Ўзбекистон Республикаси Президенти Ҳиндистон Республикаси ташқи ишлар вазирини қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 5 август куни мамлакатимизга расмий ташриф билан келган Ҳиндистон Республикаси ташқи ишлар вазири Сушма Свараж хонимни қабул қилди.
Давлатимиз раҳбари меҳмонни самимий қутлар экан, Ўзбекистон ва Ҳиндистон ўртасидаги дўстлик ва стратегик шериклик муносабатлари изчил ривожланиб бораётганини чуқур мамнуният билан таъкидлади.
Жорий йил июнь ойида Циндао шаҳридаги Шанхай ҳамкорлик ташкилоти саммити доирасида бўлиб ўтган олий даражадаги музокаралар ва унинг якунлари бўйича эришилган келишувлар амалий ҳамкорликнинг янги йўналишларини белгилаб олиш имконини берди.
Суҳбатда икки давлат ўртасидаги кенг кўламли, аввало савдо-иқтисодий, инвестиция, инновация ва маданий-гуманитар соҳалардаги ҳамкорликни янада кенгайтириш ва мустаҳкамлаш муҳимлиги алоҳида қайд этилди.
Фармацевтика ва тиббиёт, ахборот технологиялари, қишлоқ хўжалиги, туризм ва бошқа тармоқларда қўшма лойиҳаларни амалга ошириш истиқболлари муҳокама қилинди.
Учрашувда Ўзбекистон Республикаси Президентининг Ҳиндистонга бўлажак давлат ташрифи мамлакатларимиз ўртасидаги кўп асрлик дўстлик ришталарига асосланган муносабатларда янги даврни бошлашга, икки томонлама ҳамкорликни янада юқори босқичга олиб чиқишга қаратилгани алоҳида таъкидланди.
Шунингдек, томонларни қизиқтирувчи халқаро ва минтақавий сиёсатнинг долзарб масалалари юзасидан ҳам фикр алмашилди.
Ташқи ишлар вазири Сушма Свараж давлатимиз раҳбарига самимий қабул учун чуқур миннатдорлик билдириб, Ҳиндистон Республикаси Президенти Рам Натх Ковинд ва Бош вазири Нарендра Модининг саломи ва эзгу тилакларини етказди.
Ҳиндистон ҳукумати мамлакатимизни жадал ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш, аҳоли турмуш даражаси ва сифатини яхшилаш борасида амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳот ва янгиланишларни тўлиқ қўллаб-қувватлаши таъкидланди.
Ҳиндистон Ўзбекистоннинг минтақада хавфсизлик, барқарорлик ва тараққиётни таъминлаш борасидаги ташаббусларини юқори баҳолаши ва қўллаб-қувватлаши қайд этилди.
Сушма Свараж Ҳиндистон Республикасининг Ўзбекистон Республикаси билан кўп қиррали ҳамкорлик ва стратегик шериклик муносабатларини янада мустаҳкамлашга интилиши қатъий эканини таъкидлади.

President of the Republic of Uzbekistan received External Affairs Minister of India
On August 5, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received the External Affairs Minister of the Republic of India Sushma Swaraj. This was reported by the Press Service of the President of the Republic of Uzbekistan.
Warmly welcoming the guest, the Head of Uzbekistan noted with deep satisfaction the dynamic development of relations of friendship and strategic partnership between Uzbekistan and India.
The fruitful negotiations at the highest level within the framework of the Shanghai Cooperation Organization summit in Qingdao in June this year and the agreements reached on their results allowed to define new directions of practical cooperation.
At the meeting, the sides emphasized the importance of further expansion and deepening of full-scale cooperation between the two countries, primarily in trade, economic, investment, innovation, cultural and humanitarian spheres.
The prospects for implementing joint projects in the field of pharmaceuticals and medicine, information technologies, agriculture, tourism and other sectors were discussed.
It was specially noted that the upcoming state visit of the President of the Republic of Uzbekistan to India is called upon to open a new chapter in Uzbekistan – India relations based on historical ties of centuries-old friendship and to bring bilateral cooperation to a higher level.
The sides also exchanged views on current issues of international and regional agenda of mutual interest.
External Affairs Minister Sushma Swaraj, expressing deep gratitude to the President of Uzbekistan for the warm welcome, conveyed sincere greetings and best wishes on behalf of the President of the Republic of India Ram Nath Kovind and the Prime Minister Narendra Modi.
The full support of the government of India for the large-scale reforms and transformations carried out in Uzbekistan aimed at ensuring the accelerated socio-economic development of the country, improving the level and quality of life of the population was confirmed.
It was emphasized that the Indian side highly appreciates and supports the initiatives of Uzbekistan on ensuring security, stability and prosperity in the region.
Sushma Swaraj noted the commitment of the Republic of India to further strengthen the multifaceted cooperation and strategic partnership with the Republic of Uzbekistan.