Савдо ва инвестициялар соҳасидаги ҳамкорлик янада кенгаяди
Тошкентда АҚШ билан Марказий Осиё давлатлари ўртасида Савдо ва инвестициялар бўйича ҳадли битим кенгашининг навбатдаги мажлиси бўлиб ўтди.
Тадбир доирасида пойтахтимиздаги “Hyatt Regency Tashkent” меҳмонхонасида 16 октябрь куни стандартлаштириш, санитария ва фитосанитария тадбирлари, шунингдек, интеллектуал мулкни ҳимоя қилиш масалалари бўйича ишчи гуруҳ мажлиси ташкил қилинди.
Ушбу тадбир мамлакатимизда “АҚШ бизнес ҳафталиги“ доирасида илк бор ўтказилди. Унда кенгашга аъзо давлатлар – Ўзбекистон, Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон, Туркманистон ва АҚШ, шунингдек, кузатувчи мақомига эга мамлакатлар – Афғонистон ва Покистон делегациялари, экспертлар, дипломатик корпус вакиллари иштирок этди.
Ўзбекистон Республикаси Ташқи савдо вазири Ж.Хўжаев, АҚШнинг Жанубий ва Марказий Осиёдаги савдо ишлари бўйича вакили ёрдамчиси М.Линскотт ва бошқалар Ўзбекистонда иқтисодиётни либераллаштириш, қўшни ва ҳамкор давлатлар билан яқин шериклик алоқаларини мустаҳкамлаш орқали ўзаро манфаатли савдо муносабатларини янада ривожлантиришга алоҳида аҳамият қаратилаётганини таъкидлади. Ўзбекистон ташқи иқтисодий сиёсатининг дўстона ҳамкорлик принципларга асослангани Марказий Осиё минтақаси, унга қўшни давлатларда савдо ва инвестицияларни ривожлантиришда янги истиқболлар очаётгани қайд этилди.
Президент Шавкат Мирзиёев томонидан Ўзбекистон ташқи сиёсатида қўшни мамлакатлар билан дўстона муносабатларни ҳар томонлама мустаҳкамлаш устувор тамойил сифатида белгиланди. Давлатимиз раҳбарининг жорий йил 15-17 май кунлари Америка Қўшма Штатларига расмий ташрифи доирасида савдо-иқтисодий соҳаларда ҳамкорликка оид эришилган келишувлар ҳам Марказий Осиёнинг интеграциялашувини янада фаоллаштириш, ушбу минтақа ва унга қўшни давлатларда қўшма дастурларни амалга ошириш орқали рақобатбардош маҳсулотлар ишлаб чиқариш, савдо фаолиятини қўллаб-қувватлашга йўналтирилган.
АҚШ билан Марказий Осиё давлатлари ўртасида Савдо ва инвестициялар бўйича ҳадли битим кенгашининг мунтазамлик касб этган мажлислари савдо-сармоя соҳасидаги муносабатларни янада мустаҳкамлаш, минтақа давлатларининг инвестиция сиёсатини ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш имконини бермоқда. Унинг фаолияти турли соҳалардаги ўзаро муносабатларни янада мустаҳкамлашга қаратилгани билан муҳим аҳамиятга эга. Мазкур тадбир океанорти мамлакати ва Марказий Осиё давлатларининг ривожланаётган бозорлардаги янги имкониятлардан самарали фойдаланиши учун зарур шароит яратади.
Музокаралар чоғида божхона тарифларини енгиллаштириш, бозорлар очиқлигини таъминлаш масалалари юзасидан фикр алмашилди. Шунингдек, савдо-сотиқни кенгайтиришдаги самарали ёндашувлар муҳокама қилинди.
Анжуманда Марказий Осиёда савдо соҳасидаги дастурларни амалга ошириш, Жаҳон савдо ташкилотига аъзо бўлиш истиқболларига бағишланган тақдимотлар ўтказилди.
Марказий Осиё давлатлари, унга қўшни Афғонистон делегациялари билан АҚШ ишчи гуруҳининг икки томонлама музокаралари ташкил қилинди.
Мажлис якунлари бўйича ишчи гуруҳларнинг 2018-2019 йилларга мўлжалланган фаолиятига бағишланган қўшма баёнот қабул қилинди.

Сотрудничество в сферах торговли и инвестиций будет расширяться
В Ташкенте состоялось очередное заседание Совета Рамочного соглашения по торговле и инвестициям между странами Центральной Азии и США.
В рамках мероприятия 16 октября в гостинице “Hyatt Regency Tashkent” организовано заседание рабочей группы по вопросам стандартизации, санитарии, фитосанитарии и защиты интеллектуальной собственности.
Мероприятие проводилось в нашей стране впервые в рамках Недели бизнеса США. В нем приняли участие делегации стран-членов Совета – Узбекистана, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, Туркменистана, США и стран-наблюдателей – Афганистана и Пакистана, а также эксперты и представители дипломатического корпуса.
Министр внешней торговли Республики Узбекистан Ж. Ходжаев, помощник торгового представителя США по Южной и Центральной Азии М. Линскотт и другие отметили, что в Узбекистане придается особое значение либерализации экономики, развитию взаимовыгодной торговли путем укрепления партнерских связей с соседними странами и государствами-партнерами. Отмечалось, что дружественная внешнеэкономическая политика Узбекистана открывает новые перспективы для развития торговли в регионе.
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев в качестве приоритета внешней политики Узбекистана определил всестороннее укрепление дружеских отношений с соседними странами. Договоренности о сотрудничестве в торгово-экономической сфере, достигнутые в рамках состоявшегося 15-17 мая текущего года официального визита главы нашего государства в Соединенные Штаты Америки, также направлены на дальнейшую активизацию взаимной интеграции стран Центральной Азии, поддержку торговой деятельности и производства конкурентоспособной продукции через реализацию совместных проектов с соседними государствами.
Ставшие регулярными заседания Совета Рамочного соглашения по торговле и инвестициям между странами Центральной Азии и США способствуют укреплению сотрудничества в торгово-инвестиционной сфере, всесторонней поддержке инвестиционной политики государств региона. Деятельность Совета создаст необходимые условия для эффективного использования возможностей рынков стран за океаном и государств Центральной Азии.
В ходе переговоров состоялся обмен мнениями по вопросам упрощения таможенных тарифов, обеспечения открытости рынков. Вместе с тем обсуждались эффективные подходы к расширению торговли.
В рамках мероприятия прошли презентации, посвященные реализации программ касательно торговли в Центральной Азии, перспективам вступления во Всемирную торговую организацию.
Между делегациями стран Центральной Азии, Афганистана и рабочей группой США состоялись двусторонние переговоры.
По итогам заседания принято совместное заявление о деятельности рабочих групп Совета в 2018-2019 годах.