Қурилишни техник тартибга солиш бўйича халқаро стандартларни жорий этиш – замон талаби
Маълумки, қурилиш саноати ҳар қандай давлат иқтисодиётининг муҳим қисми ҳисобланади. Қурилиш маҳсулотлари ўз навбатида якунланган ва фойдаланишга топширилган яшаш уйлари, завод ва фабрикалар, темирйўл ва автомобиль йўллари, электростанциялар ва бошқа иншоотлар шаклидаги объектлар ҳисобланиб улар миллий хўжаликнинг барча соҳаларидаги асосий воситаларни ташкил этади.
Солиқ ва божхона имтиёзлари, соддалаштирилган рухсат бериш жараёни, мустаҳкам норматив-ҳуқуқий база, шунингдек хусусий сармоя ҳимоясининг кафолатланганлиги соҳанинг ривожланиши ҳамда чет эл инвестицияларини жалб этишга қулай шарт-шароит яратади.
Адлия вазирлиги томонидан қурилиш соҳасини тартибга солувчи амалдаги қурилиш (шаҳарсозлик) норма ва қоидалари (ШНҚ), шунингдек норматив-ҳуқуқий ҳужжатларга тегишли баҳо бериш мақсадида улар мамлакатимизда архитектура ва қурилиш соҳасида амалга оширилаётган ислоҳотларга мос келиши юзасидан ўрганиш ўтказилди.
Айтиш жоизки, сўнгги 10 йилда (2008-2017 йй.) Ўзбекистоннинг ялпи ички маҳсулоти 2,1 баробарга ошган, ундаги қурилиш саноатининг ҳиссаси 6,8% ташкил этмоқда, дунёнинг ялпи ички маҳсулотида қурилиш саноатининг ҳиссаси 6% ташкил этади.
Қурилиш соҳасида фаолият юритаётган ташкилотларни сони (2005 й. – 16,4 минг, 2010 й. – 22,4 минг, 2016 й. – 23,8 минг) йилдан йилга ортмоқда, ушбу соҳада меҳнат қилувчилар сони эса аҳолининг 9% га тўғри келади.
Шу билан бирга, ўрганиш ишлари давомида қурилиш соҳасини кескин ривожланиши ҳамда замонавий стандартлар, инновацион ғоялар ва технологияларни қисқа муддатда жорий этишга тўсқинлик қилувчи тизимли муаммо ва камчиликлар аниқланди. Бу эса ўз навбатида уларнинг танқидий жиҳатдан қайта кўриб чиқилишини, соддалаштириш ва халқаро стандартларга мувофиқлаштиришни тақазо этмоқда.
Биринчидан, ШНҚларнинг ягона реестри мавжуд эмас ва уларнинг ҳисоби юритилмаган. Хусусан, қонунчиликда ШНҚларнинг реестри юритилиши назарда тутилмаган, шу боис уларнинг аниқ ҳисоби юритилмай келинмоқда, 60 та ШНҚларнинг тўлиқ матни мавжуд эмас. Ўрганишда 274 та ШНҚлар қамраб олинди (жами 334 ШНҚ), уларнинг 11 таси норматив-техник жиҳатдан тартибга солишдан четга чиқувчи норматив-ҳуқуқий ҳужжат ҳисобланади.
Иккинчидан, ШНҚларнинг ўз вақтида янгиланиб борилиши таъминланмаган, айрим ШНҚлар бугунги кунда ўз аҳамиятини йўқотган. Ҳозирги вақтга қадар ўқув юртларини инвентарлар билан жиҳозлашни тартибга солувчи (кодоскоп, филмоскоп ва лентали диафилмлар, кондиционер БК-2500 ва бошқалар), уйларнинг қаватларини чекловчи (оммавий қурилиш учун – 4 қаватдан юқори бўлмаслиги, қишлоқ жойларида (канализацияланмаган уйлар) – 2 қаватдан юқори бўлмаслиги лозим) ва бошқа ШНҚлар мавжуд. Булар ўтган асрнинг 60-70 йилларида ишлаб чиқилган, шунингдек ШНҚларда амалиётда архитектура-қурилиш ишларини амалга оширишда кенг фойдаланилаётган замонавий инновацион усуллар, энергия самарадорлигини оширадиган ва уни тежайдиган ҳамда бошқа янги технологиялардан фойдаланилиши назарда тутилмаган.
Учинчидан, халқаро қурилиш стандартлари асосида миллий стандартларни ишлаб чиқиш салоҳиятига эга ёш ва малакали кадрлар етишмаслиги кузатилмоқда.
Таҳлилларга кўра, Ўзбекистонда ШНҚларни ишлаб чиқиш ва қайта кўриб чиқиш билан давлат секторидаги 30 га яқин ташкилотлар шуғулланмоқда. Улар томонидан ушбу жараёнларга асосан билим ва кўникмалари ХХ асрнинг дарсликлари ва илмий ютуқларига таянадиган мутахассислар жалб этилмоқда. Хусусан, 36 та мутахассислардан 18 нафари (50%) 60 ёшдан юқори (Олий ўқув юртларини 1980 йилдан олдин тамомлаган), 5 нафари (13,9%) 50-60 ёшдаги (ОЎЮ 1980/90 йилларда тамомлаган), 11 нафари (30,6%) 30-50 ёшдаги (ОЎЮ 2002/09 йилларда тамомлаган) ва атиги 2 нафари (5,5%) 30 ёшгача (ОЎЮ 2010 йилдан сўнг тамомлаган) бўлган шахсларни ташкил этади.
Тўртинчидан, алоҳида ШНҚлар ва айрим норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар қурилиш соҳасини ривожланишига салбий таъсир кўрсатмоқда.
Ривожланишнинг жорий босқичида ШНҚлар қурилишда нархларни бозор қиймати бўйича шаклланишига тўсқинлик қилмоқда ва уларда қурилиш ташкилотларининг рентабеллиги назарда тутилмаган, қурилиш ташкилотларининг тадбиркорлик субъектлари сифатида даромад топишларининг шаффоф механизмлари мавжуд эмас.
Шунингдек, қурилиш ташкилотларидан лойиҳа қийматининг 5% миқдорида кафолат суммаси ушлаб қолинади ва қурилиш якунланиб, объект фойдаланишга топширилгандан сўнг қайтарилади, бироқ ушбу сумма қурилиш ташкилотларининг амалдаги фойдасидан деярли икки баробар юқори.
Ўзининг молиявий ҳолатини ушлаб туриш мақсадида қурилиш ташкилотлари турли «ноқонуний йўллар»дан фойдаланишмоқда, сифатсиз ва арзон қурилиш молларидан фойдаланиб, малакасиз мутахассисларни жалб қилиб пулларни иқтисод қилишмоқда ва ҳ.к., бу ўз навбатида қонунбузулишларга олиб келмоқда.
Бешинчидан, қонунчиликда техник назорат ва муаллифлик назоратини амалга оширувчи шахсларга талаб қўйилмаган, уларни ўқитиш, малакасини ошириш ва сертификат бериш тартиби мавжуд эмас. Амалда қурилиш соҳасига алоқадор бўлмаган шахслар ҳам техник назорат ва муаллифлик назоратини амалга оширмоқда.
Шу билан бирга, илғор хорижий тажрибалар ўрганилганда, аксарият ривожланган давлатларда қурилиш соҳасида бир неча маротаба ислоҳотлар ўтказилганлиги, натижада Еврокодлар (Германия, Буюк Британия, Франция, Финляндия, Туркия, Цингапур, Малайзия ва бошқа) ва ИБC (АҚШ, Гаити, Ямайка, Мексика, Грузия, БАА ва бошқа) каби халқаро стандартлар жорий этилганлиги, амалиётгда бинонинг 3Д модели яратиб, бино битгунига қадар кузатиб борувчи ВИМ-технологиялардан фойдаланилаётганлиги маълум бўлди.
Еврокод, IBC​ ва ШНҚларнинг фарқи шундаки халқаро стандартлар эришилиши лозим бўлган параметрларни белгилаб, ҳисоб-китоб қилиш тартибини кўрсатади, маҳаллий стандартлар эса мустаҳкамликдан бошлаб санитар ва ижтимоий стандартлар ҳамда қурилиш билан боғлиқ барча талабларни тўғридан-тўғри қатъий белгиловчи, уларга эришиш йўллари ва муҳандислик усулларни ўрнатади.
Еврокод ва IBC​лар янги технологиялар жорий этилишига мослашувчан ҳисобланади, ШНҚлар эса қатъий бўлиб ва янги технологиялар жорий этилишини инобатга олмайди.
Ўрганиш якунларига кўра Адлия вазирлиги томонидан тайёрланган таклифлар Ўзбекистон Республикаси Администрациясига кўриб чиқиш учун киритилди.

Внедрение международных стандартов технического регулирования строительства – требование времени
Как известно строительная индустрия является важной частью экономики любого государства. Продуктами строительства являются законченные и введенные в эксплуатацию объекты в виде жилых домов, заводов и фабрик, железных и автомобильных дорог, электростанций и других сооружений, образующих основные фонды для всех отраслей национального хозяйства.
Налоговые и таможенные льготы, упрощенная разрешительная процедура, устойчивая нормативно-правовая база, а также гарантии защиты частного капитала создают благоприятные условия для ее развития, в том числе привлечения иностранных инвестиций.
Министерством юстиции в целях оценки состояния действующих строительных нормы и правил (СНиП), а также нормативных актов, регулирующих сферу строительства проведено их изучение на предмет соответствия осуществляемым в стране реформам в сфере архитектуры и строительства.
Необходимо отметить, что за последние 10 лет (2008-2017гг.) ВВП Узбекистана вырос в 2,1 раза, а доля строительства в ней составляет 6,8%, при этом в мировом ВВП удельный вес строительной индустрии составляет около 6%.
Численность предприятий, осуществляющих свою деятельность в сфере строительства, ежегодно растет (в 2005 г. – 16,4 тыс., 2010 г. – 22,4 тыс., 2016 г. – 23,8 тыс.), а численность занятого населения в ней достигла отметки 9,5%.
Вместе с тем, в ходе изучения выявлены системные проблемы и недостатки, сдерживающие стремительное развитие сферы строительства и препятствующие скорейшему внедрению современных стандартов, инновационных идей и технологий. Это обуславливает необходимость их критического пересмотра, упрощения и приведения в соответствие с международными стандартами.
Во-первых, отсутствует единый реестр и учет СНиП. В частности, законодательство не предусматривает ведение реестра СНиП, в связи с чем их конкретный учет не ведется, тексты 60 СНиП не имеются в наличии. Изучением были охвачены 274 СНиП (всего 334), из которых 11 выходят за рамки нормативно-технического регулирования и являются нормативно-правовыми актами.
Во-вторых, не обеспечивается своевременное обновление СНиП, отдельные СНиП на сегодняшний день утратили свою актуальность. До настоящего времени действуют СНиП, регулирующие нормы оснащения инвентарем учебных заведений (кодоскоп, фильмоскоп и рулонные диафильмы, видеодвойка, трюмо, кондиционер БК-2500 и др.), ограничивающие этажность жилых зданий (для массового жилищного строительства – не выше 4 этажей, для неканализированных городских и сельских поселений – 1, 2 этажа) и другие. Данные СНиП были разработаны в 60-70-годах прошлого века. СНиП не предусматривают применение современных инновационных методов проведения архитектурно-строительных работ, энергоэффективных, энергосберегающих и других новых технологий, которые активно используются в строительной практике.
В-третьих, наблюдается нехватка молодых и квалифицированных специалистов, способных разработать национальные стандарты на основе международных строительных стандартов.
Как показывает анализ, разработкой и пересмотром СНиП в Узбекистане занимаются около 30 организаций государственного сектора. К их деятельности в основном привлекаются специалисты, знания которых базируются на учебных материалах и научных достижениях ХХ века. В частности, 18 (50%) из 36 специалистов старше 60 лет (окончили ВУЗы до 1980 г.), 5 (13,9%) от 50 до 60 лет (окончили ВУЗы в 1980-90 гг.), 11 (30,6%) от 30 до 50 лет (окончили ВУЗы в 2002-09 гг.), и только 2 (5,5%) до 30 лет (окончили ВУЗы после 2010 г.).
В-четвертых, отдельные СНиП и некоторые законодательные нормы негативно влияют на развитие строительной отрасли.
На данном этапе развития СНиП создают преграду рыночному саморегулированию цен в строительной отрасли и не предусматривают достаточную рентабельность, отсутствует прозрачный механизм получения прибыли строительных организаций как субъектов предпринимательства (на практике прибыль составляет около 3%).
Также со строительных организаций удерживается гарантийная сумма в размере 5% от стоимости проекта, которая возвращается после завершения строительства и сдачи объекта, при этом она превышает сумму рентабельности почти в два раза.
Для поддержания своей финансовой стабильности строительные организации применяют различные «серые схемы», экономят путем использования дешевых, некачественных стройматериалов, привлекают неквалифицированных специалистов, разнорабочих и т.д., что приводит к нарушениям законодательства.
В-пятых, в законодательстве отсутствуют требования к лицам, занимающимся техническим и авторским надзорами, не предусмотрено их обучение, повышение квалификации и сертификация. В отдельных случаях технический и авторский надзор осуществляется лицами, не являющимися специалистами в сфере строительства.
Вместе с тем, изучение передового зарубежного опыта показало, что во многих странах в данной сфере неоднократно проводились реформы с целью адаптации национальных стандартов к международным, таким как Еврокоды (в Германии, Великобритании, Франции, Финляндии, Турции, Сингапуре, Малайзии и др.) и IBC (США, Гаити, Ямайке, Мексике, Грузии, Саудовской Аравии, ОАЭ и др.), на практике широко используются BIM-технологии – информационное моделирование зданий, при котором создается трехмерная модель сооружений с сопровождением строительства «под ключ».
Различие Еврокодов, IBC и СНиП заключается в том, что в Еврокодах и IBC ставится параметр, который нужно достичь, и приводится алгоритм расчета, а СНиП же содержат прямые параметры и инженерные способы их достижения, охватывающие весь комплекс требований, начиная от конструктивной надежности и заканчивая санитарными и социальными стандартами.
Еврокоды и IBC более гибкие к адаптации новых технологий, а СНиП ставят жесткие ограничения и тяжело адаптируемы к внедрению новых технологий.
Предложения, разработанные Министерством юстиции по итогам изучения, внесены в Администрацию Президента Республики Узбекистан на рассмотрение.