2018 йилнинг 27 июнь куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов АҚШнинг таниқли жамоатчилик арбоби ва олими, Ж.Ҳопкинс Университети ҳузуридаги Марказий Осиё ва Кавказ институти раиси Фредерик Старр билан учрашди. У мамлакатимизда нуфузли халқаро тадқиқотчилар билан бўлиб турибди.
Суҳбат давомида Ўзбекистон-АҚШ муносабатларининг долзарб жиҳатлари муҳокама қилинди.
Шу ўринда Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг 2018 йил 15-17 май кунлари АҚШга биринчи расмий ташрифи ва Президент Доналд Трамп билан музокаралари якунларига юқори баҳо берилди ва икки давлат ҳамкорлигини янада ривожлантириш учун тарихий аҳамият касб этиши қайд этилди.
Фредерик Старр Ўзбекистон ва бутун Марказий Осиёнинг жўшқин ва узоқ муддатли ривожланиши ўртасида тўғридан-тўғри боғлиқлик мавжудлигини таъкидлади. Унинг «Ўзбекистоннинг янги юзи» китоби Вашингтон шаҳрида май ойи бошида «Атлантика кенгаши»даги брифинг чоғида экспертлар ҳамжамияти ва кенг жамоатчиликка илк бор тақдим этилган эди.
АҚШлик тадқиқотчи «Марказий Осиё минтақасида тинчлик, барқарорлик ва изчил тараққиётни таъминлаш бўйича минтақавий ва халқаро ҳамкорликни мустаҳкамлаш» резолюциясининг Ўзбекистон ташаббуси билан БМТ Бош Ассамблеяси томонидан 22 июнь куни бир овоздан қабул қилинишини олқишлади. Ушбу ҳужжат умумий муаммоларни биргаликда ҳал қилиш, кўп миллионли аҳолининг тараққиёти ва фаровонлигини таъминлаш бўйича минтақа мамлакатларининг саъй-ҳаракатларини жаҳон ҳамжамияти томонидан қўллаб-қувватланишининг яна бир далилидир.

2018-06-27 | Politics
On June 27, 2018, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Abdulaziz Kamilov met with prominent American public figure and scientist, Chairman of the Central Asia-Caucasus Institute and a Research Professor at Johns Hopkins University Frederick Starr, who is in Uzbekistan with a group of authoritative international researchers.
During the conversation, actual aspects of Uzbekistan – American relations were discussed.
In this context, the results of the first official visit of the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to the United States on May 15-17, 2018 and his talks with President Donald Trump were highly appreciated, their historical significance for further development of cooperation between the two countries was noted.
Frederick Starr, whose book Uzbekistan’s New Face was first introduced to the expert community and public in early May during a briefing at the Atlantic Council in Washington, emphasized the direct relationship between the dynamic and long-term development of Uzbekistan and Central Asia in general.
The American researcher welcomed the unanimous adoption on June 22, by the UN General Assembly of the resolution "Strengthening regional and international cooperation to ensure peace, stability and sustainable development in the Central Asian region", initiated by Uzbekistan, which is another evidence of the support of the world community for the efforts of the countries of the region on jointly solving common problems, ensuring prosperity and well-being of the multimillion population.