Татаристон Республикаси билан қатор ҳужжатлар имзоланди
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Миллатлараро муносабатлар ва хорижий мамлакатлар билан дўстлик алоқалари қўмитасида ўтказилган учрашувда Ўзбекистон билан Россия ўртасидаги фаол маданий-гуманитар ҳамкорлик самарасида халқларимизнинг дўстона муносабатлари мустаҳкамланиб бораётгани, турли соҳаларда ўзаро ҳамкорликка йўл очилаётгани таъкидланди.
Бугунги кунда мамлакатимизда татар миллатига мансуб 240 мингга яқин, Татаристонда ўзбек миллатига мансуб 120 мингдан ортиқ аҳоли истиқомат қилмоқда.
Тадбир доирасида Татаристон Республикаси ва Тошкент вилояти ўртасида ижтимоий-иқтисодий, маданий-маърифий ва илмий-техникавий ҳамкорликни ривожлантиришга қаратилган 40 дан ортиқ келишув имзоланди.
Татаристон Президенти татар миллий маданий марказлари фаолларига эсдалик совғалари топширди.
Ўзбек ва татар халқлари ўртасидаги яқинликни мустаҳкамлаш мақсадида турли тадбирларни ўтказишга оид фикр-мулоҳазалар билдирилди.

Подписан ряд документов с Республикой Татарстан
Делегация во главе с Президентом Республики Татарстан Рустамом Миннихановым 18 октября встретилась с активистами действующих в нашей стране татарских национальных культурных центров.
На встрече, состоявшейся в Комитете по межнациональным отношениям и дружественным связям с зарубежными странами при Кабинете Министров Республики Узбекистан, отмечалось, что в результате установленного между Узбекистаном и Россией активного культурно-гуманитарного сотрудничества укрепляются дружественные связи между нашими народами и открываются новые горизонты для сотрудничества в различных сферах.
Сегодня в нашей стране проживают почти 240 тысяч граждан татарской национальности, в Татарстане – более 120 тысяч узбеков.
В рамках мероприятия между Ташкентской областью и Республикой Татарстан подписано более 40 соглашений, направленных на развитие социально-экономического, культурно-просветительского и научно-технического взаимодействия.
Президент Татарстана вручил памятные подарки активистам татарских национальных культурных центров.
Высказывались мнения о проведении различных мероприятий с целью дальнейшего укрепления тесных связей узбекского и татарского народов.