2018 йилнинг 19 апрель куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Филиппин Республикасининг Фавқулодда ва Мухтор Элчиси (қароргоҳи Теҳрон шаҳрида) этиб тайинланган Вильфредо С.Сантосни қабул қилди.
Вазир Элчининг ишонч ёрлиқларини қабул қилар экан, уни мамлакатимиздаги фаолияти бошланиши билан табриклади ва унга муваффақиятлар тилади.
Суҳбат давомида Ўзбекистон-Филиппин муносабатларининг истиқболлари, айрим халқаро ва минтақавий муаммолар муҳокама қилинди.
Музокараларда икки томонлама ҳамкорлик ҳамда БМТ ва бошқа ташкилотлар доирасидаги алоқаларни мустаҳкамлашдан томонлар манфаатдор эканлиги тасдиқланди.
Учрашув давомида савдо-иқтисодий ва сармоявий алоқаларни ривожлантириш, ўзаро ҳамкорликка доир мавжуд салоҳиятни амалга ошириш учун ҳуқуқий базани кенгайтиришга алоҳида эътибор қаратилди.

Встреча с послом Филиппин
19 апреля 2018 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов принял вновь назначенного Чрезвычайного и Полномочного Посла Республики Филиппины с резиденцией в г.Тегеране Вильфредо С.Сантоса.
Принимая верительные грамоты, Министр поздравил Посла с началом его работы в нашей стране и пожелал успехов.
В ходе состоявшейся беседы обсуждены перспективы узбекско-филиппинских отношений, некоторые международные и региональные проблемы.
Стороны подтвердили заинтересованность в укреплении сотрудничества как в двустороннем плане, так и в рамках ООН, других организаций.
Отдельное внимание на встрече было уделено развитию торгово-экономических и инвестиционных связей, расширению договорно-правовой базы для реализации имеющегося значительного потенциала взаимодействия.