Ўзбекистон Республикасида кимё саноатини жадал ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида
Минерал ўғитларни сотишнинг бозор механизмларини жорий этиш, кимё саноати корхоналарининг қарздорликларини реструктуризация қилиш юзасидан кўрилган чоралар уларни молиявий соғломлаштиришга ва ишлаб чиқариш қувватларидан фойдаланиш даражасини оширишга имкон берди.
Шу билан бирга, кимё тармоғини янада ривожлантириш ва диверсификация қилиш, кимё маҳсулотлари ишлаб чиқаришнинг мавжуд қувватларини модернизация қилиш ва янгиларини қуриш учун инвестицияларни жалб қилиш ҳамда экспорт ҳажмини кенгайтиришга тўсқинлик қилаётган тизимли муаммолар сақланиб қолмоқда.
Хусусан, инвестициявий жозибадорликнинг пастлиги ва тармоқни ривожлантириш учун ўз маблағларининг етарли эмаслиги хомашё ресурсларини чуқур қайта ишлаш бўйича илғор технологияларни жорий қилиш имконини бермаяпти, бунинг оқибатида ишлаб чиқарилаётган маҳсулотда минерал ўғитлар улушининг юқорилиги сақланиб қолмоқда.
Кимё маҳсулотлари ишлаб чиқариш соҳасида жаҳон кимё саноати ривожланишининг тенденцияларини ва республиканинг муҳим хомашё салоҳиятини ҳисобга олувчи фундаментал илмий база ва замонавий лойиҳа-инжиниринг ишланмалари мавжуд эмас.
Кимё тармоғини янада диверсификация қилиш, янги ишлаб чиқариш қувватларини яратиш ҳамда ички ва ташқи бозорларда талаб юқори бўлган маҳсулотлар номенклатурасини кенгайтириш учун тўғридан-тўғри инвестицияларни жалб қилиш, етакчи хорижий институтларни жалб қилган ҳолда замонавий илмий ва лойиҳа базасини яратиш, шунингдек, “Ўзкимёсаноат” АЖ корхоналарининг молиявий барқарорлигини ошириш мақсадида:
1. Республика кимё тармоғини янада ривожлантириш ва диверсификация қилишнинг асосий йўналишлари этиб қуйидагилар белгилансин:
углеводород хомашёсини ва минерал ресурсларни чуқур қайта ишлаш асосида иқтисодиёт тармоқларида ва жаҳон бозорида талаб катта бўлган, юқори қўшилган қийматли кимё маҳсулотлари номенклатурасини кенгайтириш;
республиканинг минерал ўғитларга бўлган талабини қондириш ва экспорт салоҳиятини мустаҳкамлашга қаратилган янги ишлаб чиқариш қувватларини ишга тушириш ва фаолият юритаётганларини модернизация қилиш;
кимё саноати корхоналарининг устав капиталида давлат иштирокини қисқартириш, тармоққа тўғридан-тўғри инвестицияларни жалб қилиш, тармоқ корхоналари ва тадбиркорлик субъектлари ўртасида кооперация алоқаларини ривожлантириш орқали базавий маҳсулотларни қайта ишлашни чуқурлаштириш;
фанни ва соҳавий илмий тадқиқотларни фаол ривожлантириш, шунингдек, биринчи навбатда, углеводород хомашёси ва минерал ресурсларни чуқур қайта ишлашга қаратилган илғор илмий ишланмаларни ишлаб чиқаришга интеграция қилиш;
лойиҳа-инжиниринг ишлари ва диагностика тадқиқотлари сифатини ошириш, кимё ва кимё технологияларининг барча йўналишлари бўйича кадрларни тайёрлаш ва қайта тайёрлашнинг самарали тизимини ташкил этиш.
2. 2018-2030 йилларда кимё маҳсулотлари ишлаб чиқаришни 4,5 баробарга, шу жумладан, минерал ўғитларни – 2 баробарга (1,2 миллион тоннадан 2,4 миллион тоннагача), маҳсулотлар экспортини – 4 баробарга ошириш, шунингдек, органик кимё маҳсулотлари улушини 7 фоиздан 54 фоизгача етказиш орқали тармоқни диверсификация қилишни назарда тутувчи “Ўзкимёсаноат” АЖ фаолиятида ишлаб чиқариш қувватларини кенгайтириш ва модернизация қилиш, базавий маҳсулотларни қайта ишлашни янада чуқурлаштириш, мавжуд активлардан оқилона фойдаланиш ва бошқаришнинг замонавий усулларини жорий қилишнинг асосий йўналишларини амалга ошириш бўйича “Йўл харитаси” 1-иловага мувофиқ тасдиқлансин, унга кўра:
а) қисқа муддатда (2018-2020 йилларда):
“Аммофос-Максам” АЖда мавжуд ишлаб чиқариш қувватларини модернизация қилиш ҳисобига фосфорли ўғитлар ишлаб чиқариш ҳажмини 20,0 минг тоннага ошириш (100 фоиз соф ҳолда);
“Навоийазот” АЖда йилига 100 минг тонна поливинилхлорид, 75 минг тонна каустик сода, 300 минг тонна метанол;
“Навоийазот” АЖда йилига 500 минг тонна азот кислотаси;
“Навоийазот” АЖда йилига 660 минг тонна аммиак, 577,5 минг тонна карбамид;
“Фарғонаазот” АЖда тўғридан-тўғри хорижий инвестицияларни жалб қилган ҳолда йилига 7,8 миллион дона замонавий полимер обойлар;
“Деҳқонобод калийли ўғитлар заводининг ишлаб чиқариш қувватларини кенгайтириш” инвестициявий лойиҳаси (II босқич) доирасида тоғ-кон мажмуаси лойиҳа ҳажмларида ишлаб чиқаришни ташкил қилиш;
б) кимё маҳсулотлари ишлаб чиқаришни диверсификация қилиш, минерал ўғитлар ва ўсимликларни ҳимоя қилиш кимёвий воситаларини ишлаб чиқаришни ошириш, органик кимё, шу жумладан, полимер маҳсулотлар, синтетик толалар, резинотехника ва бошқа тайёр маҳсулотлар ишлаб чиқаришни ривожлантиришга йўналтирилган ўрта ва узоқ муддатларда истиқболли инвестицион лойиҳаларни амалга ошириш (2030 йилгача).
Бунда мавжуд ишлаб чиқаришни модернизация қилиш ва кенгайтириш ҳамда янги қайта ишлаш қувватларини яратишга қаратилган, дастлабки ҳисоб-китобларга кўра 4,8 миллиард АҚШ долларига тенг 29 та инвестициявий лойиҳалар асосан тўғридан-тўғри хорижий инвестицияларни жалб қилган ҳолда амалга оширилади.
3. Инвестициявий лойиҳаларни амалга оширишни жадаллаштириш мақсадида “Ўзкимёсаноат” АЖ қуйидагиларни таъминласин:
“Фарғонаазот” АЖ ва “Қўқон суперфосфат заводи” АЖни хорижий инвесторларга сотиш мақсадида ишлаб чиқаришни модернизация қилиш, кенгайтириш ва диверсификация қилиш бўйича 2018 йил 30 декабрга қадар ушбу жамиятларнинг активларини мустақил баҳолашни якунлаш;
Сирдарё вилояти Янгиер шаҳрида аммиак ва карбамид ишлаб чиқариш заводини қуриш бўйича лойиҳа ҳужжатларини ишлаб чиқиш учун, кейинчалик “Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Лойиҳа бошқаруви миллий агентлиги қошидаги лойиҳалар ва импорт контрактларни комплекс экспертиза қилиш маркази” ДУКда комплекс экспертиза қилиш шарти билан, кимё соҳасида тажрибага эга хорижий компания билан истисно тариқасида тўғридан-тўғри музокаралар асосида шартнома тузиш;
Навоий вилоятида фосфорли ўғитлар ишлаб чиқариш комплексини қуриш бўйича 2019 йил август ойига қадар Ўзбекистон Республикаси Давлат геология ва минерал ресурслар қўмитаси ва Инвестициялар бўйича давлат қўмитаси билан биргаликда хорижий ташкилот томонидан фосфорли хомашё майдонини баҳолаш (экспертизадан ўтказиш) асосида инвестициявий лойиҳани амалга ошириш концепциясини ишлаб чиқиш.
4. Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар бўйича давлат қўмитаси Иқтисодиёт вазирлиги, Ўзбекистон Республикаси Тикланиш ва тараққиёт жамғармаси (кейинги ўринларда – Жамғарма) ва “Ўзкимёсаноат” АЖ билан биргаликда лойиҳа ҳужжатларини ишлаб чиқиш натижаларига кўра, “Йўл харитаси”да кўрсатилган истиқболли инвестициявий лойиҳаларни молиялаштиришнинг аниқ манбаларини белгиласин.
Бунда кимё соҳасида ишлаб чиқариш қувватларини модернизация қилиш ва кенгайтириш, янги қайта ишлаш қувватларини яратишга қаратилган янги инвестициявий лойиҳалар асосан тўғридан-тўғри инвестицияларни жалб қилиш ҳисобига амалга оширилиши белгилансин.
5. Халқаро консалтинг компанияларини жалб қилган ҳолда тармоқ корхоналарининг инвестициявий жозибадорлигини ва минерал ўғитлар ишлаб чиқаришда энергия тежамкорликни ошириш бўйича ишлар амалга оширилаётгани маълумот учун қабул қилинсин.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси 2019 йил 15 апрелига қадар халқаро консалтинг компанияларининг тавсияларини ҳисобга олган ҳолда, кимё саноати тизимини ислоҳ қилиш ва унинг инвестициявий жозибадорлигини ошириш бўйича таклиф киритсин.
Ўзбекистон Республикаси Бош вазири А.Н.Ариповга – “Йўл харитаси”да белгиланган тадбирлар ўз вақтида ва тўлиқ амалга оширилишини қатъий назорат қилиш;
Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари А.С.Султоновга – кимё тармоғи объектларини ўз вақтида ишга тушириш ҳамда “Йўл харитаси”да белгиланган тадбирларни амалга ошириш бўйича вазирликлар ва идораларнинг ишларини мувофиқлаштириш;
Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар бўйича давлат қўмитаси раиси С.Р.Холмуродовга – халқаро молия институтлари ва ташкилотлари маблағларини жалб этиш ҳамда салоҳиятли инвесторларни топиш ва кимё тармоғига тўғридан-тўғри хорижий инвестицияларни жалб қилиш;
Ўзкимёсаноат” АЖ бошқаруви раиси А.А.Абдуллаевга – жалб этиладиган маблағларни ўз вақтида ўзлаштириш ҳамда инвестициявий лойиҳалар доирасида объектлар қурилишининг якунланишини таъминлаш ва уларнинг қатъий белгиланган муддатларда лойиҳа қувватларига чиқиши учун шахсий жавобгарлик юклансин.
7. Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт вазирлиги, Молия вазирлиги, Хусусийлаштирилган корхоналарга кўмаклашиш ва рақобатни ривожлантириш давлат қўмитаси, Инвестициялар бўйича давлат қўмитаси, “Ўзкимёсаноат” АЖнинг қуйидаги таклифларига розилик берилсин:
“Самарқандкимё” АЖ, “Электркимёзавод” ҚК АЖ ва “Жиззах пластмасса” АЖнинг устав капиталидаги давлат улуши ва “Ўзкимёсаноат” АЖ улушини, шунингдек, “Фарғонаазот” АЖнинг устав капиталидаги давлат улушини, шу жумладан, инвестиция ва ижтимоий мажбуриятларни қабул қилиш шарти билан, хусусий инвесторларга бозор қийматида сотиш;
“Ўзкимёсаноатлойиҳа” АЖнинг устав капиталидаги давлат улушини номинал қийматда ва “Навоий КМК” ДКнинг Қизилқум фосфорит комбинати мулк комплексини қолдиқ баланс қийматида “Ўзкимёсаноат” АЖ устав капиталига давлат улуши сифатида киритиш;
“Фарғонаазот” АЖнинг 3-сон саноат майдончасидаги умумий майдони 6,5 гектар бўлган фойдаланилмаётган объектларни (цехлар, объектлар ва уларга туташ ҳудудлари билан) инвестиция мажбуриятларни қабул қилиш шарти билан “ноль” қийматида сотиш;
инвестиция ва ижтимоий мажбуриятларни қабул қилиш шарти билан капролактам ишлаб чиқариш чиқиндиларини утилизация қилиш ва қайта ишлаш учун беғараз топшириш юзасидан патентланган технологияга эга бўлган “ECO TECH GROUP” ҚК МЧЖ билан инвестиция келишувини тузиш;
2020 йилдан бошлаб “Ўзкимёсаноат” АЖ таркибига кирувчи акциядорлик жамиятлари томонидан йиллик молиявий ҳисоботларни эълон қилиш ва уларни Халқаро аудит стандартлари ва Халқаро молиявий ҳисоботлар стандартларига мувофиқлиги юзасидан ташқи аудитдан ўтказиш тартибини жорий этиш;
2021 йилга қадар халқаро тажрибага асосланиб инвестиция ва ишлаб чиқариш жараёнларини, моддий ва молиявий ресурсларни бошқариш бўйича ахборот тизимларини, самарадорликни ошириш кўрсаткичларини қўллаган ҳолда ходимлар меҳнатини рағбатлантиришнинг замонавий усулларини жорий этиш.
8. Ўзбекистон Республикаси Тикланиш ва тараққиёт жамғармасига ва қайта молияловчи тижорат банкларига кимё саноатида янги инвестициявий лойиҳаларни тайёрлаш мақсадида лойиҳа ҳужжатларини ишлаб чиқиш ва тадқиқот ишларини амалга ошириш учун “Ўзкимёсаноат” АЖ ва унинг таркибига кирувчи хўжалик жамиятларига кредитлар ажратишга рухсат берилсин.
янги инвестиция лойиҳаларини тайёрлаш учун кредитлар Жамғарма томонидан шартномада белгиланган, бироқ 5 миллион АҚШ доллари эквивалентидан кўп бўлмаган миқдорда ажратилади;
хорижий инвесторлар билан ҳамкорликда молиялаштириладиган янги инвестициявий лойиҳаларни тайёрлаш учун Жамғарма томонидан ажратиладиган кредит миқдори 10 миллион АҚШ доллари эквивалентигача кўпайтирилиши мумкин;
Жамғарма маблағларини ажратишга тармоқ илмий-техника кенгаши билан келишилган техник вазифа, “Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Лойиҳа бошқаруви миллий агентлиги қошидаги лойиҳалар ва импорт контрактларни комплекс экспертиза қилиш маркази” ДУКда экспертизадан ўтказилган лойиҳаолди ҳужжатларини тайёрлаш ва тадқиқот ишларини бажариш бўйича тузилган шартнома асос бўлади;
ушбу бандга асосан Жамғарма кредитларини ажратиш Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар бўйича давлат қўмитаси билан келишилган ҳолда амалга оширилади;
Жамғарма кредитлари хизмат кўрсатувчи банклар орқали қайта молиялаштирилади ва қайта молияловчи банкнинг йиллик 0,25 фоиз миқдоридаги маржаси қўшилган ҳолда, лойиҳани ишга тушириш даврига қадар, жумладан, 3 йиллик имтиёзли даврни ҳисобга олган ҳолда, умумий йиллик фоиз ставкаси 2,25 фоиз миқдорида 5 йил муддатга ажратилади;
кредитлар ва улар бўйича барча харажатлар техник-иқтисодий асос тасдиқланиши жараёнида лойиҳалар қийматига киритилади ва уларнинг қайтарилиши лойиҳалар амалга оширилганидан кейин, объектлар ишга туширилганидан сўнг олинган даромадлар ва лойиҳа ҳужжатларини инвесторларга сотишдан тушган Жамғарма маблағлари ҳамда қарз олувчининг умумхўжалик фаолиятидан олинган даромадлар ёки “Ўзкимёсаноат” АЖ маблағлари ҳисобидан амалга оширилади.
9. “Ўзкимёсаноат” АЖ, Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар бўйича давлат қўмитаси ва Иқтисодиёт вазирлигининг Корея кимё- технологиялари илмий-тадқиқот институти (KRICT) билан ҳамкорликда “Тошкент кимё технологиялари илмий-тадқиқот институти” МЧЖ ва “Ўзкимёсаноатлойиҳа” АЖ негизида – Илмий-тадқиқот ва лойиҳалаш институти – Кимё технологиялари маркази (кейинги ўринларда – Марказ)ни ташкил этиш тўғрисидаги таклифига розилик берилсин.
Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар бўйича давлат қўмитаси, “Ўзкимёсаноат” АЖ ва Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги Марказ фаолиятини ташкил қилиш учун EDCF (Корея Республикаси) линияси бўйича Эксимбанкнинг 50 миллион АҚШ доллари миқдоридаги кредит ва грант маблағларини жалб этишни таъминласин.
“Ўзкимёсаноат” АЖ Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар бўйича давлат қўмитаси ва Молия вазирлиги билан биргаликда икки ой муддатда Марказ фаолиятини ташкил этиш ва молиялаштириш манбаларини аниқлаш бўйича Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
10. Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги “Ўзкимёсаноат” АЖ ва унинг таркибига кирувчи хўжалик жамиятларининг устав капиталидаги давлат улуши бўйича 2019-2021 йиллар якунларига кўра ҳисобланадиган дивидендлар инвестиция лойиҳаларини молиялаштириш, шу жумладан, инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш учун жалб этилган кредит ва қарзларни тўлашга йўналтириш шарти билан капитализация қилинсин (Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджетига йўналтириладиган 30 фоиз миқдоридаги дивидендлар бундан мустасно).
11. Иқтисодиёт вазирлиги, Молия вазирлиги, Марказий банк, Жамғарма, тижорат банклари ва “Ўзкимёсаноат” АЖнинг “Ўзкимёсаноат” АЖ ва унинг таркибидаги корхоналарнинг Жамғарма ва Ўзбекистон Республикаси Ташқи иқтисодий фаолият миллий банкининг кредитлари бўйича мажбуриятларини 2-иловага мувофиқ реструктуризация қилиш тўғрисидаги таклифларига розилик берилсин.
Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги “Ўзкимёсаноат” АЖ корхоналарининг мажбуриятлари бўйича олдин берилган давлат кафолатларига ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартиришлар киритсин.
12. Ўзбекистон Республикаси Президентининг ва Ўзбекистон Республикаси ҳукуматининг айрим қарорларига 3-иловага мувофиқ ўзгартириш ва қўшимчалар киритилсин.
13. “Ўзкимёсаноат” АЖ бир ой муддатда манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда қонунчиликка ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига таклиф киритсин.
14. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Бош вазири А.Н.Арипов, Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси раҳбари З.Ш.Низомиддинов ва Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари А.С.Султонов зиммасига юклансин.

О мерах по ускоренному развитию химической промышленности Республики Узбекистан
Принятые меры по внедрению рыночных механизмов реализации минеральных удобрений, реструктуризации задолженности предприятий химической промышленности способствовали их финансовому оздоровлению и повышению уровня загрузки производственных мощностей.
Вместе с тем сохраняются системные проблемы, ограничивающие дальнейшее развитие и диверсификацию химической отрасли, привлечение инвестиций в модернизацию действующих и строительство новых мощностей по производству химической продукции, расширение экспортных поставок.
В частности, низкая инвестиционная привлекательность и недостаточность собственных средств предприятий на развитие отрасли не позволяют внедрять передовые технологии по глубокой переработке сырьевых ресурсов, вследствие чего преобладающую долю в выпускаемой продукции занимают минеральные удобрения.
Отсутствуют фундаментальная научная база и современные проектно-инжиниринговые разработки в сфере производства химической продукции, учитывающие мировую тенденцию развития химической промышленности и значительный сырьевой потенциал республики.
В целях дальнейшей диверсификации химической отрасли, привлечения прямых инвестиций в создание новых производств и расширение номенклатуры востребованных на внутреннем и внешнем рынках видов продукции, создания современной научной и проектной базы с привлечением ведущих зарубежных институтов, а также повышения финансовой устойчивости предприятий АО «Узкимёсаноат»:
1. Определить основными направлениями дальнейшего развития и диверсификации химической отрасли республики:
расширение номенклатуры производимой химической продукции с высокой добавленной стоимостью, востребованной в отраслях экономики и на внешнем рынке, на основе глубокой переработки углеводородного сырья и минеральных ресурсов;
создание новых и модернизацию действующих производственных мощностей, направленных на удовлетворение потребностей республики в минеральных удобрениях и укрепление экспортного потенциала;
сокращение участия государства в уставном капитале предприятий химической промышленности, привлечение прямых инвестиций в отрасль, углубление переработки базовой продукции путем развития кооперационных связей между предприятиями отрасли и субъектами предпринимательства;
активное развитие науки и отраслевых научных исследований, а также интеграцию в производство передовых научных разработок, направленных, в первую очередь, на глубокую переработку углеводородного сырья и минеральных ресурсов;
повышение качества проектно-инжиниринговых работ и диагностических исследований, организацию эффективной системы подготовки и переподготовки кадров по всем направлениям химии и химических технологий.
2. Утвердить «Дорожную карту» по реализации основных направлений расширения и модернизации производственных мощностей, углубления переработки базовой продукции, рационального использования активов и внедрения современных методов управления в деятельность АО «Узкимёсаноат» (далее – «Дорожная карта») согласно приложению № 1, предусматривающую увеличение в 2018-2030 годах выпуска химической продукции – в 4,5 раза, в том числе минеральных удобрений – в 2 раза (с 1,2 млн. тонн до 2,4 млн. тонн), экспорта продукции – в 4 раза, а также диверсификацию отрасли путем доведения доли продукций органической химии с 7 до 54 процентов, путем:
а) организации в краткосрочный период (2018-2020 годы) производства:
фосфорных удобрений на АО «Аммофос-Максам» за счет модернизации действующих производств с увеличением выпуска фосфорных удобрений на 20,0 тыс. тонн (в 100-процентном исчислении питательного вещества);
поливинилхлорида мощностью 100 тыс. тонн, каустической соды – 75 тыс. тонн, метанола – 300 тыс. тонн на АО «Навоиазот»;
азотной кислоты мощностью 500 тыс. тонн на АО «Навоиазот»;
аммиака мощностью 660 тыс. тонн, карбамида – 577,5 тыс. тонн на АО «Навоиазот»;
современных полимерных обоев мощностью 7,8 млн. единиц на АО «Ферганаазот» с привлечением прямых иностранных инвестиций;
в проектных объемах горнодобывающего комплекса в рамках инвестиционного проекта «Расширение производственных мощностей Дехканабадского завода калийных удобрений» (II этап);
б) реализации в среднесрочный и долгосрочный периоды (до 2030 года) перспективных инвестиционных проектов, направленных на диверсификацию производства химической продукции, увеличение выпуска минеральных удобрений и химических средств защиты растений, развитие органической химии, в том числе производства полимерной продукции, синтетических волокон, резинотехнической и другой готовой продукции.
При этом реализация 29 инвестиционных проектов по модернизации, расширению и созданию новых перерабатывающих производств расчетной стоимостью проектов 4,8 млрд. долл. США осуществляется, преимущественно, с привлечением прямых иностранных инвестиций.
3. АО «Узкимёсаноат» с целью ускорения реализации инвестиционных проектов по:
модернизации, расширению и диверсификации производств АО «Ферганаазот» и АО «Кукон суперфосфат заводи» в срок до 30 декабря 2018 года обеспечить завершение независимой оценки активов данных обществ в целях реализации иностранным инвесторам;
строительству завода по производству аммиака и карбамида в городе Янгиере Сырдарьинской области обеспечить в трехмесячный срок заключение контракта на разработку предварительной проектной документации инвестиционного проекта с зарубежной компанией, имеющей опыт работы в химической отрасли, в порядке исключения на основе прямых переговоров, с последующим проведением комплексной экспертизы контракта в ГУП «Центр комплексной экспертизы проектов и импортных контрактов при Национальном агентстве проектного управления при Президенте Республики Узбекистан»;
строительству комплекса по производству фосфорных удобрений в Навоийской области совместно с Государственным комитетом по геологии и минеральным ресурсам и Государственным комитетом Республики Узбекистан по инвестициям обеспечить разработку в срок до 1 августа 2019 года концепции реализации инвестиционного проекта на основе оценки (экспертизы) месторождений фосфорного сырья международной организацией.
4. Государственному комитету по инвестициям совместно с Министерством экономики, Фондом реконструкции и развития Республики Узбекистан (далее – Фонд) и АО «Узкимёсаноат» определить по результатам разработки проектной документации конкретные источники финансирования перспективных инвестиционных проектов, указанных в «Дорожной карте».
При этом установить, что реализация новых инвестиционных проектов по модернизации, расширению и созданию новых перерабатывающих производств в химической отрасли осуществляется, преимущественно, за счет привлечения прямых инвестиций.
5. Принять к сведению, что с привлечением международных консалтинговых компаний ведется работа по повышению инвестиционной привлекательности предприятий отрасли и энергоэффективности в производстве минеральных удобрений.
Кабинету Министров Республики Узбекистан в срок до 15 апреля 2019 года внести предложения по реформированию системы химической промышленности и повышению ее инвестиционной привлекательности с учетом рекомендаций международных консалтинговых компаний.
Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. – за осуществление строгого контроля над обеспечением своевременной и полноценной реализации мероприятий, предусмотренных «Дорожной картой»;
заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Султанова А.С. – за координацию деятельности министерств и ведомств по своевременной реализации и вводу объектов химической отрасли, а также выполнение мер, предусмотренных «Дорожной картой»;
заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан – председателя Государственного комитета Республики Узбекистан по инвестициям Холмурадова С.Р. – за привлечение средств международных финансовых институтов и организаций, а также поиск потенциальных инвесторов и привлечение прямых иностранных инвестиций в химическую отрасль;
председателя правления АО «Узкимёсаноат» Абдуллаева А.А. – за своевременное освоение привлекаемых средств, а также обеспечение завершения строительства объектов по инвестиционным проектам и выхода их на проектные мощности строго в установленные сроки.
7. Согласиться с предложениями Министерства экономики, Министерства финансов, Государственного комитета по содействию приватизированным предприятиям и развитию конкуренции, Государственного комитета Республики Узбекистан по инвестициям, АО «Узкимёсаноат» о:
реализации частным инвесторам по рыночной стоимости государственной доли и доли АО «Узкимёсаноат» в уставных капиталах АО «Самаркандкимё», СП АО «Электрохимзавод» и АО «Жиззах пластмасса», а также государственной доли в уставном капитале АО «Ферганаазот», в том числе с условием принятия инвестиционных и социальных обязательств;
передаче в уставный капитал АО «Узкимёсаноат» государственной доли в уставном капитале АО «Узкимёсаноатлойиха» по номинальной стоимости и имущественного комплекса Кызылкумского фосфоритного комбината ГП «Навоийский ГМК» по остаточной балансовой стоимости в качестве вклада государства;
реализации по «нулевой» выкупной стоимости неиспользуемых объектов (включая цеха, объекты и прилегающие к ним территории) АО «Ферганаазот» общей площадью 6,5 га на промышленной площадке № 3 с условием принятия инвестиционных обязательств;
заключении инвестиционного соглашения с СП ООО «ECO TECH GROUP», имеющим запатентованную технологию, о безвозмездной передаче отходов производства капролактама для утилизации и переработки с условием принятия инвестиционных и социальных обязательств;
внедрении с 2020 года акционерными обществами, входящими в структуру АО «Узкимёсаноат», порядка публикации ежегодной финансовой отчетности и проведении ее внешнего аудита в соответствии с Международными стандартами аудита и Международными стандартами финансовой отчетности;
внедрении до 2021 года на основе международного опыта информационных систем управления инвестиционными и производственными процессами, материальными и финансовыми ресурсами, современных методов мотивации труда работников с применением показателей повышения эффективности.
8. Разрешить Фонду и рефинансирующим коммерческим банкам предоставлять АО «Узкимёсаноат» и входящим в его структуру хозяйственным обществам кредиты на разработку проектной документации и выполнение изыскательских работ в целях подготовки новых инвестиционных проектов в химической промышленности.
кредиты Фонда на подготовку новых инвестиционных проектов предоставляются в размере, указанном в договоре, но не более в эквиваленте 5 млн.долл. США;
размер кредита Фонда на подготовку новых инвестиционных проектов может быть увеличен до эквивалента 10 млн.долл. США по проектам, финансирование подготовки которых осуществляется совместно с иностранными инвесторами;
основанием для выделения средств Фонда являются согласованное с отраслевым научно-техническим советом техническое задание, заключенный контракт на разработку предпроектной документации и выполнение изыскательских работ, прошедшие экспертизу в ГУП «Центр комплексной экспертизы проектов и импортных контрактов при Национальном агентстве проектного управления при Президенте Республики Узбекистан»;
кредиты Фонда в соответствии с настоящим пунктом предоставляются по согласованию с Государственным комитетом Республики Узбекистан по инвестициям;
кредиты Фонда рефинансируются через обслуживающие банки и выделяются сроком на 5 лет, включая льготный период – 3 года, с процентной ставкой 2,25 процента годовых, включая маржу рефинансирующего банка в размере 0,25 процента годовых в период до пуска проекта в эксплуатацию;
кредиты и затраты по их обслуживанию включаются в стоимость проектов при утверждении технико-экономического обоснования и погашаются за счет доходов от реализации проектов, полученных после ввода объектов в эксплуатацию, и средств Фонда в установленном порядке, от реализации проектной документации инвесторам и доходов от общехозяйственной деятельности заемщика или средств АО «Узкимёсаноат».
9. Согласиться с предложением АО «Узкимёсаноат», Государственного комитета по инвестициям и Министерства экономики Республики Узбекистан о создании в сотрудничестве с Корейским исследовательским институтом химических технологий (KRICT) научно-исследовательского и проектного института – Центр химических технологий (далее – Центр) на базе ООО «Ташкентский научно-исследовательский институт химической технологии» и АО «Узкимёсаноатлойиха».
Государственному комитету по инвестициям, АО «Узкимёсаноат» и Министерству иностранных дел Республики Узбекистан обеспечить привлечение кредита Эксимбанка по линии EDCF (Республика Корея) в размере 50 млн. долл. США и грантовых средств для организации деятельности Центра.
АО «Узкимёсаноат» совместно с Государственным комитетом по инвестициям и Министерством финансов в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения по организации деятельности Центра с определением источников финансирования его деятельности.
10. Министерству финансов Республики Узбекистан обеспечить капитализацию дивидендов (за исключением дивидендов в размере 30 процентов, подлежащих направлению в Государственный бюджет Республики Узбекистан) по доле государства в уставных капиталах АО «Узкимёсаноат» и входящих в его состав хозяйственных обществ, начисляемых по итогам 2019-2021 годов, с условием их направления на финансирование инвестиционных проектов, в том числе погашение кредитов и займов, привлеченных для реализации инвестиционных проектов.
11. Согласиться с предложениями Министерства экономики, Министерства финансов, Центрального банка, Фонда, коммерческих банков и АО «Узкимёсаноат» о реструктуризации обязательств АО «Узкимёсаноат» и предприятий, входящих в его структуру, по кредитам Фонда и Национального банка внешнеэкономической деятельности Республики Узбекистан согласно приложению №2.
Министерству финансов Республики Узбекистан внести в ранее выданные государственные гарантии по обязательствам предприятий АО «Узкимёсаноат» изменения, вытекающие из настоящего постановления.
12. Внести изменения и дополнения в некоторые решения Президента Республики Узбекистан и Правительства Республики Узбекистан согласно приложению № 3.
13. АО «Узкимёсаноат» совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в месячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
14. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н., руководителя Администрации Президента Республики Узбекистан Низомиддинова З.Ш. и заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Султанова А.С.