Истиқболли ҳамкорлик самаралари
Термизда Сурхондарё вилояти ҳокими вазифасини бажарувчи Баҳодир Пўлатов Афғонистон Ислом Республикаси “Afghon-German” қўшма корхонаси таъсисчилари Самиуллоҳ Самканий ва Абдулваҳоб Каимий билан учрашди.
Учрашувда мамлакатларимиз ўртасидаги сиёсий, савдо-иқтисодий, транспорт-коммуникация, маданий-гуманитар ва бошқа соҳалардаги ҳамкорлик алоқалари, айниқса, кейинги йилларда янада мустаҳкамланаётгани таъкидланди.
Афғон фуқаролари учун ихчамлаштирилган виза тартиби жорий этилгани бу борадаги ишлар кўламини кенгайтирди. Шунга мувофиқ, мамлакатимиз тадбиркорлари билан афғон ишбилармонлари доирасининг тенг шерикликка асосланган алоқалари ривожланиб бораётгани бунинг ёрқин тасдиғидир.
Ўзбекистон қўшни давлатда йирик лойиҳаларни амалга ошириб, темир йўл, сув таъминоти тармоғи, кўприклар барпо этган. Электр энергияси етказиб бермоқда. Термизда афғон фуқароларига таълим бериш маркази фаолият юритаётир. Кобул шаҳрида Ўзбекистоннинг савдо уйи ташкил этилган. Жорий йилда Термиз шаҳрида “Очиқ Жануб” деб номланган Сурхондарё вилоятининг инвестицион, экспорт ва туризм салоҳиятини ёритишга бағишланган халқаро бизнес-форумда иштирок этган 70 дан ортиқ афғон тадбиркорлари икки томонлама шартномалар имзолагани ҳам мамлакатларимиз ўртасида шаклланган мустаҳкам ҳамкорлик алоқаларининг амалдаги самарасидир.
Учрашувда қўшни давлат тадбиркорларига вилоятдаги қулай ишбилармонлик муҳити ва хорижлик сармоядорлар учун яратилган имтиёз ва преференциялар, воҳада юз бераётган улкан ўзгариш ва янгиланишлар, амалга оширилаётган йирик қурилиш-бунёдкорлик ишлари хусусида атрофлича маълумот берилди.
Мулоқотда қурилиш соҳасида бой тажрибага эга “Afghon-German” қўшма корхонаси вилоятга 10 миллион доллар тўғридан-тўғри инвестиция киритиши, Термиз шаҳрида замонавий турар жой комплекслари ва меҳмонхона қуриш юзасидан ўзаро келишувга эришилди.

В Термезе исполняющий обязанности хокима Сурхандарьинской области Баходир Пулатов встретился с учредителями совместного предприятия “Afghon-German” Исламской Республики Афганистан Самиуллохом Самкани и Абдулвахобом Каими.
На встрече отмечалось, что в последние годы сотрудничество между нашими странами в политической, торгово-экономической, транспортно-коммуникационной, культурно-гуманитарной и других сферах активно укрепляется.
Введение упрощенного визового порядка для афганских граждан расширило масштаб работы в этом направлении. Благодаря этому между деловыми кругами наших стран развиваются связи, основанные на равноправном партнерстве.
Узбекистан реализовал в соседнем государстве масштабные проекты - построил железнодорожные линии, водопровод, мосты, поставляет электроэнергию. В Термезе действует учебный центр для афганских граждан. В городе Кабуле открыт Торговый дом Узбекистана. На состоявшемся в нынешнем году в Термезе международном бизнес-форуме "Открытый Юг", посвященном инвестиционному, экспортному и туристскому потенциалу Сурхандарьинской области, более 70 афганских предпринимателей заключили соглашения с местными партнерами, что свидетельствует о практических результатах установленных между нашими странами прочных уз сотрудничества.
На встрече предпринимателям соседней страны была представлена подробная информация о привлекательности деловой среды области, предоставляемых иностранным инвесторам льготах и преференциях, происходящих преобразованиях и обновлениях, масштабном строительстве.
В ходе встречи достигнуты договоренности о вложении совместным предприятием “Afghon-German”, имеющим богатый опыт в сфере строительства, 10 миллионов долларов прямых инвестиций в область, а также о строительстве в городе Термезе современных жилых комплексов и гостиницы.