МДҲ журналистлари туризмни ривожлантириш масалаларини муҳокама қилмоқда
Тожикистон Республикаси пойтахтида МДҲга аъзо мамлакатлар давлат ахборот агентликлари журналистлари учун иккинчи пресс-тур ўз ишини бошлади. Унда Ўзбекистон, Тожикистон, Қозоғистон, Қирғизистон, Беларусь, Арманистон ва Россия вакиллари иштирок этмоқда.
Анжумандан кўзланган мақсад МДҲ мамлакатларининг сайёҳлик салоҳиятини намойиш этиш, соҳада қўлга киритилаётган ютуқларни оммалаштириш, юзага келаётган муаммоларни ўрганиш ва уларнинг ечими юзасидан зарур чора-тадбирларни белгилаб олишдир.
Тадбирнинг очилишида Тожикистон Республикаси Президенти Ижроия аппарати масъул вакили Адҳам Маъмурзода сўзга чиқиб, пресс-тур катнашчиларига муваффақият тилади. Тожикистон ҳукумати ҳузуридаги Туризмни ривожлантириш қўмитаси раиси Нўъмон Абдуғаффорзода ва бошқалар мамлакатда ички ва хорижий туризмни ривожлантириш бўйича амалга оширилаётган ишлар тўғрисида маълумот берди. Туризм истиқболлари, жумладан, сўнгги йилларда пайдо бўлаётган экологик, соғломлаштириш, саёҳат ва ов каби янги йўналишларни оммалаштириш юзасидан фикр алмашилди.
МДҲ мамлакатлари раҳбарларининг туризмни ривожлантиришга оид фикр ва қарашлари бир-бирига ҳамоҳанг. Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев бу ҳақда сўз юритар экан, туризм стратегик соҳа бўлиб, иқтисодиётни ҳаракатга келтирувчи локомотив эканини кўп таъкидлайди. Давлатимиз раҳбари айтганидек, туризм турмушни мазмунга бой қилишга хизмат қилади. Шу боис ушбу соҳани ривожлантиришга алоҳида эътибор бериш, туристлар учун барча шарт-шароитни яратиш лозим.
Анжуманда Ўзбекистон Республикаси Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси раисининг ўринбосари Абдулазиз Аққулов мамлакатимизда сайёҳликни ривожлантириш йўлида кенг кўламли ишлар амалга оширилаётгани, хусусан, хорижий сайёҳларни кўпроқ жалб қилишга қаратилган ташкилий-ҳуқуқий чора-тадбирлар, юртимизнинг сайёҳлик имкониятлари ҳақида маълумот берди.
Тожикистон Республикасида ҳам туризмни ривожлантиришга катта эътибор берилмоқда. Хорижий сайёҳларни мамлакатга кенгроқ жалб қилиш мақсадида божхона солиғи бўйича қатор имтиёзлар жорий этилган, янги ташкил қилинган сайёҳлик компаниялари, туристик хизмат марказлари, меҳмонхоналар, санаторийлар қўшимча қиймат солиғидан 5 йилга озод қилинган. 112 мамлакат фуқаролари учун енгиллаштирилган виза тизими жорий этилди.
Тожикистоннинг туризм борасидаги имкониятлари тўғрисидаги хабар ва маълумотлар интернет сайтларда тожик, рус, инглиз, немис, француз, испан, араб, япон ва хитой тилларида берилмоқда. Тарғибот-ташвиқот ишлари самараси ҳам кўзга яқол ташланиб турибди – шу йилнинг ўтган даврида Тожикистонга 135 давлатдан сайёҳлар келган.
Тожикистон Республикаси Президенти Имомали Раҳмон ташаббуси билан 2018 йил мамлакатда Туризмни ривожлантириш ва халқ ҳунармадлиги йили, деб эълон қилинган. Шу муносабат билан "Рангоранг" номли маданий-туристик фестиваль ўтказиш, баландлиги 7495 метр бўлган Исмоил Сомоний чўққисига чиқиш бўйича альпинистларнинг халқаро экспедициясини ташкил этиш анъанавий тус олди.
2018 йилда МДҲга Тожикистон Республикаси раислик қилмоқда. Шу боис жорий йилда Ҳамдўстликнинг ҳамкорлик дастурида кўзда тутилган барча тадбирлар Тожикистонда ўтказилмоқда.

The second press tour for journalists of state news agencies of the CIS countries began in the capital of the Republic of Tajikistan. It is being attended by representatives of Uzbekistan, Tajikistan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Belarus, Armenia and Russia.
The objectives of the event are to demonstrate the tourism potential of the CIS countries, popularize the achievements in the sphere, study emerging problems and take necessary measures on their elimination.
At the opening ceremony of the press tour, the responsible representative of the Executive Office of the President of the Republic of Tajikistan Adham Mamurzoda delivered a speech and wished success to participants. Chairman of the Committee for Tourism Development under the Government of Tajikistan Numon Abdugafforzoda and others provided information on activities carried out to promote international and domestic tourism in the country. Views were exchanged on prospects of tourism, popularization of recently emerged areas such as ecological, health, excursion and hunting tourism.
Heads of the CIS member states have similar views on tourism development. The President of the Republic of Uzbekistan, speaking about this, repeatedly emphasized that tourism is a strategic area, a locomotive, driving economy. As the Head of Uzbekistan noted, tourism fills life with special content. Therefore, it is necessary to pay special attention to this area, create all conditions for tourists.
At the conference, Deputy Chairman of the State Committee of the Republic of Uzbekistan for Tourism Development Abdulaziz Akkulov presented information on large-scale work being carried out in Uzbekistan on tourism development, in particular, organizational and legal measures for attracting foreign tourists, tourism opportunities of Uzbekistan.
In the Republic of Tajikistan, much attention is also paid to development of tourism. In order to attract foreign tourists to the country, a number of customs privileges have been introduced, new tourist companies, tourist service centers, hotels, sanatoriums have been exempted from the value added tax for a period of 5 years. A simplified visa regime has been introduced for citizens of 112 countries.
Information on tourism opportunities of Tajikistan are available on the Internet in Tajik, Russian, English, German, French, Spanish, Arabic, Japanese and Chinese. Tourists from 135 countries visited Tajikistan this year.
On the initiative of the President of the Republic of Tajikistan Emomali Rahmon, 2018 in the country is declared as the Year of Development of Tourism and Folk Crafts. In this regard, it became a tradition to hold cultural and tourism festival “Rangorang”, international expeditions on climbing to Ismoil Somoni peak at a height of 7495 meters.
In 2018, the Republic of Tajikistan is presiding in the CIS, where all the activities envisaged in Partnership program of the Commonwealth for the current year are held.