Ўзбекистон делегацияси Вашингтон шаҳрида бўлиб ўтган Диний эътиқод эркинлигига кўмаклашиш бўйича вазирлар конференциясида иштирок этди
2018-07-30 | Сиёсат
2018 йилнинг 24-26 июль кунлари АҚШ Давлат котиби Майкл Помпео таклифига кўра Ўзбекистон Республикаси делегацияси Вашингтон шаҳрида бўлиб ўтган Диний эътиқод эркинлигини таъминлаш бўйича вазирлар конференциясида иштирок этди.
Делегация таркибидан Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов, Олий Мажлис Сенати Раисининг биринчи ўринбосари Содиқ Сафоев, Адлия вазири Русланбек Давлетов, Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Хавфсизлик кенгаши Котибининг ўринбосари Бобур Усманов, Олий Мажлис Қонунчилик палатаси аъзоси ва Инсон ҳуқуқлари бўйича Миллий марказ раҳбари Акмал Саидов, Ўзбекистон Президентининг Афғонистон бўйича махсус вакили Исматилла Иргашев ўрин олган.
Конференция ишида ташқи сиёсат идоралари раҳбарлари, халқаро ташкилотлар бошлиқлари, диний етакчилар ва фуқаролик жамияти фаоллари даражасидаги дунёнинг 80 дан ортиқ давлатининг 600га яқин вакиллари иштирок этди.
АҚШ Давлат котиби форумни очар экан Д.Трамп маъмурияти ташқи сиёсат юритишда диний эркинликларнинг таъминланиши масалаларига алоҳида эътибор қаратишини таъкидлади.
«Диний эркинлик ривожланса, мамлакат ривожланади, - дея таъкидлади Давлат котиби. – Бунга мисол Ўзбекистондир. Биз Ўзбекистоннинг янада эркин жамият қуриш йўлидаги қадамларини олқишлаймиз. Ишончимиз комилки, диний эркинлик тўғрисидаги қарор мамлакат, жамоатчилик ҳамда бутун минтақага жуда катта узвий ижобий таъсир кўрсатади».
Ўзбекистон делегацияси раҳбари Вазир Абдулазиз Камилов нутқида Президент Шавкат Мирзоёевнинг маърифий ислом ғояларини ёйиш бўйича билдирган ташаббуслари батафсил баён этилган. Ўзбекистон бу масалада чуқур ўтмишга эгалиги таъкидланди. Мамлакатимиз раҳбарининг Имом ал-Бухорий номидаги Халқаро илмий-тадқиқот маркази, Ислом сивилизацияси маркази ҳамда Ўзбекистон Ислом академиясини яратиш бўйича қарорларига алоҳида урғу берилди.
Қайд этилганидек, Ўзбекистон Президентининг мазкур қарори Президент Дональд Трампнинг Ар-Риёд шаҳрида Экстремистик мафкура билан курашиш глобал марказини таъсис этиш бўйича ташаббуси билан уйғундир. Радикализм хавфини бартараф этиш учун ёшлар билан ишлаш муҳимлиги алоҳида қайд этилди. Шу муносабат билан Ўзбекистон Президентининг Ёшлар ҳуқуқлари тўғрисидаги БМТ халқаро конвенциясини ишлаб чиқиш ва қабул қилиш ҳақидаги ташаббуси тўғрисида маълум қилинди.
«Шуни қайд этишдан мамнунманки, баъзи мамлакатларда диний эркинлик масалаларига алоҳида аҳамият берилмоқда ва Ўзбекистоннинг мазкур соҳада эришган кескин илгари силжигани тўғрисида биз бугун эшитдик. Сиз намойиш этаётган очиқлик ва бу каби нозик масалаларга ечим топишдаги қатъият учун сиздан миннатдорман», - дея таъкидлади конференция ниҳоясида АҚШнинг диний эркинлик соҳасида махсус топшириқлар бўйича элчиси Сэмюэль Браунбек.
Форум якунларига кўра Вазирлар конференциясининг Декларацияси қабул қилинди. Унда иштирокчи давлатларнинг диний эътиқод эркинликларини янада илгари суришга содиқликлари ўз тасдиғини топган.

Uzbekistan delegation attended the Ministerial Conference on promoting religious freedom
On July 24-26, 2018, the delegation of the Republic of Uzbekistan attended the Ministerial conference on religious freedom in Washington at the invitation of the U.S. Secretary of State Mike Pompeo.
The delegation included Minister of Foreign Affairs Abdulaziz Kamilov, First Deputy Chairman of the Senate of the Oliy Majlis Sodik Safoyev, Minister of Justice Ruslanbek Davletov, Deputy Secretary of the Security Council under the President of the Republic of Uzbekistan Bobur Usmanov, member of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis and Director of the National Human Rights Centre Akmal Saidov, special representative of the President of Uzbekistan for Afghanistan Ismatilla Irgashev.
The conference was attended by about 600 representatives from more than 80 countries, at the level of foreign ministers, heads of international organizations, religious leaders and civil society activists.
Opening the forum, the U.S. Secretary of State Mike Pompeo noted that the administration of D.Trump focuses on issues of ensuring religious freedom in building its foreign policy.
In his address, the head of Uzbekistan delegation, Minister Abdulaziz Kamilov described in detail the initiatives of President Shavkat Mirziyoyev aimed at spreading ideas of enlightened Islam. It was emphasized that Uzbekistan has deep roots in this issue. The decision of the Head of Uzbekistan on establishment of an International Research Center named after Imam al-Bukhari, Center of Islamic Civilization, as well as Islamic Academy of Uzbekistan in the country was particularly highlighted.
It was stated that this decision of the President of Uzbekistan is in tune with the initiative of President Donald Trump on establishment of a Global Center for Combating Extremist Ideology in Riyadh. The importance of working with youth for preventing threat of radicalism was emphasized. In this regard, the initiative of the President of Uzbekistan on development and adoption of the UN International Convention on youth rights was announced.
According to the Ministry of Foreign Affairs, following the forum a Declaration of the Ministerial conference was adopted, which confirmed commitment of participating countries to further promote religious freedom.