Ўзбекистон Республикаси Президенти Ҳиндистон Республикаси ташқи ишлар вазирини қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 5 август куни мамлакатимизга расмий ташриф билан келган Ҳиндистон Республикаси ташқи ишлар вазири Сушма Свараж хонимни қабул қилди.
Давлатимиз раҳбари меҳмонни самимий қутлар экан, Ўзбекистон ва Ҳиндистон ўртасидаги дўстлик ва стратегик шериклик муносабатлари изчил ривожланиб бораётганини чуқур мамнуният билан таъкидлади.
Жорий йил июнь ойида Циндао шаҳридаги Шанхай ҳамкорлик ташкилоти саммити доирасида бўлиб ўтган олий даражадаги музокаралар ва унинг якунлари бўйича эришилган келишувлар амалий ҳамкорликнинг янги йўналишларини белгилаб олиш имконини берди.
Суҳбатда икки давлат ўртасидаги кенг кўламли, аввало савдо-иқтисодий, инвестиция, инновация ва маданий-гуманитар соҳалардаги ҳамкорликни янада кенгайтириш ва мустаҳкамлаш муҳимлиги алоҳида қайд этилди.
Фармацевтика ва тиббиёт, ахборот технологиялари, қишлоқ хўжалиги, туризм ва бошқа тармоқларда қўшма лойиҳаларни амалга ошириш истиқболлари муҳокама қилинди.
Учрашувда Ўзбекистон Республикаси Президентининг Ҳиндистонга бўлажак давлат ташрифи мамлакатларимиз ўртасидаги кўп асрлик дўстлик ришталарига асосланган муносабатларда янги даврни бошлашга, икки томонлама ҳамкорликни янада юқори босқичга олиб чиқишга қаратилгани алоҳида таъкидланди.
Шунингдек, томонларни қизиқтирувчи халқаро ва минтақавий сиёсатнинг долзарб масалалари юзасидан ҳам фикр алмашилди.
Ташқи ишлар вазири Сушма Свараж давлатимиз раҳбарига самимий қабул учун чуқур миннатдорлик билдириб, Ҳиндистон Республикаси Президенти Рам Натх Ковинд ва Бош вазири Нарендра Модининг саломи ва эзгу тилакларини етказди.
Ҳиндистон ҳукумати мамлакатимизни жадал ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш, аҳоли турмуш даражаси ва сифатини яхшилаш борасида амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳот ва янгиланишларни тўлиқ қўллаб-қувватлаши таъкидланди.
Ҳиндистон Ўзбекистоннинг минтақада хавфсизлик, барқарорлик ва тараққиётни таъминлаш борасидаги ташаббусларини юқори баҳолаши ва қўллаб-қувватлаши қайд этилди.
Сушма Свараж Ҳиндистон Республикасининг Ўзбекистон Республикаси билан кўп қиррали ҳамкорлик ва стратегик шериклик муносабатларини янада мустаҳкамлашга интилиши қатъий эканини таъкидлади.

Президент Республики Узбекистан принял министра иностранных дел Республики Индия
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 5 августа принял министра иностранных дел Республики Индия Сушму Сварадж, пребывающую в нашей стране с официальным визитом.
Тепло приветствуя гостью, глава нашего государства с глубоким удовлетворением отметил динамичное развитие отношений дружбы и стратегического партнёрства между Узбекистаном и Индией.
Плодотворные переговоры на высшем уровне в рамках саммита Шанхайской организации сотрудничества в городе Циндао в июне этого года и достигнутые по их итогам договорённости позволили определить новые направления практического взаимодействия.
В ходе беседы была подчеркнута важность дальнейшего расширения и углубления полномасштабного сотрудничества между двумя странами, прежде всего в торгово-экономической, инвестиционной, инновационной и культурно-гуманитарной сферах.
Обсуждены перспективы реализации совместных проектов в области фармацевтики и медицины, информационных технологий, сельского хозяйства, туризма и других отраслях.
Особо отмечено, что предстоящий государственный визит Президента Республики Узбекистан в Индию призван открыть новую главу в узбекско-индийских отношениях, основанных на исторических узах многовековой дружбы, вывести двустороннее сотрудничество на более высокий уровень.
Состоялся также обмен мнениями по актуальным вопросам международной и региональной повестки, представляющим взаимный интерес.
Министр иностранных дел Сушма Сварадж, выразив глубокую благодарность главе нашего государства за теплый прием, передала искренние приветствия и наилучшие пожелания от имени Президента Республики Индия Рама Натха Ковинда и Премьер-министра Нарендры Моди.
Подтверждена полная поддержка правительством Индии проводимых в нашей республике широкомасштабных реформ и преобразований, направленных на обеспечение ускоренного социально-экономического развития страны, повышения уровня и качества жизни населения.
Подчеркнуто, что индийская сторона высоко оценивает и поддерживает инициативы республики по обеспечению безопасности, стабильности и процветания в регионе.
Сушма Сварадж отметила приверженность Республики Индия дальнейшему укреплению многопланового сотрудничества и отношений стратегического партнерства с Республикой Узбекистан.