Ҳоким ёшлар билан учрашди
Унда мамлакатимизда ёшларнинг интилиш ва ва ташаббусларини қўллаб-қувватлаш, истеъдод ва салоҳиятини намоён этиши учун замонавий шароитлар яратишга алоҳида эътибор қаратилаётгани таъкидланди. Президентимизнинг жорий йил 27 июндаги “Yoshlar – kelajagimiz” Давлат дастури тўғрисида”ги фармони бу борадаги ишларни янги босқичда давом эттиришга хизмат қилмоқда.
“Ҳоким ва ёшлар” учрашувида иштирок этган “Yoshlar – kelajagimiz” жамғармасининг ижрочи директори Б.Баҳромбеков жамғарма маблағларидан ёшларнинг бизнес ташаббуслари, стартаплари, ғоя ва лойиҳаларини амалга ошириш учун тижорат банклари орқали йиллик 7 фоиз ставка билан имтиёзли кредит ва мол-мулкни лизингга бериш, Давлат дастури доирасида олинадиган кредитлар бўйича кредит ҳажмининг 50 фоизидан кўп бўлмаган миқдорда кафилликлар бериш, ёшларнинг қайта тайёрланиши ва малака оширишини ташкил этиш, меҳнат бозорида талаб юқори бўлган касбларга ўқитиш, шунингдек, уларга бизнес юритиш кўникмаларини сингдириш каби муҳим вазифалар ҳақида маълумот берди.
– “Yoshlar – kelajagimiz” Давлат дастури мен каби минглаб ёшларга тадбиркорлик билан шуғулланиш учун кенг имкониятлар яратди, – дейди урганчлик ёш тадбиркор Мақсуда Мадримова. – Мен 3 йилдан буён қўзиқорин етиштириш билан шуғулланаман. Илгари ҳам банк кредитидан фойдаланганман. Аммо энг ками 14 фоизли кредит маблағини олиш учун гаров таъминотида қийналган эдим. Энди янги ташкил этилган “Yoshlar – kelajagimiz” жамғармаси 7 фоизли кредит, шунингдек, гаров таъминотининг тенг ярмини ўз кафиллигига олиши ёш тадбиркорлар учун зўр имкониятдир. Мисол учун, мен бугун ойига 10 миллион сўмдан даромад қилмоқдаман. Агар етти фоизли кредит олишга эришсам, ойлик даромадим 15 миллионга етади. Бу – мен яна камида уч тенгдошимни иш билан таъминлай олишимни билдиради.
Учрашув давомида жойларда ёшларнинг ижтимоий-иқтисодий фаоллигини ошириш, уларни тадбиркорлик фаолиятига кенг жалб қилиш, ёш тадбиркорларнинг истиқболли ғоя ва лойиҳаларини рўёбга чиқариш, шу асосда ёшлар бандлигини таъминлашга тўсқинлик қилаётган муаммолар ўрганилди.
– Бугун сизларнинг орангизда ташаббускор, яхши ғояларга эга истеъдодли ўғил-қизлар кўплигига яна бир бор амин бўлдим, – дейди Хоразм вилояти ҳокими вазифасини бажарувчи Ф.Эрманов. – Ушбу Давлат дастури асосида вилоятимиз ёшлари учун 289 лойиҳага 43 миллиард сўмдан ортиқ маблағ ажратилиши белгиланган. Амалга оширилган лойиҳалар натижасида 1000 дан ортиқ иш ўринлари яратилади. Биз истеъдодли ёшларни ҳар доим қўллаб-қувватлашга тайёрмиз. Ушбу кредит маблағлари уларнинг қўлига ўз вақтида ва тўлиқ етиб бориши таъминланади. Энг муҳими, дастур ижросини таъминлаш жараёнида чет давлатларда ишлаб юрган ёшларимизни ҳам юртга қайтариб, уларнинг бандлигини таъминлашга эътибор қаратамиз. Бунинг учун биз барча имкониятлардан тўлиқ фойдаланамиз.
Тадбир давомида ёшларнинг талаб ва истаклари, уларни қийнаётган муаммолар юзасидан тегишли ташкилот раҳбарларига топшириқлар берилди.

Встреча хокима с молодежью
На встрече отмечалось, что в нашей стране уделяется особое внимание поддержке устремлений и инициатив молодежи, созданию современных условий для проявления ее дарований и потенциала. Указ Президента "О Государственной программе "“Yoshlar – kelajagimiz" от 27 июня текущего года служит подъему работы в этом направлении на качественно новый уровень.
Принимавший участие во встрече хокима с молодежью исполнительный директор фонда “Yoshlar – kelajagimiz” Б.Бахромбеков представил информацию о том, что из средств фонда для реализации бизнес-инициатив, стартапов, идей и проектов через коммерческие банки будут предоставляться льготные кредиты и имущество в лизинг со ставкой 7 процентов годовых, будут выдаваться поручительства по кредитам, получаемым в рамках государственной программы, на сумму не более 50 процентов от размера кредита, организовываться переподготовка и повышение квалификации молодежи, обучение навыкам ведения бизнеса и профессиям, востребованным на рынке труда.
– Государственная программа “Yoshlar – kelajagimiz” предоставила таким, как я, тысячам молодых людей возможность заниматься предпринимательством, - говорит молодой предприниматель из Ургенча Максуда Мадримова. – Уже 3 года я занимаюсь выращиванием грибов. Ранее тоже пользовалась кредитами банка. Однако при получении минимального 14-процентного кредита у меня были сложности с залогом. Теперь 7-процентный кредит нового фонда “Yoshlar – kelajagimiz”, а также 50-процентное поручительство от размера кредита - это отличная возможность для молодых предпринимателей.
В ходе встречи обсуждались вопросы повышения социально-экономической активности молодежи, ее широкого вовлечения в предпринимательство, реализации перспективных идей и проектов молодых предпринимателей, изучались проблемы, препятствующие обеспечению занятости молодых людей.
– Сегодня я убедился, что среди вас много талантливых людей с хорошими идеями и инициативами, - сказал исполняющий обязанности хокима Хорезмской области Ф.Эрманов. – В соответствии с государственной программой для 289 проектов молодежи области намечено выделение более 43 миллиардов сумов. При реализации этих проектов будет создано свыше 1000 рабочих мест. Мы всегда готовы поддерживать талантливую молодежь. Будет обеспечено своевременное и полное выделение этих кредитов. В процессе обеспечения исполнения программы мы будем заниматься возвращением работающих за рубежом наших молодых людей и их трудоустройством. Для этого мы полностью задействуем все возможности.
В ходе мероприятия руководителям соответствующих организаций были даны задания по решению проблем молодежи.