Хитойдан Ўзбекистонга чартер рейслар йўлга қўйилиш арафасида
Хитой билан ҳамкорлик учун йўл харитаси доирасида ҳамкорлик масалаларини муҳокама қилиш учун учрашув ташкиллаштирилди. Ўзбекистон Республикаси туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси ва Хитой туроператорлари Diplomatik VIP ва Travel Service​ саёҳат агентлиги билан биргаликда шу йилнинг август ойи охирида Chuntsin, Loan, Sian​ шаҳарларида тўғридан-тўғри ва чартер рейслар ташкиллаштиришга тайёр эканликларини билдиришди.
Хитой туроператорлари 25 майдан 11 июнгача Ўзбекистонда бўлишди ва инфотур доирасида мамлакатимизнинг сайёҳлик салоҳияти билан яқиндан танишишди. Ушбу гуруҳ ичида 18та туроператор ва 4та фотограф қатнашди ва гуруҳдагилар асосан мамлакатда фото турлар ташкил этиш имкониятларини ривожлантиришга эътибор қаратишди.
Ўзбекистонда ташрифи чоғида меҳмонлар Тошкент, Самарқанд, Бухоро ва Хива шаҳарларида бўлишди ва меҳмонхона инфратузилмаси, маданий ва тарихий мероси билан яқиндан танишдилар.
Гуруҳ қатнашчилари объектларда Хитой ёзувида ёзилган маълумотларни ҳам кўриш истагини билдиришди, шунингдек, Хитой таомлари мавжуда меню нафақат Тошкент ресторанларида, балки бошқа шаҳарларда ҳам машҳур бўлиши мумкин эканлигини таъкидлаб ўтишди.

Запускаются чартерные рейсы из Китая в Узбекистан
В рамках реализации дорожной карты по сотрудничеству с Китаем прошла встреча представителей Госкомтуризма Республики Узбекистан с туроператорами из Китая, которые при поддерже МИД Республики Узбекистан, Посольства Узбекистана в Китае совместно с туристической компанией Diplomatic VIP and Travel Service готовы организовать чартерные и прямые рейсы из городов Чунцин, Лоань, Сиань в конце августа текущего года.
Группа туроператоров из Китая находилась в Узбекистане с 25 мая по 11 июня и в рамках инфотура ознакомилась с туристическим потенциалом страны. В состав группы вошли 18 туроператоров и 4 фотографа, которые уделили внимание возможности организации фототуров в республике.
За время пребывания в Узбекистане гости ознакомились с культурным и историческим наследием Ташкента, Самарканда, Бухары и Хивы, изучили гостиничную инфраструктуру, познакомились с кулинарным многообразием.
В заключении руководитель компании Diplomatic VIP and Travel Service обратил внимание на широкие возможности активного туризма, в частности в горах Ташкента и Заамина, в Сурхандарьинской и Ферганской областях.
Со своей стороны гости выразили желание видеть надписи на китайском языке, чтобы туристам из Китая было проще ориентироваться, а также обратили внимание, что рестораны с китайской кухней можно найти только в Ташкенте, хотя они, непременно могут пользоваться популярностью и в других городах.