Ўзбекистон делегацияси Вашингтон шаҳрида бўлиб ўтган Диний эътиқод эркинлигига кўмаклашиш бўйича вазирлар конференциясида иштирок этди
2018-07-30 | Сиёсат
2018 йилнинг 24-26 июль кунлари АҚШ Давлат котиби Майкл Помпео таклифига кўра Ўзбекистон Республикаси делегацияси Вашингтон шаҳрида бўлиб ўтган Диний эътиқод эркинлигини таъминлаш бўйича вазирлар конференциясида иштирок этди.
Делегация таркибидан Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов, Олий Мажлис Сенати Раисининг биринчи ўринбосари Содиқ Сафоев, Адлия вазири Русланбек Давлетов, Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Хавфсизлик кенгаши Котибининг ўринбосари Бобур Усманов, Олий Мажлис Қонунчилик палатаси аъзоси ва Инсон ҳуқуқлари бўйича Миллий марказ раҳбари Акмал Саидов, Ўзбекистон Президентининг Афғонистон бўйича махсус вакили Исматилла Иргашев ўрин олган.
Конференция ишида ташқи сиёсат идоралари раҳбарлари, халқаро ташкилотлар бошлиқлари, диний етакчилар ва фуқаролик жамияти фаоллари даражасидаги дунёнинг 80 дан ортиқ давлатининг 600га яқин вакиллари иштирок этди.
АҚШ Давлат котиби форумни очар экан Д.Трамп маъмурияти ташқи сиёсат юритишда диний эркинликларнинг таъминланиши масалаларига алоҳида эътибор қаратишини таъкидлади.
«Диний эркинлик ривожланса, мамлакат ривожланади, - дея таъкидлади Давлат котиби. – Бунга мисол Ўзбекистондир. Биз Ўзбекистоннинг янада эркин жамият қуриш йўлидаги қадамларини олқишлаймиз. Ишончимиз комилки, диний эркинлик тўғрисидаги қарор мамлакат, жамоатчилик ҳамда бутун минтақага жуда катта узвий ижобий таъсир кўрсатади».
Ўзбекистон делегацияси раҳбари Вазир Абдулазиз Камилов нутқида Президент Шавкат Мирзоёевнинг маърифий ислом ғояларини ёйиш бўйича билдирган ташаббуслари батафсил баён этилган. Ўзбекистон бу масалада чуқур ўтмишга эгалиги таъкидланди. Мамлакатимиз раҳбарининг Имом ал-Бухорий номидаги Халқаро илмий-тадқиқот маркази, Ислом сивилизацияси маркази ҳамда Ўзбекистон Ислом академиясини яратиш бўйича қарорларига алоҳида урғу берилди.
Қайд этилганидек, Ўзбекистон Президентининг мазкур қарори Президент Дональд Трампнинг Ар-Риёд шаҳрида Экстремистик мафкура билан курашиш глобал марказини таъсис этиш бўйича ташаббуси билан уйғундир. Радикализм хавфини бартараф этиш учун ёшлар билан ишлаш муҳимлиги алоҳида қайд этилди. Шу муносабат билан Ўзбекистон Президентининг Ёшлар ҳуқуқлари тўғрисидаги БМТ халқаро конвенциясини ишлаб чиқиш ва қабул қилиш ҳақидаги ташаббуси тўғрисида маълум қилинди.
«Шуни қайд этишдан мамнунманки, баъзи мамлакатларда диний эркинлик масалаларига алоҳида аҳамият берилмоқда ва Ўзбекистоннинг мазкур соҳада эришган кескин илгари силжигани тўғрисида биз бугун эшитдик. Сиз намойиш этаётган очиқлик ва бу каби нозик масалаларга ечим топишдаги қатъият учун сиздан миннатдорман», - дея таъкидлади конференция ниҳоясида АҚШнинг диний эркинлик соҳасида махсус топшириқлар бўйича элчиси Сэмюэль Браунбек.
Форум якунларига кўра Вазирлар конференциясининг Декларацияси қабул қилинди. Унда иштирокчи давлатларнинг диний эътиқод эркинликларини янада илгари суришга содиқликлари ўз тасдиғини топган.

Делегация Узбекистана приняла участие в Министерской конференции по содействию свободе вероисповедания в г.Вашингтоне
24-26 июля 2018 года по приглашению Госсекретаря США Майкла Помпео делегация Республики Узбекистан приняла участие в Министерской конференции по обеспечению свободы вероисповедания в г.Вашингтоне.
В состав делегации вошли Министр иностранных дел Абдулазиз Камилов, первый заместитель Председателя Сената Олий Мажлиса Содик Сафоев, Министр юстиции Русланбек Давлетов, заместитель Секретаря Совета безопасности при Президенте Республики Узбекистан Бобур Усманов, член Законодательной палаты Олий Мажлиса и руководитель Национального центра по правам человека Акмал Саидов, специальный представитель Президента Узбекистана по Афганистану Исматилла Иргашев.
В работе конференции участвовало около 600 представителей из более, чем 80 стран, на уровне глав внешнеполитических ведомств, руководителей международных организаций, религиозных лидеров и активистов гражданского общества.
Открывая форум, Госсекретарь США Майкл Помпео заявил, что администрация Д.Трампа уделяет особое внимание вопросам обеспечения религиозной свободы при выстраивании своей внешней политики.
«Когда процветает религиозная свобода, процветает страна, - подчеркнул Госсекретарь. – Пример тому Узбекистан. Мы приветствуем шаги, предпринимаемые Узбекистаном, для построения более свободного общества. Мы глубоко убеждены, что указ о религиозной свободе как никогда раньше возымеет положительный поступательный эффект на страну, её общественность и в целом на регион».
В выступлении руководителя делегации Узбекистана Министра Абдулазиза Камилова были подробно изложены инициативы Президента Шавката Мирзиёева по распространению идей просвещенного ислама. Подчеркнуто, что Узбекистан обладает глубокими корнями в этом вопросе. Особо выделено решение главы нашего государства по созданию в стране Международного научно-исследовательского центра им. Имама Аль-Бухари, Центра исламской цивилизации, а также Исламской академии Узбекистана.
Констатировано, что это решение Президента Узбекистана созвучно с инициативой Президента Дональда Трампа по учреждению глобального Центра по противодействию экстремистской идеологии в Эр-Рияде. Особо отмечена важность работы с молодежью для предотвращения угрозы радикализма. В этой связи, сообщено об инициативе Президента Узбекистана о разработке и принятии Международной конвенции ООН о правах молодежи.
«Рад отметить, что в некоторых странах вопросам религиозной свободы придается особая значимость и сегодня мы слышали об особом прогрессе, достигнутом Узбекистаном в данной сфере. Я признателен за проявляемую вами открытость и решимость найти пути решения столь чувствительных вопросов» – заявил в заключение конференции Посол США по особым поручениям в сфере религиозных свобод Семюэл Браунбек.
По итогам форума принята Декларация Министерской конференции, в которой подтверждена приверженность стран-участниц дальнейшему продвижению свободы вероисповедания.