Тошкентда Ўзбекистон-Корея бизнес-форуми бўлиб ўтди
Ўзбекистон Республикаси Ташқи савдо вазирлиги, Савдо-саноат палатаси ва Корея Республикасининг Ўзбекистондаги элчихонаси ҳамкорлигида ташкил этилган ушбу тадбирда икки мамлакат ишбилармон доираларининг 150 дан зиёд вакили иштирок этди.
Форумнинг очилишида Ўзбекистон Республикаси ташқи савдо вазири Ж.Хўжаев, Савдо-саноат палатаси раиси А.Икромов, Инвестициялар бўйича давлат қўмитаси раисининг биринчи ўринбосари Л.Қудратов, Корея Республикасининг кичик ва ўрта бизнес ассоциацияси ва “Shingdon Resources” компанияси раиси Ким Ёнг Гу, Хвасон шаҳри савдо-саноат палатаси раиси Пак Сунг Квен ва бошқалар сўзга чиқди.
Корея Республикаси Ўзбекистоннинг ишончли савдо ва инвестициявий шерикларидан. Мамлакатларимиз ўртасида мустаҳкам савдо ҳамкорлиги ўрнатилган. Ўзбекистонда кореялик ишбилармонлар сармояси иштирокида 460 дан зиёд корхона нефть-газ, кимё саноати, автомобилсозлик, қурилиш материаллари ишлаб чиқариш, электротехника, логистика, тўқимачилик, ахборот технологиялари, тиббиёт, таълим ва бошқа соҳалар бўйича фаолият юритмоқда. Корея Республикасининг Ўзбекистонга йўналтирган тўғридан-тўғри инвестициялари ҳажми 7 миллиард АҚШ долларидан ошган.
Статистикага кўра, жорий йилнинг 9 ойида мамлакатларимиз ўртасида савдо айланмаси 34 фоизга ошиб, 1,28 миллиард долларни ташкил этган. Форумда бу рақамлар йил якунига қадар яна ошиши, яқин истиқболда томонлар савдо айланмасини 3 миллиард АҚШ долларига етказишни режалаштираётгани маълум қилинди.
Ташқи савдо вазири Ж.Хўжаевнинг сўзларига кўра, Ўзбекистонда йилига 20 миллион тоннадан зиёд мева-сабзавот етиштирилмоқда. Сифати юқори ва витаминларга бой бўлган маҳсулотларимизни Корея Республикасига тўғридан-тўғри етказиб бериш кенгаймоқда. Мева-сабзавот етказиб бериш ҳажмини ошириш мақсадида кореялик ҳамкорларга Ўзбекистонда карантин инфратузилмаларини ташкил этиш таклиф қилинмоқда. Шу билан бирга юртимиз Корея бозорига рангли ва нодир металлар етказиб беришга ҳам тайёр. Турли саноат тармоқларини модернизация қилиш мақсадида ўз навбатида, Кореядан юқори технологияли ускуналар импорт қилинади.
Мамлакатимизда яратилган қулай инвестициявий шароит кореялик ишбилармонларни тобора ўзига жалб қилмоқда. Бугунги кунда Кореядан 15 мингдан зиёд кичик корхона Ўзбекистонга келишга тайёр турибди. Форумда Корея Республикасининг Хвасон шаҳри савдо-саноат палатаси раиси Пак Сунг Квен шу ҳақда маълум қилди. Унинг таъкидлашича, ўртада шаклланган мустаҳкам иқтисодий муносабатлар бундан кейин ҳам ҳамкорлик қирраларини кенгайтириб боради.
Форумда мамлакатимиздаги эркин иқтисодий ва кичик саноат зоналаридаги имкониятлар, солиқ ва божхона имтиёзлари ҳақида маълумот берилди. Ҳамкорликда энергетика, қишлоқ хўжалиги, туризм, коммуникация, молиявий хизматлар кўрсатиш соҳасидаги қўшма дастурларни ишлаб чиқиш имкониятлари хусусида сўз юритилди, тақдимотлар ўтказилди.
Хусасан, “Ўзқурилишматериаллари” акциядорлик жамияти раиси Б.Зарипов кореялик ишбилармонларни янги лойиҳалар билан таништирди. Маълум қилинишича, “Ўзқурилишматериаллари” АЖнинг ҳудудларда 100 дан зиёд корхоналари фаолият кўрсатмоқда. Мамлакатимизда ишлаб чиқарилаётган қурилиш материалларининг 10 фоиздан зиёди ушбу корхоналар ҳиссасига тўғри келади.
Форумда “Ўзқурилишматериаллари” сантехника жиҳозлари, керамика-гранит плиталарини ишлаб чиқариш бўйича кореялик ишбилармонларни ҳамкорликка таклиф этди.
Бизнес-форумда иштирок этган Корея Республикасининг “Indexs Global”, “Samshin machinery co. ltd”, “Duk-In”, “Yezi Reflex”, “Dongho Cosmo Co.Ltd.” каби компаниялари мамлакатимизда жаҳон бозорида талаб юқори бўлган маҳсулотлар ишлаб чиқариш бўйича маҳаллий компаниялар билан ҳамкорликка тайёр эканини тасдиқлади.
– “Dongho Cosmo Co.Ltd.” компанияси раиси Че Ёнг Кимнинг тақдимоти бизда катта қизиқиш уйғотди, – дейди Учкўприк тумани ҳокимининг инвестициялар, инновациялар, хусусийлаштирилган корхоналарга кўмаклашиш ва кичик саноат зоналари ҳамда туризмни ривожлантириш масалалари бўйича ўринбосари Ж.Алижонов. – Ушбу компания Ўзбекистон билан самарали ҳамкорлик қилмоқда. Бугунги учрашувларда ушбу компанияни туманим

Южнокорейские компании расширяют инвестиционные проекты в нашей стране
В данном мероприятии, организованном при сотрудничестве Министерства внешней торговли, Торгово-промышленной палаты Республики Узбекистан и посольства Республики Корея в Узбекистане, участвовали свыше 150 представителей деловых кругов обеих стран.
На открытии форума выступили министр внешней торговли Республики Узбекистан Ж.Ходжаев, председатель Торгово-промышленной палаты А.Икрамов, первый заместитель председателя Государственного комитета Республики Узбекистан по инвестициям Л.Кудратов, председатель Ассоциации содействия развитию малого и среднего бизнеса и компании “Shingdon Resources” Республики Корея Ким Ёнг Гу, председатель Торгово-промышленной палаты города Хвасон Пак Сунг Квен и другие.
Республика Корея является одним из надежных торговых и инвестиционных партнеров Узбекистана. Между нашими странами установлено прочное торговое сотрудничество. В Узбекистане в нефтегазовой, медицинской, образовательной сферах, химической и текстильной промышленности, в автомобилестроении, производстве стройматериалов, электротехники, сфере логистики и других функционируют свыше 460 предприятий с участием капитала южнокорейских предпринимателей. Объем прямых инвестиций Республики Корея в Узбекистан превышает 7 миллиардов долларов США.
Согласно статистике, за минувшие 9 месяцев нынешнего года объем торгового оборота между нашими странами вырос на 34 процента и составил 1,28 миллиарда долларов. В ходе форума отмечалось, что эти цифры еще больше возрастут к концу года, в ближайшем будущем планируется довести взаимный торговый оборот до 3 миллиардов долларов США.
По словам министра внешней торговли Ж.Ходжаева, в Узбекистане выращивается свыше 20 миллионов тонн плодоовощной продукции в год. Растут объемы прямых поставок нашей высококачественной и богатой витаминами продукции в Республику Корея. В целях дальнейшего повышения объема поставок плодоовощной продукции корейским партнерам предлагается создание в Узбекистане карантинной инфраструктуры. Вместе с тем наша страна готова поставлять на корейский рынок цветные и редкие металлы. В свою очередь, из Кореи в целях модернизации различных промышленных отраслей будет импортироваться высокотехнологичное оборудование.
Созданный в нашей стране благоприятный инвестиционный климат все больше привлекает южнокорейских предпринимателей. На сегодняшний день в Узбекистане готовы начать свою деятельность свыше 15 тысяч малых предприятий Кореи. Об этом на форуме сообщил председатель Торгово-промышленной палаты города Хвасон Республики Корея Пак Сунг Квен. По его словам, сформированные между нашими странами прочные экономические связи и впредь будут способствовать расширению сотрудничества.
На форуме дана информация о возможностях, созданных в свободных экономических и малых промышленных зонах нашей страны, налоговых и таможенных льготах. Речь шла также о возможностях разработки совместных проектов в сферах энергетики, сельского хозяйства, туризма, коммуникаций, оказания финансовых услуг, проведены презентации.
В частности, председатель акционерного общества “Узстройматериалы” Б.Зарипов ознакомил южнокорейских предпринимателей с новыми проектами. Как сообщалось, на местах действуют свыше 100 предприятий АО “Узстройматериалы”. На их долю приходится производство более 10 процентов отечественных стройматериалов.
В ходе форума АО “Узстройматериалы” предложило южнокорейским предпринимателям сотрудничество по производству сантехники, керамогранитных плит.
Участвовавшие в бизнес-форуме представители таких южнокорейских компаний, как “Indexs Global”, “Samshin machinery co. ltd”, “Duk-In”, “Yezi Reflex”, “Dongho Cosmo Co.Ltd.”, выразили готовность к сотрудничеству с отечественными компаниями по налаживанию производства в нашей стране продукции, пользующейся большим спросом на мировом рынке.
– Огромный интерес у нас вызвала презентация, проведенная председателем компании “Dongho Cosmo Co.Ltd.” Че Ёнг Кимом, – говорит заместитель хокима Учкуприкского района по вопросам инвестиций, инноваций, содействия приватизированным предприятиям и развития малых промышленных зон и туризма Ж.Алижонов. – Данная компания эффективно сотрудничает с Узбекистаном. На сегодняшних встречах мы предложили этой компании сотрудничество с местными предприятиями нашего района.