Икки халқ адабий дўстлиги тимсоли
Пойтахтимизда атоқли Беларусь адиби ва жамоат арбоби Якуб Колас хотирасини ёд этиш ва унинг бюстига гул қўйиш маросими ўтказилди.
Тадбирда таниқли давлат ва жамоат арбоблари, илм-фан, маданият, санъат намояндалари, адабиёт соҳаси вакиллари, ёшлар, Беларусь Республикасининг Ўзбекистондаги элчихонаси ходимлари, Тошкент шаҳридаги "Свитанак" Беларусь маданият маркази аъзолари иштирок этди.
Ўзбекистон Ёзувчилар уюшмаси, Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Миллатлараро муносабатлар ва хорижий мамлакатлар билан дўстлик алоқалари қўмитасининг ташаббуси билан ташкил этилган тадбирда Якуб Коласнинг хотираси ёд этилиб, юксак ҳурмат кўрсатилди. Адиб ижодий фаолияти мисолида ўзбек ва беларусь адабий алоқаларининг келгуси истиқболига эътибор қаратилди.
Тадбирда таъкидланганидек, ўзбек ва Беларусь халқлари ўртасидаги даврлар синовидан ўтган дўстлик ва биродарлик алоқалари бугунги кунда янги босқичга кўтарилмоқда. Дўстлик, ҳамкорлик ришталарининг мустаҳкамланишида адабиётнинг ўрнини ҳеч нарса билан қиёслаб бўлмайди.
Назм, наср, драматургия, адабиётшунослик, бадиий публицистика жанрларида бирдай баракали ижод қилган Якуб Колас ҳам беларусь адабиётининг ёрқин вакилларидан бири ҳисобланади.
Якуб Колас ҳаётида Ўзбекистон алоҳида ўрин тутади. Иккинчи жаҳон уруши давом этаётган 1941-1943 йилларда у ўзи фаолият кўрсатаётган Беларусь Фанлар академияси таркибида Тошкентга кўчиб келиб, икки йилдан зиёдроқ вақт оиласи билан шу ерда яшаган. Бу даврда Ғафур Ғулом, Ҳамид Олимжон, Мақсуд Шайхзода сингари ўзбек адабиёти вакиллари билан мустаҳкам ижодий ҳамкорлик ўрнатади.
Тошкентда яшаган вақтида адиб "Ўз яқинларимга", "Рим – Берлин ёйида", "Она ер ҳимоячиларига", "Курашувчи халққа", "Ер овози" каби ўнлаб шеърлар, "Душман билан учрашув", "Доя Таня", "Разведкада" қиссаларини ёзади.
Бугунги кунда ҳам Ўзбекистонда Якуб Колас ижодига қизиқиш юқори. Мамлакатимиздаги адабий нашрларда унинг асарлари мунтазам чоп этиб келинмоқда. Якуб Коласнинг бюсти пойтахтимиз марказидаги Шаҳрисабз ва Шевченко кўчалари чорраҳасидаги сўлим хиёбонда ўрнатилгани ҳам унинг ижоди, шахсиятига бўлган улкан ҳурмат ва эҳтиромнинг яққол намунасидир.

Символ литературной дружбы двух народов
В Ташкенте прошла торжественная церемония открытия бюста белорусского писателя, поэта и общественного деятеля Якуба Коласа.
Бюст установлен за зданием Государственного музея искусств Узбекистана возле пересечения улиц Шахрисабз и Тараса Шевченко. В церемонии его открытия приняли участие заместитель премьер-министра Узбекистана Нодир Отажонов и заместитель премьер-министра Беларуси Михаил Русый.
На церемонии отмечалось, что в нашей стране всегда с добрым уважением относились к творчеству белорусского деятеля, оставившему свой неизгладимый след не только в истории Узбекистана, но также послужившему укреплению дружественных и братских узбекско-белорусских отношений.
В свою очередь представители посольства Беларуси в Узбекистане выразили благодарность главе Узбекистана и городской администрации Ташкента за принятое решение по увековечиванию памяти выдающего писателя и поэта Беларуси Якуба Коласа.
"Наши народы связывает очень давняя и крепкая дружба, много людей погибло из Узбекистана, освобождая Беларусь. Мы их помним, каждая фамилия у нас занесена отдельной строчкой в музее истории Отечественной войны", — отметил заместитель премьер-министра Беларуси Михаил Русый.
В годы войны Ташкент принял большое количество представителей советской интеллигенции. В их числе был и Якуб Колас. Он жил здесь с 14 августа 1941 года по 1 ноября 1943 года.
Его лучшими друзьями в Ташкенте были узбекские поэты Хамид Алимджан и Зульфия, они жили рядом с домом, где проживал Колас. Он также очень любил ташкентский канал Салар и посвятил ему свои стихи.