Миллий киноиндустрияни ривожлантириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида
Маҳаллий кино саноати миллий маданият ва санъатни ривожлантиришга, ёшларни садоқат ва ватанпарварлик руҳида тарбиялашга, кекса авлодга ҳурмат-эҳтиром кўрсатишга бебаҳо ҳисса қўшмоқда. Кино инсон билимини орттиришда муҳим роль ўйнайди, унинг бой мазмуни эса аҳолининг билимдонлик даражасига бевосита таъсир қилади.
Шу билан бирга, мазкур соҳадаги ишларнинг ҳақиқий ҳолати миллий кино саноатининг жадал ривожланишига, кино бозорида рақобатбардошлигини оширишга, уни хорижда тарғиб қилишга тўсқинлик қиладиган бир қатор ҳал этилмаган муаммолар мавжудлигидан далолат бермоқда. Хусусан:
биринчидан, ишлаб чиқилаётган кино маҳсулотларининг мафкуравий-бадиий даражасининг пастлиги, сценарийнавислик, режиссёрлик ва актёрлик ишларининг лозим даражада сифатли эмаслиги, ёшлар учун маънавий намуна бўлиб хизмат қиладиган бадиий образларнинг кўпинча мавжуд эмаслиги ёш авлодни жасорат ва қатъиятлилик руҳида тарбиялаш, ёт “оммавий маданият”га қарши курашиш кабимиллий кинематографиянинг асосий мақсадларини амалга ошириш имконини бермаяпти;
иккинчидан, кино маҳсулотларини ишлаб чиқариш бўйича давлат буюртмасини бериш юзасидан шаклланган амалиёт қўлланилаётган тартиб-таомилларнинг очиқлиги ва шаффофлигини, бюджет маблағларидан оқилона ва самарали фойдаланишни таъминламаяпти, шунингдек, кинематография соҳасида соғлом рақобат муҳитини ривожланишига тўсқинлик қилмоқда;
учинчидан, кино саноати соҳасига хорижий инвестицияларни жалб қилиш стратегиясининг, ишлаб чиқилаётган кино маҳсулотларининг ўзини қоплай олиши ва даромад келтиришига қаратилган замонавий маркетинг тадқиқотлари
ва аниқ мақсадли кино ишлаб чиқариш дастурларининг мавжуд эмаслиги миллий кинематографиянинг юқори зарар билан ишлашига сабаб бўлди;
тўртинчидан, кинопрокат ва республика бўйлаб кино маҳсулотларини етказиб бериш самарасиз тизимининг мавжудлиги, ишлаб чиқарилган кино маҳсулотларининг етарли даражада тарғиб қилинмаслиги сабабли аҳолининг суст хабардорлиги кинопрокатчилар даромадларига, кинокомпанияларнинг ижодий ва ишлаб чиқариш ходимларини моддий рағбатлантиришга салбий таъсир кўрсатди, шунингдек, кинотеатрлар тармоғи фаолиятининг тугатилишига олиб келди;
бешинчидан, давлат буюртмаси бўйича ишлаб чиқариладиган кино маҳсулотларига ажратиладиган маблағларнинг етарли эмаслиги, кино ишлаб чиқарувчиларни солиққа тортиш тизимининг самарасизлиги ва юқори солиқ юки кино саноати соҳасининг даромадлилигини чекламоқда ва кинематографиянинг умумжаҳон ривожланиш тенденцияларига мувофиқ илғор инновацион ва рақамли технологияларни жорий этишни рағбатлантирмаяпти;
олтинчидан, кино соҳасида кадрларни тайёрлаш тизими замонавий талабларга жавоб бермайди, ихтисослаштирилган, шу жумладан хорижий давлатларнинг олий ўқув юртларида талаб юқори бўлган мутахассисларни тайёрлаш, кино санъати вакилларини қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш ишлари ташкил этилмаган;
еттинчидан, муаллифлик ҳуқуқи объектларини, шу жумладан кино маҳсулотларининг ноқонуний тарқатилишини аниқлаш ва олдини олиш, улар билан рухсатсиз фойдаланишдан ишончли ҳимоя қилиш, ўғринча кўчириб олишга қарши курашишнинг аниқ механизмлари мавжуд эмаслиги кино маҳсулотларининг асл нусхаларини юқори даражада ноқонуний айланишига
ва мамлакатнинг кинокомпаниялариҳамда кинотеатрларига сезиларли зарар етказилишига олиб келмоқда;
саккизинчидан, маҳаллий сара киноленталарни жаҳонга машҳур халқаро кинофестивалларга тақдим этиш, шу жумладан уларда иштирок этиш бўйича тизимли ишлар олиб борилмаяпти, маданий ўзаро алмашинув даражасининг пастлиги эса миллий кинематографияни хорижда фаол тарғиб қилинишига ва унинг жаҳон кино майдонига қўшилишига имкон бермаяпти.
Мамлакатда кино саноатини янада ривожлантириш, кинокомпанияларни танлаб олишнингшаффофлигини таъминлаш, кинематография соҳасида малакали мутахассисларни тайёрлаш, замонавий технологияларни қўллаган ҳолда ишлаб чиқарилаётган маҳсулотлар сифатини ошириш, шунингдек, халқаро ҳамкорликни мустаҳкамлаш мақсадида:
1. “Ўзбеккино” Миллий агентлиги (кейинги ўринларда “Ўзбеккино” МА деб юритилади), Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги, Адлия вазирлиги, Хусусийлаштирилган корхоналарга кўмаклашиш ва рақобатни ривожлантириш давлат қўмитаси ҳамда “Ўзбекфильм” АЖ акциядорларининг:
“Ўзбекфильм” акциядорлик жамиятини жамият таркибидан чиқиб кетадиган акциядорлар билан қонун ҳужжатларида ўрнатилган тартибда ҳисоб-китобни амалга оширган ҳолда “Ўзбекфильм” давлат унитар корхонаси этиб қайта ташкил этиш;
“Ҳужжатли фильмлар киностудияси” давлат унитар корхонасини мамлакатда амалга оширилаётган бунёдкорлик ишларини ва давлат ва жамият ҳаётидагиэнг муҳим соҳаларда эришилган ютуқларни тасвирга олиш ва уларни кейинчалик архивлаштириш бўйича вазифаларни юклаган ҳолда “Ҳужжатли ва хроникал фильмлар киностудияси” давлат унитар корхонаси сифатида қайта номлаш;
“Ўзбеккино” МАнинг ҳудудий бўлинмалари негизида уларнинг штатлар бирликларини, бино ва бошқа моддий-техника базаси, шунингдек, 2020 йилнинг 1январига қадар муддатда амалдаги молиялаштириш манбаларини сақлаган ҳолда “Республика кинопрокат маркази” давлат унитар корхонасининг филиалларини ташкил этиш;
“Ўзбекистон киноарбоблари ижодий уюшмаси” давлат муассасасини унинг балансида бўлган мол-мулк ва бошқа моддий-техник қимматликларни (кўчмас мулкни бепул фойдаланишга) топшириш орқали нодавлат нотижорат ташкилоти сифатида қайта ташкил этиш тўғрисидаги таклифларига розилик берилсин.
Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги бир ой муддатда янги ташкил этилаётган нодавлат нотижорат ташкилотини давлат рўйхатидан ўтказилишини таъминласин, унинг устав органларини шакллантиришда зарурий амалий ёрдам кўрсатсин.
2. Шундай тартиб ўрнатилсинки, унга кўра:
2019 йилнинг 1 январидан бошлаб, “Ўзбеккино” МА Бадиий кенгаши томонидан давлат буюртмаси асосида суратга олинадиган киномаҳсулотларнинг йиллик тематик режаси юзага келаётган вазият, ижтимоий-сиёсий, ижтимоий-иқтисодий, маданий-гуманитар ва бошқа соҳаларда амалга оширилаётган янгиланишлар, шунингдек, аҳолининг мазмунли кинофильмларгабўлган реал эҳтиёжидан келиб чиқиб шакллантирилади;
ишлаб чиқариладиган бадиий фильмларни давлат буюртмаси бўйича ишлаб чиқариладиган бадиий фильмларнинг йиллик ҳажмига нисбатан фоизда жанрлар бўйича квоталаш тизими жорий этилади;
2019 йил 1 январдан бошлаб, мулкчилик шаклидан қатъий назар, мамлакатдаги барча кинотеатрларда намойиш этиладиган маҳаллий бадиий фильмлар намойиши ҳажмларини – суткада иккитадан кам бўлмаган шу каби тўлиқ метражли фильмлар билан, 2021 йил 1 январдан эса ойлик экран вақтининг 25 фоизидан кам бўлмаган, байрам кунлари 40 фоиздан кам бўлмаган миқдорда квоталаш тизими жорий этилади;
давлат буюртмаси бўйича ишлаб чиқариладиган бадиий фильмларнинг смета харажатларида кўрсатилган маблағнинг 10 фоизи фақатгина уларнинг рекламаси ва телевидение, радио ва Интернет тармоқларидаги пиар-компаниясига, шунингдек, ташқи рекламасини жойлаштириш учун фойдаланилади;
давлат буюртмаси бўйича кино маҳсулотларини Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси тизимидаги телерадиоканалларда реклама қилиш,миллий телерадиокомпания телеканалларида намойиш қилишда “Ўзбеккино” МАнинг шахсий кони маҳсулотлари учун муаллифлик ва мулкий ҳуқуқларига риоя қилган ҳолда, имтиёзли шартларда амалга оширилади;
кинокомпанияларнинг, мулкчилик шаклидан қатъий назар, давлат буюртмаси бўйича кино маҳсулотларини ишлаб чиқаришдаги иштирокифақат “Ўзбеккино” МА томонидан қонун ҳужжатларига асосан ташкил этиладиган танлов асосида амалга оширилади;
“Ўзбеккино” МА Бадиий кенгаши таркиби продюсерлар, адиблар, тарихчилар, кинооператорлар, режиссёрлар, кинопрокатчилар, кинотанқидчилар, психологлар, кинематография соҳасидаги нодавлат ташкилотлар вакиллари ва бошқа мутахассислардан шакллантирилади ва Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси билан келишилган ҳолда “Ўзбеккино”МА томонидан тасдиқланади;
“Ўзбеккино” МА Бадиий кенгаши таркибига, Кенгаш томонидан қабул қилинадиган қарорларга бевосита ёки билвосита манфаатдор бўлган шахсларнинг киришига ва уларнинг танловда иштирок этишига йўл қўйилмайди.
“Ўзбеккино” МА Бадиий кенгаши томонидан давлат буюртмаси бўйича киномаҳсулотни ишлаб чиқаришнингҳар бир босқичи якунида тайёр маҳсулотнинг режиссёрлик сценарийсига, харажатлар сметаси параметрларига, суратга олиш жараёнининг техник ва технологик талабларига мослигиҳамда киномаҳсулот яратиш тўғрисидаги шартномада ўрнатилган бошқа талабларга риоя этилиши юзасидан баҳолаш амалга оширилади, сўнгра ушбу киномаҳсулот (унинг қисмлари) қабул қилинади.
“Ўзбеккино”МА Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Лойиҳа бошқаруви миллий агентлиги, Молия вазирлиги, Адлия вазирлиги ва бошқа манфаатдор идоралар билан биргаликда 2018йил 1октябрга қадар муддатда давлат буюртмаси бўйича ишлаб чиқариладиган кино маҳсулотлари учун конкурс ташкил этиш ва уни ўтказиш тартиби, шу жумладан конкурсда қатнашадиган кинокомпаниялар учун талабларни назарда тутувчи ҳукумат қарори лойиҳасини Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
3. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 7 августдаги ПҚ–3176-сон қарори билан ташкил этилган Миллий кинематографияни янада ривожлантириш чора-тадбирлари дастурини амалга ошириш бўйича Республика комиссиясининг:
2019/2020 ўқув йилидан бошлаб Ўзбекистон давлат санъат ва маданият институтининг иқтидорли битирувчиларини ҳамда институтда “Ижро этувчи продюсер” ва “Кинорежиссура ва кинодраматургия” йўналишлари бўйича дастлабки саралашдан ўтган бакалавр даражасига эга миллий кинематография соҳасининг мутахассисларини С.А. Герасимов номидаги Бутунроссия кинематография давлат институти (кейинги ўринларда – БКДИ) қошидаги “Кино ва телевидение”нинголий курсларига ўқишга юбориш;
2019/2020 ўқув йилидан бошлаб Ўзбекистон давлат санъат ва маданият институти бакалавриатининг ихтисослашган йўналишлари иқтидорли битирувчилари учун БКДИ ассистентура-стажировкасида “Ижро этувчи продюсер”, “Драматургия” ва “Аудиовизуал санъат режиссураси” мутахассисликлари бўйича ўқишларни ташкил этиш;
2020/2021 ўқув йилидан бошлаб Тошкент шаҳрида кинематография соҳасининг малакали кадрларини тайёрлаш бўйича БКДИ филиалини (қўшма факультетини) очиш, ўқитувчилик фаолиятига БКДИ юқори курсларида ва ассистентура-стажировкасида аввал тайёргарликдан ўтган мутахассисларни, шунингдек, мастер-класслар ўтказиш учун институт профессор-ўқитувчиларини жалб қилиш тўғрисидаги таклифлари маъқуллансин.
4. “Ўзбеккино” МА Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги, Маданият вазирлиги ва Ташқи ишлар вазирлиги билан биргаликда2018 йил 1 декабрга қадар бўлган муддатдаБКДИ юқори курсларида ва ассистентура-стажировкасида Ўзбекистон давлат санъат ва маданият институти битирувчилари ҳамда республика мутахассислари ўқишини ташкил этиш, шунингдек, Тошкент шаҳрида институт филиалини (қўшма факультетини) очиш бўйича БКДИ раҳбарияти билан музокаралар ўтказсин.
БКДИ юқори курсларида ва ассистентура-стажировкасида ўқишга юбориладиган шахслар сони “Ўзбеккино” МА томонидан Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги билан биргаликда тегишли соҳамутахассисларига бўлган эҳтиёждан келиб чиққан ҳолда белгиланади ва Вазирлар Маҳкамаси томонидан тасдиқланади;
БКДИ юқори курсларида ва ассистентура-стажировкасида ўқиш билан боғлиқ харажатлар Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлигининг Мутахассисларни хорижда тайёрлаш ва ватандошлар билан мулоқот маркази томонидан марказга ушбу мақсадлар учун ажратиладиган маблағлар доирасида молиялаштирилади;
БКДИ олий курсларида ва ассистентура-стажировкасида ўқиш учун саралашдан муваффақиятли ўтган номзодлар билан шартномалар тузилади. Шартномаларда номзодларнинг Ўзбекистон Республикаси ҳудудида, шу жумладан Ўзбекистон давлат санъат ва маданият институтида ҳамда БКДИнинг Тошкент шаҳрида ташкил этиладиган филиалида (қўшма факультетида) камида уч йил муддатда меҳнат фаолиятини амалга ошириш мажбурияти белгилаб қўйилади.
5. Қуйидагилар асосий вазифалари этиб белгиланган “Ўзбеккино” миллий агентлиги ҳузурида Киноиндустрия соҳаси ходимларини қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш маркази (кейинги ўринларда – Марказ) ташкил этилсин:
киноиндустрия соҳасининг, мулкчилик шаклидан қатъий назар кинокомпанияларнинг ижодий-ишлаб чиқариш, техник ва бошқа ходимларини шартнома асосида режиссура, продюсерлик, актёрлик маҳорати, кинооператорлик, анимация ва бошқа йўналишлар бўйича қайта тайёрлаш ҳамда уларнинг малакасини ошириш;
назарий жиҳатдан тайёрлашни амалий ишлар билан интеграция қилиш, киноиндустрия соҳасида тажрибага эга малакали ўқитувчилар ва мутахассисларни, шунингдек, хорижий экспертларни қайта тайёрлаш ва малака ошириш жараёнларига жалб қилиш;
методик ва ахборот базасини яратиш, яхшилаш, доимий янгилаб бориш, киноиндустрия соҳаси ходимларини қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш бўйича зарур ўқув қўлланмалари ҳамда тавсияларини ишлаб чиқиш;
киноиндустрия соҳаси ходимларинихорижий кинокомпанияларда қайта тайёрланиши ва уларнинг малакаси оширилишини ташкил этиш, чет эллик ҳамкорлар билан яқин алоқаларни йўлга қўйиш.
Марказ давлат унитар корхонаси шаклида ташкил этилади;
Марказ киноиндустрия соҳасининг, мулкчилик шаклидан қатъий назар кинокомпанияларнинг ижодий-ишлаб чиқариш, техник ва бошқа ходимларини ўқитиш учун олинадиган маблағлари, шунингдек, қонун ҳужжатларида тақиқланмаган бошқа манбалар ҳисобидан молиялаштирилади;
Марказга “Ўзбеккино” МА бош директори томонидан лавозимга тайинланадиган ва эгаллаб турган лавозимдан озод этиладиган директор раҳбарлик қилади.
“Ўзбеккино” Миллий агентлиги ҳузуридаги Киноиндустрия соҳаси ходимларини қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш маркази тузилмаси 1-иловага мувофиқ;
Ўзбекистон Республикасида киноиндустрияни янада такомиллаштириш “Йўл харитаси” 2-иловага мувофиқ;
“Учта шаҳар”, “101” ва “Қаҳрамонлар” лойиҳаларини амалга ошириш “Йўл харитаси” 3-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
“Учта шаҳар” лойиҳасини амалга ошириш доирасида комплекс ташкилий-техник ва ҳуқуқий масалаларнинг сифатли ҳамда ўз вақтида ҳал этилиши учун:
Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар бўйича давлат қўмитасининг раиси С.Р. Холмуродов – “Халқ дипломатияси шаҳри” мажмуи қисми юзасидан;
Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари А.А. Абдуҳакимов – “Этношаҳар” мажмуи қисми юзасидан;
Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – “Ўзбекнефтгаз” АЖ бошқарувининг раиси А.С. Султонов – “Киношаҳар” мажмуи қисми юзасиданшахсан жавобгар эканлиги белгилаб қўйилсин.
7. “Ўзбеккино” МА Ўзбекистон ёшлар иттифоқи, Ўзбекистон кинематографиясини ривожлантириш маркази, Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги, Маданият вазирлиги ва Молия вазирлиги билан биргаликда ҳар йили энг яхши маҳаллий кино маҳсулотларини Канн, Берлин, Венеция, Роттердам, Пусан, Москва ва бошқа машҳур халқаро кинофестивалларда, шунингдек, жаҳоннинг йирик нуфузли кинобозорларида намойиш этилишини таъминласин.
Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги “Ўзбеккино” МАнинг асослантирилган ҳисоб-китоблари бўйича халқаро кинофестиваллар ва кинобозорларда маҳаллий кино маҳсулотларини намойиш этиш билан боғлиқ харажатларни молиялаштириш учун “Ўзбеккино” миллий агентлиги ҳузуридаги Миллий кинематографияни ривожлантириш жамғармаси маблағларини ҳисобга олган ҳолда бюджет маблағларини ажратсин.
8. 2018 йил 1 августдан бошлаб “Ўзбеккино” МА марказий аппаратининг ходимларига уларнинг меҳнатига ҳақ тўлаш ойлик жамғармасининг 100 фоизи миқдорида Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан тўланадиган шахсий устама белгилансин.
9. 2020 йил 1 январгача бўлган муддатга:
кино маҳсулотларини ишлаб чиқариш ва уларнинг прокати билан шуғулланувчи ташкилотлар барча турдаги солиқлар ва мажбурий ажратмалар тўлашдан, бундан Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги ҳузуридаги Бюджетдан ташқари пенсия жамғармасига ажратмалар мустасно, шунингдек,ўрнатилган тартибда шакллантириладиган рўйхат бўйича олиб кириладиган кино ишлаб чиқариш ва кино намойиш этиш ускуналари учун божхона тўловларидан (божхона расмийлаштируви йиғимидан ташқари);
“Ўзбеккино” МА ўрнатилган тартибда шакллантириладиган рўйхатбўйича “Ўзбекфильм”, “Ҳужжатли ва хроникал фильмлар киностудияси”, “Республика кинофонди”, “Республика кинопрокат маркази”, “Мультипликацион фильмлар студияси” давлат унитар корхоналарини қайта қуриш ва жиҳозлаш доирасида олиб кириладиган кино ишлаб чиқариш ҳамда кино намойиш этиш ускуналари учун божхона тўловларидан (божхона расмийлаштируви йиғимидан ташқари) озод этилсин.
10. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси мазкур қарор талаблари, шунингдек, киноиндустрия соҳасидаги бошқа устувор вазифаларни ҳисобга олган ҳолда Ўзбекистон Республикаси Президенти девонига:
а) 2018 йил 1 августга қадар кинематография соҳасида талаб юқори бўлган кадрларни (кинодраматург, кинорежиссёр, кинопродюсер ва бошқалар) тайёрловчи янги факультет очишни назарда тутган ҳолда Ўзбекистон давлат санъат ва маданият институти фаолиятини янада такомиллаштириш тўғрисидаги Ўзбекистон Республикаси Президенти қарори лойиҳасини;
б) 2018 йил 1 ноябрга қадар:
“Кинематография тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси қонуни лойиҳасини;
Ўзбекистон Республикаси ҳудудида хорижий кинокомпаниялар томонидан бадиий фильмларни кинога, видеога тушуришдаги тартиб-таомиллар ва талабларни янада соддалаштиришга доир таклифларни киритсин.
11. Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети маблағлари ва қонун ҳужжатларида тақиқланмаган бошқа манбалар Вазирлар Маҳкамасининг 2018 йил 6 апрелдаги 272-сон қарорининг 4-бандида кўрсатилган ягона кинопрокат электрон тармоғини ишлаб чиқиш, кинотеатрларни оптик толали алоқа линияси орқали кинопрокат тармоғига босқичма-босқич улаш, кинотеатрларда электрон киночипталарнинг тезкор ҳисобини юритиш автоматлаштирилган тизимини жорий қилиш бўйича ишларни молиялаштириш манбалари этиб белгилансин.
12. “Ўзбеккино” МА Тошкент шаҳри, Чилонзор тумани, Чилонзор кўчаси, 1а-уй манзилига жойлаштирилсин.
13. “Ўзбеккино” МА Адлия вазирлиги билан биргаликда бир ой муддатда қонун ҳужжатларига ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
14. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н. Арипов, Ўзбекистон Республикаси Президентининг Давлат маслаҳатчиси Х.М. Султонов, Ўзбекистон Республикасининг Бош прокурори О.Б. Муродов ва Ўзбекистон Республикаси Президенти Давлат маслаҳатчисининг биринчи ўринбосари Б.М. Мавлонов зиммасига юклансин.

О дополнительных мерах по развитию национальной киноиндустрии
Отечественная киноиндустрия вносит неоценимый вклад в развитие национальной культуры и искусства, воспитание молодежи в духе преданности и любви к своей Родине, уважения старшего поколения. Кино играет важную роль в познавательном плане, а его богатое содержание непосредственно влияет на уровень образованности населения.
Вместе с тем фактическое состояние дел в данной сфере свидетельствует о наличии ряда нерешенных проблем, сдерживающих ускоренное развитие национальной киноиндустрии, повышение конкурентоспособности на рынке, а также ее продвижение за рубежом. В частности:
первое, низкий идейно-художественный уровень производимой кинопродукции, недолжное качество сценарной, режиссерской и актерской работы, отсутствие зачастую действенных художественных образов, служащих духовным примером для молодежи, не позволяют выполнить основные предназначения национальной кинематографии – воспитание молодого поколения в духе мужества и стойкости, противодействие чуждой «массовой культуре»;
второе, сложившаяся практика размещения государственного заказа на производство кинопродукции не обеспечивает открытость и прозрачность применяемых процедур, рациональное и эффективное использование бюджетных средств, а также сдерживает развитие здоровой конкурентной среды в сфере кинематографии;
третье, отсутствие стратегии привлечения иностранных инвестиций в сферу киноиндустрии, современных маркетинговых исследований и четкой целевой кинопроизводственной программы с целью достижения окупаемости и прибыльности производимой кинопродукции является причиной высокой убыточности национальной кинематографии;
четвертое, наличие неэффективной системы кинопроката и доставки кинопродукции по республике, слабой информированности населения из-за неактивного продвижения произведенной кинопродукции отрицательно сказалось на доходах кинопрокатчиков, материальном стимулировании творческо-производственного персонала кинокомпаний, а также привело к прекращению деятельности сети кинотеатров;
пятое, недостаточность выделяемых средств на производство кинопродукции по государственному заказу, неэффективная система налогообложения и высокое налоговое бремя кинопроизводителей ограничивают рентабельность сферы киноиндустрии и не стимулируют внедрение передовых инновационных и цифровых технологий в соответствии с общемировыми тенденциями развития кинематографии;
шестое, не отвечает современным требованиям система подготовки кадров в киносфере, не организована работа по подготовке востребованных специалистов современной киноиндустрии в профильных высших образовательных учреждениях, в том числе зарубежных стран, переподготовке и повышению квалификации представителей киноискусства;
седьмое, отсутствуют конкретные механизмы выявления и пресечения незаконного распространения объектов авторских прав, в том числе на кинопродукцию, их надежной защиты от несанкционированного использования, борьбы с пиратством, что становится причиной высокого уровня нелегального оборота оригинальной кинопродукции и приводит к значительным убыткам кинокомпаний и кинотеатров страны;
восьмое, не проводится системная работа по представлению лучших отечественных кинолент на всемирно известных международных кинофестивалях, в том числе участию в них, а недостаточный уровень культурного взаимообмена не способствует активному продвижению национальной кинематографии за рубежом и интеграции ее в мировое кинопространство.
В целях дальнейшего развития киноиндустрии в стране, обеспечения прозрачности отбора кинокомпаний, подготовки квалифицированных специалистов в сфере кинематографии, повышения качества выпускаемой продукции с применением современных технологий, а также укрепления международного сотрудничества:
1. Согласиться с предложениями Национального агентства «Узбеккино» (далее – НА «Узбеккино»), Министерства финансов, Министерства юстиции, Государственного комитета Республики Узбекистан по содействию приватизированным предприятиям и развитию конкуренции, а также акционеров АО «Узбекфильм» о:
преобразовании акционерного общества «Узбекфильм» в государственное унитарное предприятие «Узбекфильм» с осуществлением расчетов с выбывающими акционерами в установленном законодательством порядке;
переименовании государственного унитарного предприятия «Ҳужжатли фильмлар киностудияси» в государственное унитарное предприятие «Ҳужжатли ва хроникал фильмлар киностудияси» с возложением на него задачи по проведению съемок осуществляемых созидательных работ и достигнутых успехов в важнейших сферах государственной и общественной жизни страны с последующим их архивированием;
создании филиалов государственного унитарного предприятия «Республика кинопрокат маркази» на базе территориальных подразделений НА «Узбеккино» с сохранением штатной численности, зданий и иной материально-технической базы, а также в срок до 1 января 2020 года – действующих источников финансирования;
реорганизации государственного учреждения «Творческий союз кинодеятелей Узбекистана» в негосударственную некоммерческую организацию с передачей ей имущества и других материально-технических ценностей (недвижимого имущества – в безвозмездное пользование), находящихся на балансе данного государственного учреждения.
Министерству юстиции Республики Узбекистан в месячный срок обеспечить государственную регистрацию вновь создаваемой негосударственной некоммерческой организации, оказать ей необходимое содействие в формировании уставных органов.
2. Установить порядок, согласно которому:
начиная с 1 января 2019 года Художественным советом НА «Узбеккино» осуществляется ежегодное тематическое планирование производства кинопродукции по государственному заказу исходя из складывающейся ситуации, осуществляемых преобразований в общественно-политической, социально-экономической, культурно-гуманитарной и иных сферах, а также реальной потребности населения в содержательных кинофильмах;
вводится система квотирования производства художественных фильмов по жанрам в процентном соотношении от общего годового объема производства художественных фильмов по государственному заказу;
с 1 января 2019 года вводится система квотирования объемов показа отечественных художественных фильмов в кинотеатрах страны, независимо от формы собственности, не менее двух полнометражных таких фильмов в сутки, а начиная с 1 января 2021 года – не менее 25 процентов от месячного объема экранного времени, в праздничные дни – 40 процентов;
10 процентов средств, указанных в смете расходов производства художественных фильмов по государственному заказу, используются исключительно для их рекламы и пиар-компаний по телевидению, радио и в сети Интернет, а также путем размещения внешней рекламы;
рекламирование кинопродукции по государственному заказу на телерадиоканалах системы Национальной телерадиокомпании Узбекистана осуществляется на льготных условиях с соблюдением авторских и имущественных прав НА «Узбеккино» на собственную кинопродукцию при демонстрации на телеканалах Национальной телерадиокомпании;
участие кинокомпаний, независимо от формы собственности, в производстве кинопродукции по государственному заказу осуществляется исключительно на основе конкурса, организуемого НА «Узбеккино» в соответствии с законодательством;
состав Художественного совета НА «Узбеккино» формируется из числа продюсеров, литераторов, историков, кинооператоров, режиссеров, кинопрокатчиков, кинокритиков, психологов, представителей негосударственных организаций в сфере кинематографии, других специалистов и утверждается НА «Узбеккино» по согласованию с Кабинетом Министров Республики Узбекистан;
не допускается включение в состав Художественного совета НА «Узбеккино» лиц, прямо или косвенно заинтересованных в принятии советом решений, а также их участие в конкурсе;
по завершении каждого этапа производства кинопродукции по государственному заказу Художественным советом НА «Узбеккино» осуществляется оценка произведенной продукции на предмет ее соответствия режиссерскому сценарию, параметрам сметы расходов, техническим и технологическим требованиям съемочного процесса, а также соблюдения иных требований, установленных в договоре о создании кинопродукции, после которой осуществляется принятие кинопродукции (ее части).
НА «Узбеккино» совместно с Национальным агентством проектного управления при Президенте Республики Узбекистан, Министерством финансов, Министерством юстиции и другими заинтересованными ведомствами в срок до 1 октября 2018 года внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан проект правительственного решения, определяющий порядок организации и проведения конкурса на производство кинопродукции по государственному заказу, в том числе предусматривающий требования к кинокомпаниям для участия в конкурсе.
3. Одобрить предложения Республиканской комиссии по реализации Программы мер по дальнейшему развитию национальной кинематографии, созданной постановлением Президента Республики Узбекистан от 7 августа 2017 года № ПП-3176, о:
направлении, начиная с 2019/2020 учебного года, одаренных выпускников Государственного института искусств и культуры Узбекистана и специалистов в сфере национальной кинематографии со степенью бакалавра, прошедших предварительный отбор в институте по направлениям «Исполнительный продюсер» и «Кинорежиссура и кинодраматургия», на обучение на высших курсах «Кино и телевидение» при Всероссийском государственном институте кинематографии имени С.А. Герасимова (далее – ВГИК);
организации, начиная с 2019/2020 учебного года, учебы для одаренных выпускников профильных направлений бакалавриата Государственного института искусств и культуры Узбекистана в ассистентуре-стажировке ВГИК по специальностям «Исполнительный продюсер», «Драматургия» и «Режиссура аудиовизуальных искусств»;
открытии, начиная с 2020/2021 учебного года, в городе Ташкенте филиала (совместного факультета) ВГИК по подготовке квалифицированных кадров в сфере кинематографии с привлечением к преподавательской деятельности специалистов, прошедших ранее подготовку на высших курсах и в ассистентуре-стажировке ВГИК, а также профессорско-преподавательского состава института для проведения мастер-классов.
4. НА «Узбеккино» совместно с Министерством высшего и среднего специального образования, Министерством культуры и Министерством иностранных дел Республики Узбекистан в срок до 1 декабря 2018 года провести переговоры с руководством ВГИК по организации обучения выпускников Государственного института искусств и культуры Узбекистана и специалистов республики на высших курсах и в ассистентуре-стажировке ВГИК, а также открытию в городе Ташкенте филиала (совместного факультета) института.
количество лиц, направляемых на обучение на высших курсах и в ассистентуре-стажировке ВГИК, определяется НА «Узбеккино» совместно с Министерством высшего и среднего специального образования исходя из потребности в специалистах соответствующего профиля и утверждается Кабинетом Министров Республики Узбекистан;
финансирование расходов, связанных с обучением на высших курсах и в ассистентуре-стажировке ВГИК, осуществляется Центром по подготовке специалистов за рубежом и диалогу с соотечественниками Министерства иностранных дел Республики Узбекистан в пределах средств, выделяемых центру на эти цели;
с кандидатами, успешно прошедшими отбор для обучения на высших курсах и в ассистентуре-стажировке ВГИК, заключаются договоры, устанавливающие обязанность кандидатов осуществлять трудовую деятельность на территории Республики Узбекистан, в том числе в Государственном институте искусств и культуры Узбекистана и создаваемом филиале (совместном факультете) ВГИК в городе Ташкенте, сроком не менее трех лет.
5. Создать Центр переподготовки и повышения квалификации работников сферы киноиндустрии при НА «Узбеккино» (далее – Центр), определив его основными задачами:
осуществление переподготовки и повышения квалификации творческо-производственных, технических и других работников сферы киноиндустрии, независимо от форм собственности, кинокомпаний на контрактной основе по режиссуре, продюсерству, актерскому мастерству, кинооператорству, анимации и другим направлениям;
обеспечение интеграции теоретической подготовки с практической работой, привлечение в процесс переподготовки и повышения квалификации квалифицированных преподавателей и специалистов, а также зарубежных экспертов, имеющих опыт работы в сфере киноиндустрии;
создание, улучшение, постоянное обновление методической и информационной базы, разработку необходимых учебных пособий и рекомендаций по переподготовке и повышению квалификации работников сферы киноиндустрии;
организацию переподготовки и повышения квалификации работников сферы киноиндустрии в зарубежных кинокомпаниях, налаживание тесных связей с иностранными партнерами.
Установить, что Центр:
создается в форме государственного унитарного предприятия;
финансируется за счет средств, получаемых за обучение творческо-производственных, технических и других работников сферы киноиндустрии, независимо от форм собственности кинокомпаний, а также других источников, не запрещенных законодательством;
возглавляет директор, назначаемый на должность и освобождаемый от должности генеральным директором НА «Узбеккино».
структуру Центра переподготовки и повышения квалификации работников сферы киноиндустрии при Национальном агентстве «Узбеккино» согласно приложению № 1;
«дорожную карту» дальнейшего совершенствования киноиндустрии в Республике Узбекистан согласно приложению № 2;
«дорожную карту» реализации проектов «Три города», «101» и «Герои» согласно приложению № 3.
Установить персональную ответственность за качественное и своевременное решение комплекса организационно-технических и правовых вопросов в рамках реализации проекта «Три города»:
заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан – председателя Государственного комитета Республики Узбекистан по инвестициям Холмурадова С.Р. – в части комплекса «Город народной дипломатии»;
заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Абдухакимова А.А. – в части комплекса «Этногород»;
заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан – председателя правления АО «Узбекнефтегаз» Султанова А.С. – в части комплекса «Киногород».
7. НА «Узбеккино» совместно с Союзом молодежи Узбекистана, Центром развития кинематографии Узбекистана, Министерством иностранных дел, Министерством культуры и Министерством финансов Республики Узбекистан обеспечить ежегодное представление лучшего отечественного кино на Каннском, Берлинском, Венецианском, Роттердамском, Пусанском, Московском и других известных международных кинофестивалях, а также крупных престижных кинорынках мира.
Министерству финансов Республики Узбекистан по обоснованным расчетам НА «Узбеккино» выделять бюджетные ассигнования для финансирования затрат, связанных с представлением отечественного кино на международных кинофестивалях и кинорынках, с учетом средств Фонда развития национальной кинематографии при НА «Узбеккино».
8. Установить с 1 августа 2018 года работникам центрального аппарата НА «Узбеккино» персональные надбавки в размере 100 процентов от месячного фонда оплаты их труда, выплачиваемые за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан.
9. Освободить сроком до 1 января 2020 года:
организации, занимающиеся производством и прокатом кинопродукции, от уплаты всех видов налогов и обязательных отчислений, за исключением отчислений во внебюджетный Пенсионный фонд при Министерстве финансов Республики Узбекистан, а также таможенных платежей (кроме сборов за таможенное оформление) за ввозимое кинопроизводственное и кинодемонстрационное оборудование по перечням, формируемым в установленном порядке;
НА «Узбеккино» от уплаты таможенных платежей (за исключением сборов за таможенное оформление) за ввозимое кинопроизводственное и кинодемонстрационное оборудование в рамках реконструкции и оснащения государственных унитарных предприятий «Узбекфильм», «Хужжатли ва хроникал фильмлар киностудияси», «Республика кинофонди», «Республика кинопрокат маркази», «Мультипликацион фильмлар студияси» по перечням, формируемым в установленном порядке.
10. Кабинету Министров Республики Узбекистан с учетом требований настоящего постановления, а также других приоритетных задач в сфере киноиндустрии внести в аппарат Президента Республики Узбекистан в срок до:
а) 1 августа 2018 года проект постановления Президента Республики Узбекистан о дальнейшем совершенствовании деятельности Государственного института искусств и культуры Узбекистана, в том числе предусмотрев открытие нового факультета по подготовке востребованных кадров в сфере кинематографии (кинодраматург, кинорежиссер, кинопродюсер и другие);
б) 1 ноября 2018 года:
проект Закона Республики Узбекистан «О кинематографии»;
предложения по дальнейшему упрощению процедур и требований при осуществлении иностранными кинокомпаниями кино-, видеосъемок художественных фильмов на территории Республики Узбекистан.
11. Определить источниками финансирования работ по разработке единой электронной сети кинопроката, поэтапному подключению кинотеатров сети кинопроката к оптико-волоконной сети передачи данных, внедрению автоматизированной системы оперативного введения учета электронных билетов в кинотеатрах, указанных в пункте 4 постановления Кабинета Министров от 6 апреля 2018 года № 272, средства Государственного бюджета Республики Узбекистан и иные источники, не запрещенные законодательством.
12. Разместить НА «Узбеккино» по адресу: город Ташкент, Чиланзарский район, улица Чиланзар, дом 1а.
13. НА «Узбеккино» совместно с Министерством юстиции в месячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
14. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н., Государственного советника Президента Республики Узбекистан Султанова Х.М., Генерального прокурора Республики Узбекистан Муродова О.Б. и первого заместителя Государственного советника Президента Республики Узбекистан Мавлонова Б.М.