АҚШ делегациясининг учрашувлари
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатида 15 август куни АҚШнинг Жанубий ва Марказий Осиё бўйича савдо вакили ёрдамчиси М.Линскотт раҳбарлигидаги АҚШ Савдо вакили офиси делегацияси аъзолари билан учрашув бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Раисининг биринчи ўринбосари С.Сафоев Ўзбекистон билан АҚШ ўртасидаги муносабатлар ўзаро ишонч ва манфаатдорлик тамойиллари асосида изчил ривожланаётгани, бунда икки давлат раҳбарлари учрашувларида эришилган келишувлар муҳим ҳуқуқий асос бўлиб хизмат қилаётганини алоҳида таъкидлади. Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг 2018 йил 15-17 май кунлари АҚШга расмий ташрифи ўзаро манфаатли муносабатларни янги босқичга кўтарди.
Мамлакатларимиз ўртасида барча соҳаларда ҳамкорлик мустаҳкамланиб бормоқда. Турли даражадаги делегациялар учрашувлари мунтазамлик касб этган. АҚШ Савдо вакили офиси делегациясининг ташрифи мамлакатларимизнинг ўзаро савдо-иқтисодий, сармоя соҳаларидаги алоқаларини янада ривожлантиришда муҳим ўрин тутади.
Ўзбекистон билан АҚШ ўртасида савдо муносабатларида имкон қадар қулайлик яратиш тартиби амал қилмоқда. 2018 йил биринчи ярим йиллиги якунларига кўра, мамлакатларимиз товар айланмаси 256 миллион АҚШ долларидан зиёдни ташкил қилди.
Учрашувда Ўзбекистонга савдо имтиёзларини тақдим этиш борасида интеллектуал мулк ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва мажбурий меҳнатга барҳам бериш бўйича мамлакатимиз қатор ютуқларга эришаётгани қайд этилди. АҚШ томони мамлакатимизнинг Жаҳон савдо ташкилотига аъзо бўлишини қўллаб-қувватлашга тайёр экани алоҳида таъкидланди.
М.Линскотт Президент Шавкат Мирзиёев бошчилигида Ўзбекистон ривожланишнинг янги босқичига қадам қўйгани, бу ўзаро шериклик ва манфаатли ҳамкорликни ривожлантиришда янги саҳифа очганини алоҳида қайд этди.
Меҳмонлар Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари –молия вазири Ж.Қўчқоров билан учрашди. Мулоқот чоғида мамлакатларимиз ҳамкорлигининг жорий ҳолати ва истиқболлари, ҳамкорликни мустаҳкамлаш масалалари муҳокама қилинди.
Делегация аъзолари Ўзбекистонда амалга оширилаётган ислоҳотлар, хусусан, иқтисодиётни либераллаштириш, хорижий инвестицияларни жалб қилиш борасида амалга оширилаётган ишларни юқори баҳолади. Мамлакат иқтисодий секторида кузатилаётган фаоллик, хориж капиталини жалб қилишга қаратилган турли форумларнинг ташкил этилаётгани бунга имкон бермоқда.
Ўзбекистон Республикаси Ташқи савдо вазирлигида ўтказилган музокарада делегация аъзоларига Ўзбекистонда инвестициявий муҳитни яхшилаш борасидаги чора-тадбирлар ижроси ҳақида сўзлаб берилди. Мамлакатимиз иқтисодиёти барқарор ривожланаётгани, ташқи савдо айланмасида ижобий сальдо кузатилаётгани, иқтисодиётга йўналтирилаётган инвестициялар ҳажми ўсиб бораётгани қайд этилди. Ўтиши кутилаётган Марказий Осиё савдо форуми ва Ўзбекистон – АҚШ бизнес-форумига тайёргарлик кўриш масалалари муҳокама қилинди.
АҚШ делегацияси шу куни Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги, Интеллектуал мулк агентлигида ҳам музокаралар ўтказди.

Встречи делегации США
В Сенате Олий Мажлиса Республики Узбекистан 15 августа состоялась встреча с членами делегации офиса торгового представителя США во главе с помощником торгового представителя США по Южной и Центральной Азии М. Линскоттом.
Первый заместитель председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан С. Сафоев особо отметил, что отношения между Узбекистаном и США последовательно развиваются на основе принципов взаимного доверия и заинтересованности, важной правовой основой этого служат договоренности, достигнутые в ходе встреч глав двух государств. Официальный визит Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в США 15-17 мая 2018 года поднял взаимовыгодные двусторонние отношения на новый уровень.
Сотрудничество укрепляется по всем направлениям, обмен делегациями различного уровня приобрел регулярный характер. Визит делегации офиса торгового представителя США играет важную роль в дальнейшем укреплении торгово-экономических, инвестиционных связей между нашими странами.
В узбекско-американских торговых отношениях действует режим наибольшего благоприятствования. По итогам первой половины 2018 года товарооборот между нашими странами превысил 256 миллионов долларов США.
На встрече подчеркивалось, что наша страна достигает ряда успехов в защите права на интеллектуальную собственность и ликвидации принудительного труда. Отмечалось, что американская сторона готова поддержать вступление Узбекистана во Всемирную торговую организацию.
М. Линскотт особо отметил, что под руководством Президента Шавката Мирзиёева Узбекистан вступил в новый этап своего развития, что открыло новую страницу в сотрудничестве и взаимовыгодном партнерстве наших стран.
Гости встретились также с заместителем Премьер-министра Республики Узбекистан - министром финансов Джамшидом Кучкаровым. В ходе беседы обсуждены текущее состояние и перспективы двустороннего сотрудничества, вопросы дальнейшего укрепления взаимодействия.
Члены делегации высоко оценили осуществляемые в Узбекистане реформы, в частности проводимую работу по либерализации экономики, привлечению иностранных инвестиций. Этому благоприятствуют наблюдающаяся активность в экономическом секторе страны, проведение различных форумов, нацеленных на привлечение иностранного капитала.
В ходе переговоров в Министерстве внешней торговли Республики Узбекистан членам делегации было рассказано о принимаемых мерах по улучшению инвестиционного климата в Узбекистане. Отмечалось, что экономика нашей страны стабильно развивается, наблюдается положительное сальдо внешнеторгового оборота, растут объемы инвестиций в экономику. Обсуждены вопросы подготовки к предстоящим в нашей стране Центральноазиатскому торговому форуму и Узбекско-американскому бизнес-форуму.
В этот же день делегация США провела переговоры в Министерстве занятости и трудовых отношений и Агентстве по интеллектуальной собственности Республики Узбекистан.