Ўзбeкистон Рeспубликаси Молия вазирлиги ва Ислом тараққиёт банки (ИТБ) ҳамкорлик рeжалари
Молия вазирлигида Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари, Молия вазири Жамшид Қўчқоров ва ИТБ Гуруҳи ҳамда Араб мувофиқлаштирувчи гуруҳи (АМГ) делегацияси ўртасида учрашув бўлиб ўтди.
ИТБ президенти мамлакатимизда Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Миромонович Мирзиёев раҳбарлигида амалга оширилаётган ўзгаришлар ва ижтимоий-иқтисодий ислоҳотларга юқори баҳо берди.
Бандар Асад ал-Ҳажар ўз нутқида: “Ислом тараққиёт банки ва менинг касбдошларим номидан миннатдорчилик изҳор этиб, бизни эътирофимиз ва Ўзбекистон билан ҳамкорликка содиқлигимизни таъкидлашни истардим. Бизнинг ташрифимиз мақсади алоқаларни янада мустаҳкамлаштиришдир.
Биз ИТБ гуруҳи томонидан Ўзбекистон Республикасидаги лойиҳаларни молиялаштиришни бошлангандан сўнг жами портфель қиймати 1,9 млрд. АҚШ долларини ташкил этганидан мамнунмиз. Молиялаштириш мамлакат ҳаётининг барча соҳаларини ўз ичига олади: қишлоқ хўжалиги, уй-жой ва йўл қурилиши, сув таъминоти, таълим ва кўплаб бошқа соҳалар. Бизни қизиқтирган ва ишончга асосланган узоқ муддатли ва манфаатли ҳамкорликни янада ривожлантиришга ишонамиз”, – деб таъкидлаб ўтди.
Жорий йилнинг 18 сентябрь куни Ислом тараққиёт банки ва Ўзбекистон ҳукумати ўртасида 2018-2021 йиллар давомида 1,3 миллиард доллар маблағ ажратиладиган Ҳамкорлик стратегияси имзоланди.
Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлигида бўлиб ўтган учрашувда делегация аъзоларига олдинда турган ишбилармонлик ва инвестиция муҳити янада яхшилашга қаратилган иқтисодий ислоҳотлар, солиқ тизимини ривожлантириш, хусусий тадбиркорликни қўллаб қувватлаш, шунингдек давлат хусусий ҳамкорлигини ривожлантиришга ҳақида режа ва вазифалар ҳақида маълумот берилди.
Делегация аъзолари амалга оширилаётган ислоҳотлар, жумладан қонунчиликни ривожлантириш, хусусий секторга имтиёз ва преференциялар берилиши муҳимлигини таъкидладилар. Бу ўз ўрнида Ўзбекистоннинг инвестицион жозибадорлигини ошириб, мамлакатнинг иқтисодий ўсишига туртки беради.
Ташриф якунида томонлар учрашувнинг юқори маҳсулдорлигини қайд этиб, ўзаро манфаатли ҳамкорликни давом эттириш ва мустаҳкамлаш ниятида эканликларини таъкидладилар.
Маълумот учун: Ислом тараққиёт банки (ИТБ)1973 йил 18 декабрьда Ислом Конференцияси Ташкилотининг аъзо давлатлар молия вазирлари йиғилишида ташкил этилган ва 1975-йил октябрь ойида ўз фаолиятини бошлаган.
Ўзбекистон ва ИТБ ўртасида ҳамкорлик 1991 йил бошланган. Шу йил ИТБ Бухоро шаҳридаги бир қатор тарихий обидалар реконструкцияси учун грантлар ажратган.

Планы сотрудничества Министерства финансов Республики Узбекистан и Исламского банка развития (ИБР)
В Министерстве финансов состоялась встреча заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан, министра финансов Джамшида Кучкарова с делегацией Группы ИБР и Арабской координационной группы (АКГ) во главе с Президентом Группы ИБР г-ном Бандар Асад Хаджаром.
В своём выступлении президент ИБР дал высокую оценку происходящим в стране преобразованиям и социально-экономическим реформам под руководством Президента Республики Узбекистан Шавката Миромоновича Мирзиёева.
Бандар Асад Хаджар в своем выступлении отметил: «Выражая благодарность от лица Исламского банка развития, от моих коллег, хочу отметить нашу признательность, а также приверженность к сотрудничеству с Узбекистаном. Цель нашего визита - это укрепление наших связей. Нас радует тот факт, что с момента начала финансирования проектов в Узбекистане Группой ИБР, общая сумма портфеля составила 1,9 млрд долларов. Финансирование охватывает практически все сферы жизнедеятельности страны: сельское хозяйство, жилищное и дорожное строительство, водоснабжение, образование и многие другие отрасли. Мы уверены в дальнейшем развитии нашего долгосрочного и взаимовыгодного сотрудничества, построенного на взаимных интересах и доверии».
Исламским банком развития (ИБР) и Правительством Узбекистана 18 сентября подписана Стратегия партнерства на 2018-2021 годы, которая предусматривает предоставление средств на 1,3 миллиарда долларов.
На встрече в Министерстве финансов члены делегации были проинформированы о дальнейших планах и задачах по реформированию экономики, направленных на улучшение деловой среды и инвестиционного климата, совершенствование системы налогообложения, поддержку частного предпринимательства, в том числе на основе развития государственно-частного партнерства.
Члены делегации отметили важность проводимых реформ, в частности по совершенствованию законодательства, предоставлению льгот и преференций для частного сектора, что соответственно повышает инвестиционную привлекательность Узбекистана и стимулирует экономический рост страны.
В заключение визита стороны отметили высокую продуктивность проведенной встречи и заявили о твердом намерении в продолжении и укреплении взаимовыгодного сотрудничества.
Для справки: Исламский банк развития (ИБР) был учрежден 18 декабря 1973 года на заседании министров финансов стран-участниц Организации Исламской Конференции (ОИК) и начал свою деятельность в октябре 1975 года.
Сотрудничество между Узбекистаном и ИБР началось в 1991 г., когда Банк одобрил выделение грантов для реконструкции ряда исторических памятников в г. Бухаре.