Молия вазирлиги ходимларининг ахборот технологиялари ва коммуникациялари соҳасидаги малакасини ошириш
2018-10-17 | Технологиялар
Ахборот технологиялари ва коммуникациялари соҳасида профессионал кадрларни тайёрлаш ва ривожлантириш учун IT-технологияларни жадал ривожлантиришни ҳисобга олган ҳолда, Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги Ахборот-ҳисоблаш марказининг 9 нафар ходимларини хорижий давлатларнинг етакчи таълим муассасаларида таълим олишини ташкил қилди.
Улардан 7 нафар ходимлари Ҳиндистоннинг Техник-иқтисодий ҳамкорлик (ITEC​) дастури бўйича юқори технологияларни ривожлантириш институтида (Ноида шаҳри), ҳамда 2 нафари-Корея Халқаро ҳамкорлик агентлигининг (KOICA​) етакчи мутахассислари учун АКТ сиёсатини ишлаб чиқиш дастури бўйича ўқишни тамомладилар.
Тадқиқотнинг асосий йўналишлари давлат бошқаруви ва иқтисодиётнинг реал сектори соҳасидаги инновациялар, рақамли иқтисодиётни жорий этиш, шу жумладан, ишлаб чиқаришда комплекс автоматлаштирилган бошқарув тизимларини жорий этиш, шунингдек электрон тижоратни ривожлантиришдан иборат бўлди.
Ҳозирги вақтда бизнинг ходимларимиз Молия вазирлиги тизимидаги ўзгаришлар ва инновацияларни жорий этишда Корея ва Ҳиндистонда олган билим ва кўникмаларини амалиётда қўллайдилар. Бундан ташқари, ходимлар ўзларининг ҳамкасблари билан тажриба алмашишади, бу эса иш оқимининг самарадорлигини оширади. Ушбу жараён фойдали ва самарадор бўлиб, корхонанинг АКТсини янада ривожлантиришда муаммолар ечимининг инновацион ёндашуви жараёнига ижобий таъсир кўрсатувчи омилдир.
Албатта, ходимларни қайта тайёрлаш, уларнинг малакасини ошириш- бу мақсадларга эришишда энг катта мотивация.
Жорий йилнинг охиригача Молия вазирлиги Ахборот-ҳисоблаш марказининг 7 нафар ходимларини қайта тайёрлов ўқишларига юборилиши режалаштирилган.

Повышение квалификации сотрудников Министерства финансов в сфере информационных технологий и коммуникаций
2018-10-17 | Технологии
Учитывая быстрые темпы развития IT-технологий, в целях обучения и профессионального развития персонала в сфере информационных технологий и коммуникаций, Министерством финансов Республики Узбекистан в 2018 году организовано обучение 9 сотрудников Информационно-вычислительного центра Министерства финансов в ведущих образовательных учреждениях зарубежных стран.
Из них 7 сотрудников прошли обучение в Центре развития продвинутых информационных технологий (г. Ноида) в рамках программы Индийского технического и экономического сотрудничества (ITEC), а также 2 сотрудника-в Корейском Агентстве Международного Сотрудничества (KOICA) по программе развития политики ИКТ для ведущих специалистов и менеджеров.
Основными направлениями обучения были вопросы внедрения инноваций в государственном управлении и реальном секторе экономики, внедрение цифровой экономики, в том числе за счет внедрения комплексных автоматизированных систем управления на производстве, а также развития электронной коммерции.
В настоящее время наши сотрудники используют знания и навыки, полученные в Корее и Индии в своей работе на практике, внедряя изменения и нововведения в системе Министерства финансов. Также, работники делятся полученным опытом с остальными коллегами, что повышает эффективность рабочего процесса. Данный процесс является полезным и продуктивным, что положительно влияет на инновационные решения проблем, возникающих во время их введений и дальнейшее развитие ИКТ в системе Министерства финансов.
Безусловно, обучение сотрудников, повышение их квалификации является наибольшей мотивацией к достижению поставленных целей.
До конца текущего года запланировано направить на повышение квалификации 7 сотрудников Информационно-вычислительного центра Министерства финансов.