Шавкат Мирзиёев енгил саноат корхоналарини бориб кўрди
Президент Шавкат Мирзиёев Учқўрғон туманидаги «Узтекс Учқўрғон» ва «Учқўрғон текстил» қўшма корхоналари фаолияти билан танишди.
Давлатимиз раҳбарининг аввалги ташрифида белгиланган вазифалар доирасида бу ерда модернизация ва диверсификация лойиҳалари амалга оширилган. Германия, Швейцария, Бельгия ва Туркия каби давлатлардан замонавий технологиялар келтириб ўрнатилган. Ип, калава, сочиқ ва бир неча турдаги кийим-кечаклар ишлаб чиқарилаётган корхоналарнинг ҳар бирида йилига 30 миллион долларлик экспорт йўлга қўйилган.
«Узтекс Учқўрғон» корхонасида 300, «Учқўрғон текстил» 800 иш ўрни яратилган.
Жорий йил сентябрда бу ерда шу йўналишдаги яна бир корхона - «Текстил финанс Наманган» ширкатини ишга тушириш режалаштирилган.
Шавкат Мирзиёев корхоналарнинг иш жараёнини кўздан кечирди. Ишлаб чиқаришни маҳаллийлаштириш, маҳсулотлар турини кенгайтириш, фермер хўжаликлари билан кластер усулида ишлаш бўйича кўрсатмалар берди.

Шавкат Мирзиёев ознакомился с новыми предприятиями легкой промышленности
Шавкат Мирзиёев посетил Учкурганский район, где ознакомился с деятельностью совместных предприятий «Узтекс Учкургон» и «Учкургон текстил».
В рамках задач, определенных в ходе прошлой поездки главы нашего государства, здесь реализованы проекты по модернизации и диверсификации производства. На предприятиях установлены современные технологии из Германии, Швейцарии, Бельгии, Турции и других стран. Предприятия выпускают пряжу, нитки, полотенца и одежду, каждое из них наладило экспорт продукции на 30 миллионов долларов в год.
На предприятии «Узтекс Учкургон» создано 300, в «Учкургон текстил» - 800 рабочих мест.
В сентября текущего года в районе заработает еще одно предприятие  - «Текстил финанс Наманган».
Шавкат Мирзиёев ознакомился с технологическим процессом на предприятиях, дал указания по локализации производства, расширению ассортимента продукции, сотрудничеству с фермерскими хозяйствами по кластерному методу.