Қонун лойиҳалари ислоҳотларнинг ҳуқуқий асосларини такомиллаштирилишини кўзлайди
Мамлакатимизда амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар қонун устуворлигини, суд-ҳуқуқ тизими ислоҳ этилишини, иқтисодиёт ривожлантирилиши ва либераллаштирилишини таъминлашга алоҳида эътибор қаратилишини тақозо этмоқда.
Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг 27 август куни бўлиб ўтган навбатдаги мажлисида ҳам ушбу йўналишдаги ислоҳотларни ҳуқуқий жиҳатдан таъминлашга қаратилган бир қатор муҳим қонун лойиҳалари кўриб чиқилди.
Хусусан, Ўзбекистон Республикаси Олий суди томонидан Қонунчилик палатасига киритилган «Жабрланувчилар, гувоҳлар ва жиноят процессининг бошқа иштирокчиларини ҳимоя қилиш тўғрисида»ги қонун лойиҳаси депутатларнинг қизғин баҳс-мунозарасига сабаб бўлди.
Мазкур қонун лойиҳаси жиноят процесси иштирокчилари бўлмиш жабрланувчилар, гувоҳлар ҳамда бошқа иштирокчиларни ҳимоя қилиш соҳасидаги муносабатларни тўлиқ тартибга солишни кўзда тутади.
Қонун лойиҳасида жабрланувчилар, гувоҳлар ва жиноят процессининг бошқа иштирокчиларини ҳимоя қилиш принциплари белгилаб берилмоқда. Шунингдек, давлат томонидан ҳимоя қилинадиган шахслар ҳамда жиноят процесси бошқа иштирокчиларини ҳимоясини таъминловчи давлат органларининг рўйхати, хавфсизлик чораларининг турлари ҳамда уларни қўллашнинг асослари, хавфсизлик чораларини бекор қилиш тартиби, ҳимоя қилинувчи шахслар ва давлат томонидан муҳофаза қилишни таъминловчи органларнинг ҳуқуқ ва мажбуриятлари кўрсатиб ўтилмоқда.
Депутатларнинг фикрича, қонун лойиҳасининг қабул қилиниши жиноят процесси иштирокчиларининг қонунчиликка ишончини янада ошириб, уларнинг хавфсизлигини кафолатлаш, одил судловга эришиш ҳамда жамиятда жиноятга жазо муқаррарлиги принципининг мустаҳкам қарор топишига хизмат қилади.
Мажлисда, шунингдек, депутатлар томонидан янги таҳрирдаги «Ўзбекистон Республикасининг халқаро шартномалари тўғрисида»ги қонуни лойиҳасини биринчи ўқишда муҳокама қилинди. Депутатлар таъкидлаганидек, бугунги кунда Ўзбекистоннинг халқаро муносабатлари янги босқичга кўтарилиб, ташқи сиёсат борасида ривожланган давлатлар ва энг аввало, қўшни мамлакатлар, қолаверса, халқаро ташкилотлар билан дўстона, ўзаро манфаатли шерикликни ҳар томонлама ривожлантиришга катта эътибор қаратилмоқда. Хусусан, охирги бир ярим йил ичида ташқи сиёсат ва халқаро ҳамкорликка доир кўплаб ҳужжатлар қабул қилиниб, шартномалар имзоланди.
Айни пайтда иқтисодий, инвестициявий, ижтимоий ва маданий-гуманитар жабҳаларда Ўзбекистон билан алоқаларни кенгайтиришга хорижий мамлакатлар ва халқаро ташкилотлар катта қизиқиш билдирмоқда. Бу эса, ўз навбатида, мавжуд ҳуқуқий ҳужжатларни бугунги шиддаткор замон талабларига мослаштириш, юртимизнинг ҳозирги ривожланиш стратегиясига ҳамоҳанг тарзда такомиллаштириб боришни тақозо этмоқда.
Депутатлар мазкур қонун лойиҳасининг қабул қилинишини ташқи сиёсий фаолиятнинг асосий воситаларидан бири бўлган халқаро ҳамкорликнинг шартномавий-ҳуқуқий базасини шакллантириш ва такомиллаштиришга хизмат қилишини алоҳида таъкидладилар. Бу мамлакат учун истиқболли, амалий аҳамият касб этадиган икки томонлама ва кўп томонлама шартномалар тузишга, пировардида Ўзбекистоннинг дунё ҳамжамиятининг тенг ҳуқуқли аъзоси сифатидаги нуфузини янада оширишга ёрдам беради.
Қизғин мунозаралардан сўнг қонун лойиҳалари биринчи ўқишда қабул қилинди ҳамда масъул қўмиталарга муҳокамалар чоғида билдирилган фикр-мулоҳаза ва таклифларни инобатга олган ҳолда, уларни иккинчи ўқишга тайёрлаш вазифаси юклатилди.
Шундан сўнг депутатлар Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасининг «Навоий вилоятининг Конимех тумани ва Бухоро вилоятининг Ғиждувон тумани чегараларини ўзгартириш тўғрисида»ги қарори лойиҳасини кўриб чиқдилар.
Таъкидланганидек, мазкур қарор лойиҳасининг қабул қилиниши Навоий вилояти Конимех туманининг саноат ва қишлоқ хўжалиги йўналишидаги улушини оширишга, шунингдек, Бухоро вилояти Ғиждувон тумани Зафаробод қўрғони маъмурий ҳудудида яшовчи аҳолига қулай шароитлар яратиш ҳамда туманнинг ижтимоий-иқтисодий салоҳиятини оширишга хизмат қилади.
Мажлисда, шунингдек, парламент Қонунчилик палатасининг ваколатига тааллуқли бошқа масалалар ҳам кўриб чиқилиб, тегишли қарорлар қабул қилинди.

Законопроекты предусматривают совершенствование правовых основ реформ
Осуществляемые широкомасштабные реформы в стране требуют уделять особое внимание обеспечению верховенства закона и дальнейшего реформирования судебно-правовой системы, а также развития и либерализации экономики.
На состоявшемся 27 августа текущего года очередном заседании Законодательной палате Олий Мажлиса был рассмотрен ряд законопроектов, направленных на правовое обеспечение реформ в данной сфере.
В частности, внесенный Верховным судом Республики Узбекистан проект закона «О защите потерпевших, свидетелей и иных участников уголовного процесса» стал предметом активного обсуждения депутатов.
Данным проектом закона предусматривается дальнейшее регулирование отношений в сфере защиты потерпевшего, свидетелей и иных участников уголовного процесса.
Проектом закона определяются принципы защиты потерпевшего, свидетелей и иных участников уголовного процесса. Также указывается список государственных органов, обеспечивающих защиту лиц, защищаемых государством, и иных участников уголовного процесса, виды мер безопасности и основы их применения, порядок отмены мер безопасности, права и обязанности защищаемых лиц и органов, обеспечивающих государственную защиту.
По мнению депутатов, принятие законопроекта послужит повышению доверия к законодательству участников уголовного процесса, обеспечению гарантии их безопасности, достижения правосудия, а также утверждению в обществе принципа неизбежности наказания за преступление.
На заседании также депутаты обсудили в первом чтении проект закона «О международных договорах Республики Узбекистан» в новой редакции. Как подчеркнули депутаты, ныне международные отношения Узбекистана достигли нового уровня, уделяется большое внимание всестороннему развитию взаимовыгодного сотрудничества с развитыми государствами, особенно соседними странами, международными организациями во внешнеполитической сфере. Так, за последнее полгода принят ряд документов, подписаны договора, касающиеся внешней политики и международного сотрудничества.
В настоящее время со стороны зарубежных стран и международных организаций проявляется большой интерес к Узбекистану в деле расширения связей экономической, инвестиционной, социальной и культурно-гуманитарной сферах. Это, в свою очередь, требует адаптации имеющихся правовых актов к современным условиям и требованиям, нынешней стратегии развития страны.
Депутатами особо отмечалось, что принятие данного законопроекта послужит укреплению и совершенствованию договорно-правовой базы международного сотрудничества в качестве одного из основных инструментов реализации внешней политики страны. Это послужит заключению перспективных для республики двусторонних и многосторонних договоров, в конечном итоге, повышению авторитета страны в качестве равноправного члена мирового сообщества.
По итогам оживленных дискуссий рассмотренные в первом чтении законопроекты были концептуально одобрены, и на ответственные комитеты возложена задача по подготовке законопроектов ко второму чтению с учетом изложенных мнений и предложений в ходе обсуждений.
Затем депутаты рассмотрели проект постановления Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан «Об изменении границ Гиждуванского района Бухарской области и Канимехского района Навоийской области».
Подчеркивалось, что принятие обсуждаемого законопроекта послужит увеличению доли Канимехского района Навоийской области в промышленной и сельскохозяйственной сферах, а также создаст благоприятные условия для жителей городка «Зафаробод» Гиждуванского района Бухарской области и будут способствовать социально-экономическому потенциалу района.
На заседании также рассмотрены и  другие вопросы, входящие в  полномочия Законодательной палаты Олий Мажлиса, приняты соответствующие постановления.