Илк олимпиадада 15 нафар ғолиб аниқланди
Самарқандда 19-23 июнь кунлари умумтаълим мактабларининг 10-11 синф ўқувчилари ўртасида физика ва астрономия фанлари бўйича ўтказилган Мирзо Улуғбек номидаги халқаро олимпиада ғолиблари тақдирланди.
Президентимиз ташаббуси билан ташкил этилган мазкур нуфузли халқаро танловда Ўзбекистон, Россия, Беларусь, Япония, Қозоғистон, Қирғизистон ва Туркманистондан вакиллар иштирок этди. Илк бор ўтказилган халқаро олимпиадада ушбу мамлакатларнинг 45 иқтидорли ўқувчиси билимини синовдан ўтказди.
23 июнь куни Самарқанд давлат университетида Мирзо Улуғбек номидаги халқаро олимпиаданинг натижалари эълон қилиниб, ғолиб ва совриндорларни тақдирлаш маросими ўтказилди.
Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими вазирлиги, Самарқанд вилояти ҳокимлиги ва олимпиада ҳакамлар ҳайъати вакиллари мазкур танлов биринчи марта ўтказилаётган бўлса-да, унга қизиқиш юқори бўлгани ҳамда барча жараёнлар юксак савияда ташкил этилганини таъкидлади.
– Танловда энг иқтидорли ўқувчилар барча синовларда фаол қатнашганига амин бўлдим, – дейди Халқаро физика олимпиадалари бўйича бош ҳакам, Москва давлат техника институти кафедра мудири ўринбосари Д.Александров. – Уларнинг ишларини нуфузли ҳакамлар ҳайъати муносиб баҳолаб борди. Шубҳасиз, энг билимлилар ғолиб бўлди. Халқаро олимпиадага Самарқандда катта ҳозирлик кўрилган экан. Тадбир доирасида шаҳар бўйлаб уюштирилган саёҳатлар, турли маданий тадбирлар, учрашувлар таассуротларга бой бўлди.
Икки босқичда ўтказилган олимпиада натижаларига кўра, физика фанидан Ўзбекистон жамоаси аъзоси, Наманган давлат университети академик-лицейи ўқувчиси Умиджон Ҳафизов олтин медални қўлга киритди. Қирғизистонлик Темур Тиничбеков, қозоғистонлик Ислам Амангелди ва юртдошларимиз Отабек Ҳасанов ҳамда Абдураҳмон Носиров кумуш медалга сазовор бўлди. Ушбу фан бўйича яна олти нафар иштирокчи бронза медали билан тақдирланди.
Астрономия фани бўйича баҳсларда Қирғизистон Республикаси Бишкек шаҳридаги физика-математика фанларига ихтисослаштирилган мактаб ўқувчиси Ирискелди Анарбеков олтин медални қўлга киритди. Қозоғистон жамоаси аъзоси Жанибек Аманкул кумуш медаль, ўзбекистонлик Дўстмамат Бозорқулов ва қозоғистонлик Ержан Кенес бронза медалга сазовор бўлди.
– Халқаро олимпиадада ғолиб бўлганимдан жуда хурсандман, – дейди Наманган давлат университети академик-лицейи ўқувчиси У.Ҳафизов. – Бунинг учун, аввало, устозларимдан миннатдорман. Танлов давомида хорижий давлатлардан келган тенгдошларим билан танишиб, ўзаро фикр алмашдик. Уларга юртимиздан етишиб чиққан буюк алломалар ҳақида гапириб бердим.
Олимпиадада юртимиз вакиллари жами 6 та, қозоғистонликлар 5 та, қирғизистонликлар 3 та ва туркманистонликлар 1 та медалга сазовор бўлди.
Мирзо Улуғбек номидаги халқаро олимпиадани ҳар икки йилда анъанавий тарзда Самарқандда ўтказиш режалаштирилган.

15 победителей первой Олимпиады
Состоялось награждение победителей состоявшейся 19-23 июня в Самарканде Международной олимпиады имени Мирзо Улугбека по физике и астрономии среди учащихся 10-11 классов общеобразовательных школ.
В международном конкурсе, организованном по инициативе Президента нашей страны, приняли участие представители Узбекистана, России, Беларуси, Японии, Казахстана, Кыргызстана и Туркменистана. На проводившейся впервые международной олимпиаде свои знания продемонстрировали 45 талантливых школьников из этих стран.
23 июня в Самаркандском государственном университете были объявлены результаты Международной олимпиады имени Мирзо Улугбека, состоялось награждение победителей и призеров.
Представители Министерства народного образования Республики Узбекистан, хокимията Самаркандской области, судейской коллегии олимпиады отметили огромный интерес к этому конкурсу, который проводится впервые, высокий уровень организации всех процессов.
– Я убедился в том, что самые талантливые школьники активно участвовали во всех конкурсах олимпиады, - говорит главный судья Международных олимпиад по физике, заместитель заведующего кафедрой Московского государственного технического института Д.Александров. – Их работы достойно оценивала представительная судейская коллегия. Безусловно, победителями признаны лучшие знатоки этих предметов. В Самарканде проведена серьезная подготовка к Международной олимпиаде. В рамках мероприятия проводились экскурсии по городу, различные культурные мероприятия и встречи.
По итогам олимпиады, которая проводилась в два этапа, в конкурсах по физике золотую медаль завоевал член команды Узбекистана, учащийся академического лицея Наманганского государственного университета Умиджон Хафизов. Серебряные медали завоевали Темур Тиничбеков из Кыргызстана, Ислам Амангелди из Казахстана, наши соотечественники Отабек Хасанов и Абдурахмон Носиров. По этому предмету бронзовые медали завоевали еще шесть учеников.
В конкурсах по астрономии золотую медаль завоевал учащийся специализированной физико-математической школы города Бишкека Республики Кыргызстан Ирискелди Анарбеков. Серебряной медали удостоен член команды Казахстана Жанибек Аманкул, бронзовых медалей - Дустмамат Бозоркулов из Узбекистана и Ержан Кенес из Казахстана.
– Очень рад, что стал победителем Международной олимпиады, - говорит учащийся академического лицея Наманганского государственного университета Умиджон Хафизов. – За это, прежде всего, я благодарен наставникам. В ходе конкурса познакомился с иностранными сверстниками, обменялись мнениями. Я рассказал им о великих предках нашей страны.
В общей сложности на олимпиаде представители нашей страны завоевали 6 медалей, представители Казахстана - 5, представители Кыргызстана - 3, представители Туркменистана - 1 медаль.
Предусматривается традиционное проведение Международной олимпиады имени Мирзо Улугбека каждые два года.