Сайлов жараёни иштирокчиларини сайловларга тайёргарлик кўриш ва уларни ўтказиш масалалари бўйича халқаро стандартлар билан таништириш
2018-10-11 | Сайлов
2018 йил 10-12 октябрь кунлари Марказий сайлов комиссияси томонидан Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилоти (ЕХҲТ)нинг Ўзбекистондаги Лойиҳалар координаторининг “Ўзбекистон Республикаси сайлов тизимини такомиллаштиришга кўмаклашиш. 2-фаза” қўшма лойиҳаси доирасида “Халқаро стандартларга мос равишда сайловларга тайёргарлик кўриш ва ўтказишнинг долзарб масалалари” мавзусида семинар-тренинг ташкил этилди.
Тадбирда ЕХҲТнинг Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюросининг (ДИИҲБ) сайловлар бўйича маслаҳатчилари Стивен Мартин ва Ульви Ахундлу, Марказий сайлов комиссиясининг масъул ходимлари, ҳудудлардаги сайлов комиссияларининг котиблари, тегишли манфаатдор вазирлик ва идоралар, шунингдек ОАВ вакиллари иштирок этди.
Тренингнинг асосий мақсади сайлов жараёнида очиқлик ва шаффофликни ривожлантириш, сайлов амалиётини демократлаштириш, сайлов ташкилотчилари, сайлов жараёни субъектларининг малака даражалари ҳамда сайловчиларнинг электорал маданиятини оширишга кўмаклашишдир.
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси, вилоят, туман ва шаҳар халқ депутатлари Кенгашларига 2019 йил декабрь ойида бўлиб ўтадиган сайловларга тайёргарлик кўриш кенг қамровли ислоҳотлар шароитида, иқтисодиёт ва ижтимоий соҳани жадал ривожланаётган, жамият демократлашуви жараёнларининг чуқурлашаётган, фуқароларнинг ижтимоий-сиёсий фаоллиги ошиб бораётган, сиёсий партиялар ва фуқаролик жамияти институтлари роли ошиб бораётган бир паллада амалга оширилаётганлиги таъкидлаб ўтилди.
Ушбу шароитда миллий сайлов тизимини такомиллаштириш алоҳида аҳамият касб этади.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев томонидан Олий Мажлисга қилган Мурожаатномасида халқаро нормалар ва стандартларга жавоб берадиган ягона Сайлов кодексини ишлаб чиқиш ва қабул қилиш зарурлиги тақидланган.
Ишлаб чиқилган Сайлов кодекси лойиҳаси сайлов қонунчилигининг барча нормаларини тизимлашган асосда бирлаштириш имконини берди. Уни қабул қилишдан мақсад сайлов қонунчилигининг барқарорлиги ва ички ҳам мувофиқлигини таъминлашдан иборатдир.
Сайлов қонунчилигини такомиллаштиришга қаратилган йўналиш изчиллигининг яна бир тасдиғи Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 4 октябрда имзоланган “Сайлов жараёнига замонавий ахборот-коммуникация технологияларини жорий этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори ҳисобланади. Мазкур қарор сайлов қонунчилигини ривожлантириш, сайловларни либераллаштириш, уларнинг очиқлигини таъминлаш, фуқароларнинг эркин ва мустақил хоҳиш билдириши учун шароит яратишга қаратилган.
Мазкур тадбир давомида сайловга оид халқаро стандартлар ва мажбуриятлар кенг муҳокама этилди. Шунингдек, семинар-тренинг доирасида Сайловчиларининг ягона электрон рўйхатини жорий қилиш ва фаолият юритиш масаласи бўйича амалий машғулотлар ўтказилди.
Семинар-тренинг очиқ суҳбат тарзида ўтказилиб, иштирокчилар учун самарали бўлмоқда. Илғор халқаро тажрибага мос равишда демократик ислоҳотларнинг замонавий босқичида сайлов жараёнлари амалиётини янада такомиллаштириш бўйича аниқ таклифлар ишлаб чиқишга кўмаклашади.

Участники избирательного процесса ознакомились с международными стандартами в вопросах подготовки и проведения выборов
2018-10-11 | Выборы
10-12 октября 2018 года Центральной избирательной комиссией в рамках совместного с Координатором проектов ОБСЕ в Узбекистане проекта «Содействие в совершенствовании избирательной практики Республики Узбекистан. Фаза 2» организован семинар-тренинг на тему «Актуальные вопросы подготовки и проведения выборов с учетом международных стандартов».
В работе мероприятия приняли участие советники по вопросам выборов Бюро по демократическим институтам и правам человека (БДИПЧ) ОБСЕ Стивен Мартин и Ульви Ахундлу, ответственные работники ЦИК, секретари избирательных комиссий регионов, представители заинтересованных министерств и ведомств, а также СМИ.
Основная цель тренинга - содействие развитию открытости и гласности избирательного процесса, демократизации избирательной практики, повышение уровня квалификации организаторов выборов, субъектов избирательного процесса и электоральной культуры избирателей.
Отмечалось, что подготовка к предстоящим выборам в Олий Мажлис Республики Узбекистан, областные, районные и городские Кенгаши народных депутатов которые состоятся в декабре 2019 года, осуществляется в условиях широкомасштабных реформ, ускоренного развития экономики и социальной сферы, углубления процессов демократизации общества, возросшей общественно-политической активности граждан, повышения роли политических партий и институтов гражданского общества.
В данном контексте особое значение приобретает совершенствование национальной избирательной системы.
В Послании Олий Мажлису Президент Шавкат Мирзиёев подчеркнул необходимость разработки и принятия единого Избирательного кодекса, отвечающего международным нормам и стандартам. Происходящий этап реформирования находит непосредственное отражение в Стратегии действий.
Разработанный проект Избирательного кодекса позволил объединить на систематизированной основе весь массив норм избирательного законодательства. Цель его принятия обеспечение внутренней согласованности и стабильности избирательного законодательства.
Еще одним из подтверждений последовательности проводимого курса на совершенствование избирательного законодательства является и подписанное 4 октября 2018 года Постановления Президента Республики Узбекистан «О мерах по внедрению современных информационно-коммуникационных технологий в избирательный процесс», направленное на развитие избирательного законодательства и либерализации выборов, обеспечение их открытости, и созданию условий для свободного и самостоятельного волеизъявления граждан.
В ходе данного мероприятия были широко обсуждены международные обязательства и стандарты в отношении выборов. Также, в рамках семинар-тренинга проведены практические занятия по вопросам внедрения и функционирования Единого электронного списка избирателей.
Семинар-тренинг проведен в формате открытого диалога, был полезным для участников и будет способствовать выработке конкретных предложений по дальнейшему совершенствованию практики избирательного процесса на современном этапе демократических реформ с учетом передового зарубежного опыта.