи С.Акбаров, Россиянинг “Конгрессорг” компаниялар гуруҳи бизнесни ривожлантириш бўйича директори О.Альмендеев, туризм соҳаси бўйича олим ва мутахассислар Ўзбекистонда ёшлар туризмини ривожлантириш имкониятлари ва салоҳияти, Россияда таълим ва тиббиёт туризми истиқболлари, икки мамлакат ҳудудларида сайёҳликни равнақ топтириш масалалари юзасидан маъруза қилди.
– Юртимизда туризмнинг барча йўналишларини ривожлантириш учун мавжуд имкониятлардан самарали фойдаланиш мақсадида жорий йилда Ургут туманида Тахтиқорача довонида сайёҳлар учун кемпинг ташкил этдик, – дейди Самарқанд шаҳридаги “Marokand travel agency” масъулияти чекланган жамияти раҳбари Б.Бекбоев. – Ушбу лойиҳамиз Ўзбекистон ёшлар иттифоқи томонидан қўллаб-қувватланди. “Ёшлар – келажагимиз” Давлат дастури асосида жой ажратиб берилди. Бу жойда ўтов ва бошқа дам олиш масканлари қурилиб, тоғ туризми учун зарур шароит яратилди. Сайёҳлар бу ерда бир неча кун яшаб, халқимизнинг турмуш тарзи, анъана ва урф-одатлари билан танишади, миллий таомлардан баҳраманд бўлади. Конференцияда россиялик тенгдошларимизга бу ҳақда маълумот бериб, уларни ҳамкорликда ишлашга таклиф этдик.
Конференцияда Ўзбекистон ва Россия ўртасида ёшлар туризмини кенгайтириш бўйича таклиф ва тавсиялар билдирилди.

Фестиваль молодежи продолжился в Самарканде
Участники Узбекско-российского молодежного фестиваля, проходящего в нашей стране, побывали в Самарканде.
Здесь молодежь из России ознакомилась с историко-культурными памятниками и составила впечатление о туристических возможностях Самарканда.
В ходе экскурсий к месту поклонения Ходжи Данияра, в обсерваторию и музей Мирзо Улугбека, мавзолей Амира Темура ей была дана детальная информация о данных комплексах. Исторические экспонаты, хранящиеся в музее Мирзо Улугбека, данные об астрономической школе Самарканда, которую основал великий ученый-астроном, вызвали большой интерес у гостей.
В медресе Мирзо Улугбека в комплексе Регистан была проведена практическая конференция на тему "Роль молодежи в увеличении туристического потока между Республикой Узбекистан и Российской Федерацией".
Заместитель хокима Самаркандской области Р. Кобилов, председатель Хабаровского регионального отделения Ассоциации студентов и студенческих объединений России А. Никонова отметили, что все больше укрепляются связи между молодежью Узбекистана и России, что способствует развитию сотрудничества в разных областях.
В текущем году подписан меморандум о взаимопонимании по сотрудничеству в области молодежных задач между Союзом молодежи Узбекистана и Российским союзом молодежи. В феврале этого года в нашей стране и в начале октября в России проводились форумы молодежи двух стран. Фестиваль, организованный в качестве логического продолжения данных мероприятий, несомненно, еще больше укрепит научно-творческое, экономическое и культурное сотрудничество молодежных организаций и молодежи наших стран.
Выступившие на конференции с докладами исполняющий обязанности заместителя председателя Государственного комитета по развитию туризма Республики Узбекистан С. Акбаров, директор по развитию бизнеса группы компаний "Конгрессорг" России О. Альмендеев, ученые и специалисты сферы туризма говорили о возможностях и потенциале развития молодежного туризма в Узбекистане, перспективах образовательного и медицинского туризма в России, задачах развития туризма в обеих странах.
– С целью эффективного использования существующих в нашей стране возможностей для развития всех направлений туризма в текущем году мы организовали кемпинг на перевале Тахтикорача в Ургутском районе, – говорит руководитель общества с ограниченной ответственностью "Marokand trevel agency" Самарканда Б. Бекбоев. – Наш проект был поддержан Союзом молодежи Узбекистана. На основании Государственной программы "Молодежь – наше будущее" нам выделили место. Здесь созданы необходимые условия для горного туризма, построены юрты, где туристы могут жить несколько дней, знакомиться с национальными традициями и обычаями нашего народа, отведать блюда национальной кухни. На мероприятии мы проинформировали об этом и пригласили коллег к сотрудничеству.
На конференции были внесены предложения и рекомендации по расширению молодежного туризма между Узбекистаном и Россией.