ЮНИСЕФ билан ҳамкорлик масалалари муҳокама қилинди
Шу кунларда БМТ Болалар жамғармасининг (ЮНИСЕФ) Европа ва Марказий Осиё бўйича минтақавий директори Афшан Хон бошчилигидаги делегация мамлакатимизда бўлиб турибди.
Делегациянинг ташрифи муносабати билан 18 июль куни пойтахтимиздаги “Hyatt Regency Tashkent” меҳмонхонасида ЮНИСЕФ билан ҳамкорлик масалаларига бағишланган йиғилиш бўлиб ўтди. Унда тегишли вазирлик ва идоралар раҳбарлари, депутатлар, мамлакатимизда аккредитациядан ўтган дипломатик корпус, халқаро ташкилотлар вакиллари, экспертлар, фуқаролик жамияти институтлари мутахассислари иштирок этди.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосарлари Т.Норбоева ва А.Абдуҳакимов, ЮНИСЕФнинг Европа ва Марказий Осиё бўйича минтақавий директори А.Хон сўзга чиқди.
Таъкидланганидек, БМТнинг Болалар жамғармаси давлат сиёсатининг устувор йўналиши ҳисобланган она ва бола саломатлиги, улар ўртасида ўлим даражасини камайтириш, оналар ва болалар озиқланиши борасидаги энг илғор тажрибани ҳаётга татбиқ қилиш, ОИВнинг олдини олиш бўйича қонун ижодкорлиги, соҳада мавжуд муаммоларни аниқлаш ва уларга ечим топишдек муҳим масалаларда Ўзбекистон билан фаол ҳамкорлик қилиб келмоқда. Бунда 2016 йилда мамлакатимизда ЮНИСЕФ билан имзоланган ҳамкорлик дастури муҳим ўрин тутмоқда. БМТнинг Бола ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенциясига мувофиқ ишлаб чиқилган ушбу ҳужжат болалар фаровонлиги билан боғлиқ стратегик ёндашувларни ўзида акс эттирган. Мамлакатимизда ЮНИСЕФ билан ҳамкорликда Европа Иттифоқи кўмагида болаларни миграция таъсиридан асрашга қаратилган янги лойиҳанинг амалга оширилиши бу борадаги ишларни сифат жиҳатдан янги босқичга олиб чиқиш имконини бермоқда.
Йиғилишда мамлакатимизда ЮНИСЕФ билан ҳамкорликда олиб борилаётган ишлар кўлами, эътиборга олиниши лозим бўлган масалалар муҳокама қилинди. Шунингдек, Ўзбекистон Республикаси соғлиқни сақлаш, халқ таълими, мактабгача таълим ҳамда бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирларининг маърузалари тингланди.
Қайд этилганидек, сўнгги икки йилда Президентимиз Шавкат Мирзиёев раҳбарлигида давлат ва жамият бошқарувининг барча йўналишларида изчил ислоҳотлар олиб борилмоқда. Ижтимоий соҳани ислоҳ қилишга оид юздан зиёд ҳужжат қабул қилинди. Бундан ташқари, ўтган йили жойлардаги 126 қишлоқ врачлик пункти ва 180 қишлоқ оилавий поликлиникаси “Саломатлик – 3” лойиҳаси доирасида умумий қиймати 6,5 миллион АҚШ долларига тенг тиббий асбоб-ускуналар билан жиҳозланди.
Мамлакатимизда аёллар репродуктив саломатлиги, бола ҳуқуқлари ва манфаатларини таъминлаш мақсадида халқаро ҳамкорликни кенгайтириш бўйича амалий чора-тадбирлар ишлаб чиқилган. Патронаж ҳамшираларининг билим ва малакасини оширишда ЮНИСЕФ билан ҳамкорликда тизимли ишлар амалга оширилмоқда.
– Мамлакатимиздаги 10 мингга яқин умумтаълим мактабида 5 миллиондан зиёд ўқувчи таълим олади, – деди халқ таълими вазири Ш.Шерматов. – Бу эса соҳага алоҳида эътиборни талаб этади. Шу маънода юртимизда кейинги йилларда таълим тизимини тубдан такомиллаштириш, уни замон талаблари асосида йўлга қўйиш бўйича кўплаб меъёрий-ҳуқуқий ҳужжатлар қабул қилинди. Куни кеча Президентимиз томонидан умумий ўрта таълим тизимини ислоҳ қилиш ва ривожлантириш масалаларига бағишлаб ўтказилган йиғилишда ҳам ўқув-тарбия жараёнига илғор педагогик ва ахборот-коммуникация технологияларини жорий этиш, ўқитувчиларнинг ижтимоий мавқеини юксалтириш орқали таълим сифатини ошириш масалалари бўйича муҳим вазифалар белгиланди. Бугунги тадбирда ЮНИСЕФ иштирокида айни вазифалар ижросини таъминлаш борасида ҳамкорликни ривожлантириш масалалари юзасидан фикр алмашдик.
Йиғилишда, шунингдек, ҳамкорликда ижтимоий ҳимояга муҳтож оилаларга кўмак бериш, болаларга нисбатан зўравонлик, камситиш ва бепарволикнинг олдини олиш, ижтимоий соҳада малакали кадрлар тайёрлаш тизимини такомиллаштириш каби муҳим масалалар атрофлича муҳокама қилинди.
– Учрашувда Ўзбекистон билан ЮНИСЕФ ўртасида ҳамкорликда рўёбга чиқарилган лойиҳалар ва ташаббусларни сарҳисоб қилдик, – деди А.Хон. – Юртингиздаги ижобий ўзгаришлар ва ислоҳотлар муносабатларимизни янада ривожлантиришни тақозо қилмоқда.

Обсуждены вопросы сотрудничества с ЮНИСЕФ
В эти дни в нашей стране находится делегация во главе с Региональным директором Детского фонда ООН (ЮНИСЕФ) по Европе и Центральной Азии госпожой Афшан Хан.
18 июля в столичной гостинице “Hyatt Regency Tashkent” состоялось заседание, посвященное вопросам сотрудничества с ЮНИСЕФ. В нем участвовали руководители соответствующих министерств и ведомств, депутаты, представители аккредитованного в стране дипломатического корпуса, международных организаций, эксперты, специалисты институтов гражданского общества.
На мероприятии выступили заместители Премьер-министра Республики Узбекистан Т.Нарбаева и А.Абдухакимов, Региональный директор ЮНИСЕФ по Европе и Центральной Азии А.Хан.
Как отмечалось, Детский фонд ООН ведет с Узбекистаном активное сотрудничество по таким важным вопросам, являющимися приоритетным направлением государственной политики, как здоровье матери и ребенка, снижение среди них уровня смертности, претворение в жизнь передового опыта по питанию матерей и детей, законотворчество по профилактике ВИЧ, выявление имеющихся в сфере проблем и их решение. Важное значение при этом приобретает подписанная в 2016 году в нашей стране программа сотрудничества с ЮНИСЕФ. Данный документ, разработанный в соответствии с Конвенцией ООН по правам ребенка, воплощает в себе стратегические подходы, связанные с благополучием детей. Совместно с ЮНИСЕФ в стране при содействии Европейского Союза реализуется новый проект, направленный на ограждение детей от воздействия миграции, что дает возможность поднятия работы в данном направлении на качественно новый уровень.
В ходе заседания обсуждались проводимая в стране совместно с ЮНИСЕФ работа, аспекты, которым следует уделить внимание. Заслушаны доклады министров здравоохранения, народного образования, дошкольного образования, занятости и трудовых отношений Республики Узбекистан.
Как отмечалось, за последние два года под руководством Президента Шавката Мирзиёева осуществляются последовательные реформы по всем направлениям государственного и общественного управления. Принято свыше ста документов по реформированию социальной сферы. Кроме того, в прошлом году в рамках проекта “Здоровье-3” 126 сельских врачебных пунктов и 180 сельских семейных поликлиник были оснащены медицинским оборудованием общей стоимостью 6,5 миллиона долларов США.
В целях обеспечения репродуктивного здоровья женщин, прав и интересов ребенка разработаны практические мероприятия по расширению международного сотрудничества. Совместно с ЮНИСЕФ осуществляется системная работа по повышению знаний и навыков патронажных медсестер.
– В почти 10 тысячах общеобразовательных школ страны обучаются более 5 миллионов учащихся, – говорит министр народного образования Ш.Шерматов. – Это требует особого внимания к сфере. В последние годы в стране было принято множество нормативно-правовых актов по коренному совершенствованию системы образования на основе современных требований. На проведенном на днях Президентом совещании, посвященном вопросам реформирования и развития системы общего среднего образования, были определены важные задачи по внедрению передовых педагогических и информационно-коммуникационных технологий в учебно-воспитательный процесс, повышению качества образования посредством повышения престижа профессии учителя в обществе. На сегодняшнем мероприятии мы обменялись мнениями по развитию сотрудничества для реализации этих задач с участием ЮНИСЕФ.
Вместе с тем на заседании подробно обсуждались такие важные задачи, как совместное оказание помощи социально уязвимым семьям, предотвращение насилия, дискриминации и равнодушия в отношении детей, совершенствование системы подготовки квалифицированных кадров в социальной сфере.
– В ходе встречи мы подвели итоги проектов и инициатив, реализованных при сотрудничестве Узбекистана и ЮНИСЕФ, – говорит А.Хан. – Осуществляемые в вашей стране позитивные преобразования и реформы требуют дальнейшего развития нашего взаимодействия.