2018 йилнинг 27 июнь куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов АҚШнинг таниқли жамоатчилик арбоби ва олими, Ж.Ҳопкинс Университети ҳузуридаги Марказий Осиё ва Кавказ институти раиси Фредерик Старр билан учрашди. У мамлакатимизда нуфузли халқаро тадқиқотчилар билан бўлиб турибди.
Суҳбат давомида Ўзбекистон-АҚШ муносабатларининг долзарб жиҳатлари муҳокама қилинди.
Шу ўринда Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг 2018 йил 15-17 май кунлари АҚШга биринчи расмий ташрифи ва Президент Доналд Трамп билан музокаралари якунларига юқори баҳо берилди ва икки давлат ҳамкорлигини янада ривожлантириш учун тарихий аҳамият касб этиши қайд этилди.
Фредерик Старр Ўзбекистон ва бутун Марказий Осиёнинг жўшқин ва узоқ муддатли ривожланиши ўртасида тўғридан-тўғри боғлиқлик мавжудлигини таъкидлади. Унинг «Ўзбекистоннинг янги юзи» китоби Вашингтон шаҳрида май ойи бошида «Атлантика кенгаши»даги брифинг чоғида экспертлар ҳамжамияти ва кенг жамоатчиликка илк бор тақдим этилган эди.
АҚШлик тадқиқотчи «Марказий Осиё минтақасида тинчлик, барқарорлик ва изчил тараққиётни таъминлаш бўйича минтақавий ва халқаро ҳамкорликни мустаҳкамлаш» резолюциясининг Ўзбекистон ташаббуси билан БМТ Бош Ассамблеяси томонидан 22 июнь куни бир овоздан қабул қилинишини олқишлади. Ушбу ҳужжат умумий муаммоларни биргаликда ҳал қилиш, кўп миллионли аҳолининг тараққиёти ва фаровонлигини таъминлаш бўйича минтақа мамлакатларининг саъй-ҳаракатларини жаҳон ҳамжамияти томонидан қўллаб-қувватланишининг яна бир далилидир.

2018-06-27 | Политика
27 июня 2018 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов встретился с видным американским общественным деятелем и ученым, председателем Института Центральной Азии и Кавказа при Университета Дж.Хопкинса Фредериком Старром, находящимся в нашей стране с группой авторитетных международных исследователей.
В состоявшейся беседе обсуждены актуальные аспекты узбекско-американских отношений.
В этом контексте была дана высокая оценка итогам первого официального визита Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в США 15-17 мая 2018 года и его переговоров с Президентом Дональдом Трампом, отмечено их историческое значение для дальнейшего развития сотрудничества между двумя странами.
Фредерик Старр, книга которого «Новое лицо Узбекистана» была впервые представлена экспертному сообществу и широкой общественности в начале мая в ходе брифинга в «Атлантическом совете» в г.Вашингтоне, подчеркнул прямую взаимосвязь динамичного и долгосрочного развития Узбекистана и Центральной Азии в целом.
Американский исследователь приветствовал единогласное принятие 22 июня Генеральной Ассамблеей ООН инициированной Узбекистаном резолюции «Укрепление регионального и международного сотрудничества по обеспечению мира, стабильности и устойчивого развития Центральноазиатского региона», которая является еще одним свидетельством поддержки мировым сообществом усилий стран региона по совместному решению общих проблем, обеспечению процветания и благополучия многомиллионного населения.
На встрече также состоялся обмен мнениями и по другим вопросам международной и региональной повестки дня.