Ҳалол стандарти сертификати Ўзбекистонда қандай йўлга қўйилган?
Бугунги кунда “Ўзстандарт” агентлиги икки ва кўп томонлама ҳамкорлик бўйича 33 мамлакат билан 47 ҳужжат имзолаган.
Миллий матбуот марказида Ўзбекистон стандартлаштириш, метрология ва сертификатлаштириш агентлиги томонидан “Ўзстандарт” агентлигининг халқаро муносабатлардаги мавқеи ва ҳамкорлик истиқболлари” мавзуида матбуот анжумани ўтказилди.
Унда агентлик бош директори ўринбосари Жасур Шукуров ва бошқалар халқаро ҳамкорликнинг ҳолати ва истиқболлари юзасидан маълумот берди.
Бугунги кунда “Ўзстандарт” агентлиги икки ва кўп томонлама ҳамкорлик бўйича 33 мамлакат билан 47 ҳужжат имзолаган. Стандартлаштириш, метрология ва мувофиқликни баҳолаш соҳаларини қамраб олган келишувлардан 12 тасини ҳукуматлараро, 35 тасини идоралараро битимлар ташкил этади.
“Ўзстандарт” агентлиги стандартлаштириш соҳасида Халқаро стандартлаштириш ташкилоти (ISO), Халқаро электротехника комиссияси (МЭК), Россиянинг “Росстандарт”, Малайзиянинг Стандартлар департаменти, Жанубий Кореянинг Технологиялар ва стандартлар агентлиги, Сингапурнинг “Спринг” каби ташкилотлари билан яқин ҳамкорлик ўрнатган.
Метрология соҳасида ҳамкорликни қонунийлаштирувчи халқаро ташкилот (МОЗМ), Ҳудудий метрология ташкилоти (КООМЕТ), Халқаро ўлчов ва тарозилар бюроси (BIPM) ҳамда ҳалол стандарти соҳасида Ислом давлатлари стандартлаштириш ва метрология институти (SMIIC) ва Туркия стандартлар институти билан яқин алоқа ўрнатилган.
– Ўзбекистонда ҳалол стандарти бўйича ҳали тўлиқ тизим ишлаб чиқилмаган, ҳалол стандарти сертификати берадиган ташкилотлар мавжуд эмас. Шу йўналишда ишлар олиб борилмоқда. Тез орада ҳалол стандарти сертификати берадиган ташкилотларга эга бўламиз, – деди Ж.Шукуров.

Сертификат стандарта халяль как налаживается его выдача в нашей стране?
В Национальном пресс-центре Узбекским агентством стандартизации, метрологии и сертификации проведена пресс-конференция на тему "Статус агентства "Узстандарт" в международных отношениях и перспективы сотрудничества".
На ней заместитель генерального директора агентства Жасур Шукуров и другие представили информацию о состоянии и перспективах международного сотрудничества.
На сегодняшний день агентство "Узстандарт" подписало 47 документов с 33 странами по двустороннему и многостороннему сотрудничеству. 12 из этих соглашений, охватывающих сферы стандартизации, метрологии и оценки соответствия, являются межправительственными, 35 – межведомственными соглашениями.
Агентство "Узстандарт" в сфере стандартизации ведет тесное сотрудничество с Международной организацией по стандартизации (ISO), Международной электротехнической комиссией (МЭК), российским агентством "Росстандарт", Департаментом стандартов Малайзии, Агентством технологий и стандартов Южной Кореи, сингапурской организацией "Спринг".
В сфере метрологии агентство тесно сотрудничает с Международной организацией законодательной метрологии (МОЗМ), Региональной метрологической организацией (КООМЕТ), Международным бюро мер и весов (BIPM), в сфере стандарта халяль – с Институтом по стандартизации и метрологии исламских стран (SMIIC) и Турецким институтом стандартов.
- В Узбекистане еще не разработана полноценная система по стандарту халяль, в стране нет организаций, выдающих сертификат халяль. Поэтому мы ведем активную работу в данном направлении. Очень скоро у нас также появится организация, выдающая сертификат стандарта халяль, - сказал Ж.Шукуров.