Тожикистон ҳарбий делегацияси Самарқандда
Тожикистон Республикаси мудофаа вазири Шерали Мирзо бошчилигидаги ҳарбий делегация Самарқандда бўлди.
Меҳмонлар Ўзбекистон мудофаа вазири Абдусалом Азизов ҳамроҳлигида дастлаб Имом Бухорий мажмуасини зиёрат қилди. Тожикистонлик ҳарбийларга буюк муҳаддис бобомизнинг ислом маданияти ривожига қўшган беқиёс ҳиссаси, мустақиллик йилларида бу улуғ зот номи билан боғлиқ масканда амалга оширилган бунёдкорлик ишлари ҳақида маълумот берилди.
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан айни пайтда мажмуани реконструкция қилиш ҳамда бу ерда Имом Бухорий халқаро илмий-тадқиқот марказини бунёд этиш ишлари олиб борилмоқда.
Шундан сўнг Тожикистон мудофаа вазири Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Каримов мақбара-мажмуасида бўлди. Қуръон тиловат қилиниб, Ислом Каримов қабрига гуллар қўйилди.
Мажмуанинг миллий меъморчилик анъаналари асосида бунёд этилгани ва бу ерда зиёратчилар учун яратилган шароит меҳмонларда катта таассурот қолдирди. Шунингдек, Тожикистон ҳарбий делегацияси Самарқанддаги Хўжа Дониёр зиёратгоҳи, Амир Темур мақбараси ва Регистон майдонида ҳам бўлди.
Марказий ҳарбий округ ва бу ерда ҳарбий хизматчилар учун яратилган шароит, ҳарбийларнинг ўқув ва тактик машғулот ўтказиш жараёни билан танишув ҳам делегация аъзоларида катта қизиқиш уйғотди.

Военная делегация Таджикистана в Самарканде
Военная делегация во главе с министром обороны Республики Таджикистан Шерали Мирзо посетила город Самарканд.
В сопровождении министра обороны Узбекистана Абдусалома Азизова гости посетили комплекс Имама Бухари. Военным из Таджикистана было рассказано о бесценном наследии великого мухаддиса в развитии исламской культуры, созидательной работе, проделанной в годы независимости на месте, связанном с именем этого великого человека.
В настоящее время по инициативе Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева осуществляются реконструкция комплекса и строительство Международного научно-исследовательского центра Имама Бухари.
Затем министр обороны Таджикистана посетил мемориальный комплекс Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова и возложил цветы к его могиле.
Гостей особенно впечатлили архитектура комплекса в духе традиций национального зодчества и созданные для посетителей условия. Члены военной делегации Таджикистана также посетили мавзолеи Ходжа Дониёр и Амира Темура, площадь Регистан.
Большой интерес у членов делегации вызвали деятельность Центрального военного округа, созданные в нем условия для военнослужащих, процесс учебно-тактических занятий военнослужащих.