Тошкент халқаро телевизион фестивалига мезбонлик қилади
Жорий йил 4-7 октябрь кунлари мамлакатимизда телевидение соҳасига бағишланган йирик халқаро фестиваль бўлиб ўтади. Бу “Россия телевидение академияси" жамғармаси томонидан бир неча йилдан буён Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги ва яқин хориждаги телевидение ижодкорлари ўртасида ўтказиб келинаётган“ТЭФИ Ҳамдўстлик” халқаро телевизион фестивалидир.
"ТЭФИ Ҳамдўстлик” ўз нуфузи билан дунёдаги айни соҳага бағишланган бошқа йирик фестиваллардан қолишмайди. Халқаро телевизион фестивалга 2011 йилда асос солинган бўлиб, у илк кунларданоқ МДҲга аъзо мамлакатлар гуманитар ҳамкорлиги жамғармаси ва Россия матбуот ва оммавий коммуникациялар федерал агентлиги томонидан рағбатлантирилиб келинмоқда.
Ҳамдўстлик мамлакатларида ягона ахборот маконини шакллантиришни мақсад қилган фестивалга ҳар йили МДҲнинг бирор мамлакати мезбонлик қилади. Фестиваль мавзулари ҳам хилма-хил. «ТЭФИ Ҳамдўстлик” доирасида экспертлар кенгаши тузилади, соҳанинг тажрибали мутахассислари иштирокида маҳорат дарслари, замонавий телевидениенинг долзарб муаммоларига бағишланган мунозаралар, телевизон ижодий ишлар муҳокамалари, очиқ суҳбатлар ўтказилади. Фестиваль якунида ғолибларга махсус мукофотлар топширилади.
Ўтган йили Минск шаҳрида ўтган «ТЭФИ Ҳамдўстлик – 2017» фестивалида Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси томонидан суратга олинган “Чорак аср шиддати: Сурхондарё” ҳужжатли фильми юксак эътирофга сазовор бўлган эди.
Айни вақтда “Россия телевидение академияси” жамғармаси Ўзбекистондаги ҳамкорлари билан фестивалга тайёргарлик ишларини бошлаб юборган. Шу кунларда “ТЭФИ Ҳамдўстлик 2018”га ижодий ишлар топшириш муддати якунланди. Бу йил фестиваль “Ватан образи: вақт, макон, тақдир” мавзуида ўтказилади.
– Фестивалга мавзу танлашда МДҲ халқларининг миллий ўзига хослиги, иштирокчиларнинг қизиқишларини инобатга оламиз, – дейди “Россия телевидение академияси” жамғармаси директори Этери Левиева. – Мисол учун, “ТЭФИ Ҳамдўстлик”нинг ўтган йиллардаги бош мавзулари ахборот теледастурлари, болалар телевидениеси, мусиқий ва кўнгилочар дастурларга бағишланган эди. Бу йилги фестиваль мавзуси Ҳамдўстлик давлатларининг ҳамжиҳатлигига қаратилган. Ўйлаймизки, профессионал телеижодкорлар томонидан айни мавзуда тайёрланган ижодий ишлар телетомошабинлар учун қизиқарли бўлади.
Сўнгги йилларда Ўзбекистон ва Россия муносабатлари тобора мустаҳкамланмоқда. Мамлакатларимиз ҳамкорлиги барча соҳада, жумладан, оммавий ахборот воситалари йўналишида ҳам ривожланмоқда. Юртимиз мезбонлик қилиши кутилаётган "ТЭФИ Ҳамдўстлик” фестивали соҳа янгиликлари, телевидение ижодкорлари учун тажриба ва маҳорат майдони бўлишдан ташқари, дўстона муносабатлар яхшиланишига ҳам ўз ҳиссасини қўшади.

В Ташкенте состоится международный телевизионный фестиваль
4-7 октября текущего года в нашей стране будет проводиться крупный международный телевизионный фестиваль. Это будет международный телевизионный фестиваль «ТЭФИ-Содружество» работников телевидения Содружества Независимых Государств и ближнего зарубежья.
«ТЭФИ-Содружество» по престижу не уступает проводимым в мире иным крупным фестивалям, посвященным этой сфере. Международный телевизионный фестиваль основан в 2011 году и с самого начала стимулируется фондом гуманитарного сотрудничества стран-членов СНГ и Федеральным агентством по печати и массовым коммуникациям России.
Каждый год в одной из стран СНГ проводится этот фестиваль, целью которого является формирование единого информационного пространства стран Содружества. Разнообразна тематика фестиваля. В рамках «ТЭФИ-Содружества» формируется совет экспертов, при участии опытных специалистов сферы проводятся мастер-классы, обсуждаются актуальные проблемы современного телевидения, творческие работы, организовываются беседы. По завершении фестиваля победителям вручают специальные премии.
На состоявшемся в прошлом году в Минске фестивале «ТЭФИ-Содружество – 2017» высокого признания был удостоен документальный фильм «Скорость четверти века: Сурхандарья» Национальной телерадиокомпании Узбекистана.
В настоящее время фондом «Академия Российского телевидения» совместно с партнерами из Узбекистана начата работа по подготовке к фестивалю. Завершен срок сдачи творческих работ на «ТЭФИ -Содружество – 2018». В нынешнем году темой фестиваля будет «Образ Родины: время, место, судьба».
– При выборе темы фестиваля учитываем национальное своеобразие народов СНГ, интересы участников, - говорит директор фонда «Академия Российского телевидения» Этери Левиева. – Например, темы прошедших фестивалей «ТЭФИ-Содружество» были посвящены информационным телепрограммам, детскому телевидению, музыкальным и развлекательным программам. Тема фестиваля нынешнего года направлена на сплоченность государств Содружества. Надеемся, что подготовленные профессиональными работниками телевидения творческие работы станут интересными для телезрителей.
В последние годы укрепляются отношения между Узбекистаном и Россией. Развивается сотрудничество наших стран в различных сферах, в том числе и в сфере средств массовой информации. Предстоящий в нашей стране фестиваль «ТЭФИ-Содружество» станет не только творческой площадкой для обсуждения новшеств в сфере, обмена опытом для творческих людей, но и внесет вклад в укрепление дружеских отношений наших стран.