Ўзбекистон-Корея кооперацион биржаси
Бугунги кунда мамлакатимизда кореялик ишбилармонлар сармояси иштирокида 460 дан зиёд корхона нефть-газ, кимё саноати, автомобилсозлик, қурилиш материаллари ишлаб чиқариш, электротехника, логистика, тўқимачилик, ахборот технологиялари, тиббиёт, таълим ва бошқа соҳалар бўйича фаолият юритмоқда.
Статистикага кўра, Корея Республикасининг Ўзбекистонга йўналтирган тўғридан-тўғри инвестициялари ҳажми 7 миллиард АҚШ долларидан ортган. Жорий йилнинг 9 ойида мамлакатларимиз ўртасида савдо айланмаси 34 фоизга ошиб, 1,28 миллиард долларни ташкил этган.
Ушбу рақамлардан ҳам кўриниб турибдики, Корея Республикаси Ўзбекистоннинг ишончли савдо ва инвестициявий шерикларидан. Ва бу шериклик икки мамлакат ишбилармонларининг кооперация биржа шаклидаги ўзаро мулоқотлари асосида ҳам ривожланмоқда.
– Ўзбекистон ва Корея ишбилармон доираларининг кооперацион биржаси ва бизнес-форумлари мунтазам ўтказиб келинмоқда, – дейди Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси бўлим бошлиғи Сардор Бобоқулов. – Мазкур кооперацион биржада томонлар агротехнология, замонавий ускуналар, ахборот технологиялари, муқобил энергия, енгил саноат каби йўналишларда қўшма бизнес лойиҳаларни амалга ошириш бўйича музокаралар олиб борди.
Корея Республикасининг Кёнгидо провинцияси технопарки бош директори Гангсун Чойнинг маълум қилишича, ушбу мамлакатда 18 ҳудудий технопарк фаолият кўрсатаётган бўлиб, улар кўмагида ишбилармонлар ўз бизнес лойиҳаларини амалга оширмоқда, шунингдек, соҳалар бўйича инновацион таклифлар, ишланмалар амалиётга жорий этилаётир. Ўзбекистон – Корея кооперация биржасида Корея Республикасидан 5 та технопарк 10 дан зиёд компаниялари билан иштирок этди. Ушбу компаниялар янги хизматлар, маҳсулотлар, инновацион технологиялар бўйича ўз тақдимотларини ўтказди.
Тадбир доирасида икки мамлакат ишбилармон доиралари ўртасида B2B форматдаги учрашувлар ташкил этилди.
– Корхонамиз мева-сабзавот ва бошқа истеъмол маҳсулотларига мўлжалланган турли кўринишдаги қоғоз қутилар, полиэтилен қоплар ишлаб чиқаради, – дейди “Ravshan Vodik.Production” корхонаси раҳбари Муҳаммадризо Бўриев. – Тадбирда Кореянинг айни йўналишда етакчи компанияларининг тажрибаси, бактериологик чидамли ва экологик тоза маҳсулотларни ишлаб чиқариш технологиялари билан танишиб, улар билан келишувга эришдик. Яқин истиқболда бу ўз самарасини беради.

Узбекско-южнокорейская кооперационная биржа
В мероприятии, организованном Торгово-промышленной палатой Узбекистана, приняли участие представители деловых кругов двух стран.
Сегодня в нашей стране с участием южнокорейского капитала действуют более 460 предприятий в химической, нефтегазовой, текстильной промышленности, автомобилестроении, производстве строительных материалов, электротехники, в сферах логистики, информационных технологий, медицины и образования.
По данным статистики, объем южнокорейских инвестиций в экономику Узбекистана превысил 7 миллиардов долларов США. За истекший период этого года товарооборот между нашими странами вырос на 34 процента и составил 1,28 миллиарда долларов.
Из этих цифр видно, что Республика Корея является надежным торговым и инвестиционным партнером Узбекистана. Это сотрудничество развивается на основе регулярного диалога в форме кооперационных бирж деловых кругов двух стран.
- Кооперационные биржи и бизнес-форумы деловых кругов Узбекистана и Кореи проводятся регулярно, - говорит начальник отдела Торгово-промышленной палаты Узбекистана Сардор Бобокулов. - На нынешней кооперационной бирже стороны провели переговоры по реализации совместных бизнес-проектов по таким направлениям, как агротехнологии, информационные технологии, альтернативная энергетика, легкая промышленность.
Как сообщил генеральный директор технопарка провинции Кёнгидо Республики Корея Гангсун Чой, в стране действуют 18 территориальных технопарков, при их содействии деловые круги реализуют свои бизнес-проекты, внедряют в практику инновационные идеи и разработки. В узбекско-корейской кооперационной бирже приняли участие представители более 10 компаний, действующих в 5 технопарках. Эти компании провели презентации своих новых услуг, продукции, инновационных технологий.
В рамках мероприятия между деловыми кругами двух стран организованы встречи в формате В2В.
- Наше предприятие занимается производством различного вида бумажных коробок, полиэтиленовых мешков для плодоовощной и другой продукции, - говорит руководитель предприятия “Ravshan Vodik.Production” Мухаммадризо Буриев. - На мероприятии ознакомились с опытом корейских компаний в этом направлении, технологиями по производству экологически чистой продукции, достигли соглашений с ними. В ближайшей перспективе это даст свои результаты.