Ҳалол стандарти сертификати Ўзбекистонда қандай йўлга қўйилган?
Бугунги кунда “Ўзстандарт” агентлиги икки ва кўп томонлама ҳамкорлик бўйича 33 мамлакат билан 47 ҳужжат имзолаган.
Миллий матбуот марказида Ўзбекистон стандартлаштириш, метрология ва сертификатлаштириш агентлиги томонидан “Ўзстандарт” агентлигининг халқаро муносабатлардаги мавқеи ва ҳамкорлик истиқболлари” мавзуида матбуот анжумани ўтказилди.
Унда агентлик бош директори ўринбосари Жасур Шукуров ва бошқалар халқаро ҳамкорликнинг ҳолати ва истиқболлари юзасидан маълумот берди.
Бугунги кунда “Ўзстандарт” агентлиги икки ва кўп томонлама ҳамкорлик бўйича 33 мамлакат билан 47 ҳужжат имзолаган. Стандартлаштириш, метрология ва мувофиқликни баҳолаш соҳаларини қамраб олган келишувлардан 12 тасини ҳукуматлараро, 35 тасини идоралараро битимлар ташкил этади.
“Ўзстандарт” агентлиги стандартлаштириш соҳасида Халқаро стандартлаштириш ташкилоти (ISO), Халқаро электротехника комиссияси (МЭК), Россиянинг “Росстандарт”, Малайзиянинг Стандартлар департаменти, Жанубий Кореянинг Технологиялар ва стандартлар агентлиги, Сингапурнинг “Спринг” каби ташкилотлари билан яқин ҳамкорлик ўрнатган.
Метрология соҳасида ҳамкорликни қонунийлаштирувчи халқаро ташкилот (МОЗМ), Ҳудудий метрология ташкилоти (КООМЕТ), Халқаро ўлчов ва тарозилар бюроси (BIPM) ҳамда ҳалол стандарти соҳасида Ислом давлатлари стандартлаштириш ва метрология институти (SMIIC) ва Туркия стандартлар институти билан яқин алоқа ўрнатилган.
– Ўзбекистонда ҳалол стандарти бўйича ҳали тўлиқ тизим ишлаб чиқилмаган, ҳалол стандарти сертификати берадиган ташкилотлар мавжуд эмас. Шу йўналишда ишлар олиб борилмоқда. Тез орада ҳалол стандарти сертификати берадиган ташкилотларга эга бўламиз, – деди Ж.Шукуров.

The status of “Uzstandard” Agency in international relations and prospects for cooperation
The Standardization, Metrology and Certification Agency of Uzbekistan hosted a press-conference on “The status of “Uzstandard” Agency in international relations and prospects for cooperation” at the National Press Center of Uzbekistan.
Deputy Director General of the Agency Jasur Shukurov and others provided information on the state and prospects of international cooperation.
“Uzstandard” Agency signed 47 documents with 33 countries on bilateral and multilateral cooperation. 12 of these agreements, covering the areas of standardization, metrology and conformity assessment, are intergovernmental, 35 – interdepartmental agreements.
In the field of standardization “Uzstandard” Agency is closely cooperating with International Organization for Standardization (ISO), International Electrotechnical Commission (IEC), “Rosstandard” Agency of Russia, Department of Standards of Malaysia, Korean Agency for Technology and Standards, “Spring” Organization of Singapore.
In the field of metrology, the Agency is closely cooperating with International Organization of Legal Metrology (OIML), Regional Metrology Organization, International Bureau of Weights and Measures (BIPM), in the field of Halal standard – Standards and Metrology Institute for the Islamic Countries (SMIIC) and Turkish Standards Institute.