Ўзбeкистонда давлат молиясини бошқариш самарадорлигини халқаро баҳолаш – давлат бюджeт тизимини такомиллаштиришнинг муҳим пойдeвори
2018-09-21 | Иқтисодиёт
Давлат молиясини бошқаришни такомиллаштириш соҳасидаги ислоҳотларни амалга ошириш доирасида Жаҳон банки ва Молия вазирлиги томонидан 30,0 млн. АҚШ доллари миқдоридаги институционал салоҳиятни ошириш лойиҳаси ишлаб чиқилмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 22 августдаги № ПҚ–3917 «Бюджет маълумотларининг очиқлигини ва бюджет жараёнида фуқароларнинг фаол иштирокини таъминлаш чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарорида Молия вазирлигига Ўзбекистон Республикасида (PEFA/ПИФА) давлат харажатлари ва молиявий ҳисобдорлик методологияси меъзонлари асосида давлат молиясини бошқаришнинг самарадорлигини баҳолашни ўтказиш чораларини кўриш топширилган.
Ўтказилган музокаралар натижасида бахолаш ўтказиш учун Жахон Банки ва Европа Иттифоқи делегацияси жорий йил 20 сентябрдан 5 октябрига қадар қўшма миссиясини Ўзбекистонга юборди.
Такидлаш жоизки ПИФА – мамлакат давлат молиясини бошқариш (ДМБ) тизими самарадорлиги даражасини акс эттирувчи диагностик механизм бўлиб, фидуциар кафолат инструментни, яъни инвестицияларни киритиш ва кредитлаштириш учун ишончли баҳо (Европа иттифоқи, Жаҳон банки ва бошқа ҳалқаро ташкилотлар учун), шунингдек ДМБнинг муносиб амалиёти бўйича маълумотнома ва мамлакат ичида ДМБ тизимининг самарадорлик динамикасини таққослаш учун хизмат қилади.
Баҳолаш (ПИФА), муайян муддат ичида эришиладиган натижалар суратини ўлчаш имконияти, ДМБ тизимини ислоҳ этишда туртки бўлиш, манфаатдор томонлар ҳаракатларини мувофиқлаштириш ҳамда халқаро эътироф каби афзалликларга эга.
2001 йилда ПEФА котибияти мазкур дастурни яратган ташкилотлар ва давлатлар ўртасида ДМБни баҳолашни уйғунлаштириш воситаси сифатида ўз ишини бошлаган. Ушбу ташкилот ва давлатларга Европа комиссияси, Халқаро валюта жамғармаси ва Жаҳон банки ташкилотлари ҳамда Франция, Норвегия, Швейцария ва Буюк Британия ҳукуматлари киради.
2005 йилги дастлабки баҳолашлардан буён ПEФА услубиёти билан баҳолаш 150 та мамлакатда 500 дан ортиқ марта амалга оширилган.
У Давлат молиясини бошқаришни баҳолашда тан олинган стандарт бўлди ва 40 мингдан ортиқ индивидул ишлаб чиқариш кўрсаткичларидан иборат йирик ҳажмдаги маълумотларни тўплади.
Бугунги кунда ПEФА 2016 ўз ичида, бюджет барқарорлиги, давлат молиясининг шаффофлиги, давлат активлари ва мажбуриятларини бошқариш сифатини, бюджет-солиқ стратегиясини ва иқтисодий сиёсат асосида бюджетлаштиришни, бюджет ижроси прогнози ва назоратини, ҳисоб ва ҳисобдорлик ҳамда ташқи аудит ва назоратни баҳоловчи, 7 та тамойиллар асосида 31 та давлат молиясини бошқаришнинг муҳим таркибий қисмлари бўйича 94 та баҳолаш меъзонларни жамлаган.
ПИФА баҳолашни сифатли ўтказиш мақсадида Ҳукумат томонидан миллий экспертлардан иборат ишчи гуруҳ тасдиқланган ҳамда жорий йилнинг 20 ва 21 сентябрь кунлари икки кунлик ПИФА методологиясини ўргатиш бўйича семинар-тренинг ўтказиш режалаштирилган.
Мазкур тренингда сенаторлар, Қонунчилик палатаси депутатлари, Ҳисоб палатаси, Молия вазирлиги ҳамда бошқа вазирлик ва идоралардан иборат 65 га яқин миллий экспертлар иштирок этишади.
Молия вазирлиги мутахассислари томонидан баҳолаш натижаларига кўра узоқ муддатли Ўзбекистон Республикаси давлат молиясини бошқаришни такомиллаштириш Стратегияси ишлаб чиқилиши таъкидланди.

Международная оценка эффективности управления государственными финансами Узбекистана – отправная точка к совершенствованию бюджетной системы государства
2018-09-21 | Экономика
В рамках реализации реформ в области совершенствования системы управления государственными финансами Всемирным банком и Министерством финансов прорабатывается проект Наращивания институционального потенциала на сумму 30,0 млн. долл. США, который предполагает проведение диагностических работ в системе управления Государственными финансами.
В постановлении Президента Республики Узбекистан от 22 августа 2018 года № ПП–3917 «О мерах по обеспечению открытости бюджетных данных и активного участия граждан в бюджетном процессе» Министерству финансов было поручено принять меры по проведению оценки эффективности управления государственными финансами в Республике Узбекистан по критериям методологии Государственных расходов и финансовой подотчетности (PEFA/ПИФА).
По результатам проведенных переговоров Всемирный банк и Делегация Европейского Союза направили в Узбекистан совместную миссию для проведения оценки в период с 20 сентября по 5 октября т.г.
ПИФА представляет собой диагностический механизм, отражающий уровни эффективности системы управления государственными финансами (УГФ) страны, инструмент фидуциарной гарантии, то есть доверяемую (надежную) оценку для вложения инвестиций и кредитования (для Европейского союза, Всемирного банка и других международных организаций), а также справочный ориентир по надлежащей практике УГФ и сравнения динамики эффективности системы УГФ внутри страны.
Преимуществами оценки ПИФА являются возможность измерения прогресса, достигаемого с течением времени, импульс к реформированию системы УГФ, координация действий заинтересованных сторон, а также широкое международное одобрение.
В 2001 году PEFA начал работу в качестве средства согласования оценки УГФ на уровне стран в организациях, создавших программу. Эти организации включали Европейскую комиссию, Международный валютный фонд, Всемирный банк и правительства Франции, Норвегии, Швейцарии и Соединенного Королевства.
Начиная с ранних оценок в 2005 году, PEFA использовался более чем в 500 случаях в 150 странах. Он стал признанным стандартом для оценок УГФ и собрал пул данных, включающий более 40 000 индивидуальных показателей производительности.
На сегодняшний день PEFA 2016 идентифицирует 94 характеристики по 31 ключевому компоненту государственного финансового управления в 7 широких областях деятельности, которые оценивают устойчивость бюджета, прозрачность государственных    финансов, качество управления активами и обязательствами государства, бюджетно-налоговую стратегию и бюджетирование на основе экономической политики, предсказуемость и контроль исполнения бюджета, учет и отчетность, внешний контроль и аудит.
В целях качественного проведения оценки ПИФА правительством утверждена рабочая группа национальных экспертов и 20-21 сентября т.г. планируется проведение двухдневного регионального тренинга по обучению методологии ПИФА.
В данном тренинге примут участие около 65 национальных экспертов из числа сенаторов, депутатов Законодательной палаты, Счетной палаты, Министерства финансов и других министерств и ведомств.
Специалисты Министерства финансов отметили, что по результатам оценки будет разработана Стратегия дальнейшего совершенствования управления государственных финансов Республики Узбекистан на долгосрочный период.