Илк олимпиадада 15 нафар ғолиб аниқланди
Самарқандда 19-23 июнь кунлари умумтаълим мактабларининг 10-11 синф ўқувчилари ўртасида физика ва астрономия фанлари бўйича ўтказилган Мирзо Улуғбек номидаги халқаро олимпиада ғолиблари тақдирланди.
Президентимиз ташаббуси билан ташкил этилган мазкур нуфузли халқаро танловда Ўзбекистон, Россия, Беларусь, Япония, Қозоғистон, Қирғизистон ва Туркманистондан вакиллар иштирок этди. Илк бор ўтказилган халқаро олимпиадада ушбу мамлакатларнинг 45 иқтидорли ўқувчиси билимини синовдан ўтказди.
23 июнь куни Самарқанд давлат университетида Мирзо Улуғбек номидаги халқаро олимпиаданинг натижалари эълон қилиниб, ғолиб ва совриндорларни тақдирлаш маросими ўтказилди.
Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими вазирлиги, Самарқанд вилояти ҳокимлиги ва олимпиада ҳакамлар ҳайъати вакиллари мазкур танлов биринчи марта ўтказилаётган бўлса-да, унга қизиқиш юқори бўлгани ҳамда барча жараёнлар юксак савияда ташкил этилганини таъкидлади.
– Танловда энг иқтидорли ўқувчилар барча синовларда фаол қатнашганига амин бўлдим, – дейди Халқаро физика олимпиадалари бўйича бош ҳакам, Москва давлат техника институти кафедра мудири ўринбосари Д.Александров. – Уларнинг ишларини нуфузли ҳакамлар ҳайъати муносиб баҳолаб борди. Шубҳасиз, энг билимлилар ғолиб бўлди. Халқаро олимпиадага Самарқандда катта ҳозирлик кўрилган экан. Тадбир доирасида шаҳар бўйлаб уюштирилган саёҳатлар, турли маданий тадбирлар, учрашувлар таассуротларга бой бўлди.
Икки босқичда ўтказилган олимпиада натижаларига кўра, физика фанидан Ўзбекистон жамоаси аъзоси, Наманган давлат университети академик-лицейи ўқувчиси Умиджон Ҳафизов олтин медални қўлга киритди. Қирғизистонлик Темур Тиничбеков, қозоғистонлик Ислам Амангелди ва юртдошларимиз Отабек Ҳасанов ҳамда Абдураҳмон Носиров кумуш медалга сазовор бўлди. Ушбу фан бўйича яна олти нафар иштирокчи бронза медали билан тақдирланди.
Астрономия фани бўйича баҳсларда Қирғизистон Республикаси Бишкек шаҳридаги физика-математика фанларига ихтисослаштирилган мактаб ўқувчиси Ирискелди Анарбеков олтин медални қўлга киритди. Қозоғистон жамоаси аъзоси Жанибек Аманкул кумуш медаль, ўзбекистонлик Дўстмамат Бозорқулов ва қозоғистонлик Ержан Кенес бронза медалга сазовор бўлди.
– Халқаро олимпиадада ғолиб бўлганимдан жуда хурсандман, – дейди Наманган давлат университети академик-лицейи ўқувчиси У.Ҳафизов. – Бунинг учун, аввало, устозларимдан миннатдорман. Танлов давомида хорижий давлатлардан келган тенгдошларим билан танишиб, ўзаро фикр алмашдик. Уларга юртимиздан етишиб чиққан буюк алломалар ҳақида гапириб бердим.
Олимпиадада юртимиз вакиллари жами 6 та, қозоғистонликлар 5 та, қирғизистонликлар 3 та ва туркманистонликлар 1 та медалга сазовор бўлди.
Мирзо Улуғбек номидаги халқаро олимпиадани ҳар икки йилда анъанавий тарзда Самарқандда ўтказиш режалаштирилган.

15 winners of the first Olympiad
The awarding ceremony of winners of the International Mirzo Ulugbek Olympiad in Physics and Astronomy, which took place on June 19-23 in Samarkand among 10-11th year students of secondary schools, was held.
Representatives of Uzbekistan, Russia, Belarus, Japan, Kazakhstan, Kyrgyzstan and Turkmenistan took part in the international competition organized on the initiative of the President of Uzbekistan. At the first International Olympiad, 45 talented schoolchildren from these countries demonstrated their knowledge.
On June 23, the results of the International Mirzo Ulugbek Olympiad were announced at Samarkand State University, the winners were awarded.
Representatives of the Ministry of Public Education of the Republic of Uzbekistan, the khokimiyat of Samarkand region, the judiciary board of the Olympiad noted the great interest to this competition, which is held for the first time, the high level of organization of all processes.
According to the results of the Olympiad, which was held in two stages, in the competitions in physics the gold medal was won by a member of Uzbekistan team, a student of the academic lyceum of Namangan State University Umidjon Hafizov. Silver medals were won by Temur Tinichbekov from Kyrgyzstan, Islam Amangeldi from Kazakhstan, our compatriots Otabek Khasanov and Abdurakhmon Nosirov. Six more students won bronze medals on this subject.
In competitions on astronomy Iriskeldi Anarbekov, a student of Physics and mathematics specialized school of the city of Bishkek of the Republic of Kyrgyzstan, won the gold medal. A silver medal was awarded to a member of Kazakhstan team Janibek Amankul, bronze medals – Dustmamat Bozorkulov from Uzbekistan and Yerjhan Kenes from Kazakhstan.
In total, representatives of Uzbekistan won 6 medals at the Olympiad, representatives of Kazakhstan – 5, representatives of Kyrgyzstan – 3, representatives of Turkmenistan - 1 medal.