Ўзбек ипаги: янги ислоҳотлар давридаги муҳим вазифалар ижроси
Мамлакатимизда ипак қурти илк бор уч марта парваришланади. Апрель ойи пилла мавсуми, иккинчиси май, учинчиси август ойига мўлжалланмоқда.
Бу ҳақда “Ўзбекипаксаноат” уюшмасида Халқаро пресс-клуб томонидан ташкил этилган матбуот анжуманида маълум қилинди.
“Ўзбекипаксаноат” уюшмаси бошқаруви раиси ўринбосари Олим Жумаевнинг маълумот беришича, биргина баҳорги мавсумда республикамиз бўйича жами 330 минг қути ипак қурти парваришланиб, 18 минг тонна пилла олиш режалаштирилган. Бунинг учун, энг аввало, озуқа базасини мустаҳкамлаш чоралари кўрилган. Хусусан, “Ўзбекипаксаноат” уюшмаси томонидан ипак қурти озуқасини ривожлантириш ва тутзорлар ташкил этиш мақсадида хатлов ўтказилиб, 43,9 миллион дона якка тут дарахти мавжудлиги ва тутзорлар майдони 43,4 минг гектар экани аниқланди. 2017 йилнинг кузи ва 2018 йилнинг баҳорида 30 миллион туп тут кўчати экилди. Шундан иқлим шароитига мос бўлган 13,3 миллион тупи интенсив усулда етиштириш мақсадида Хитойдан келтирилган.
2018 йилнинг биринчи чорагида пиллани қайта ишлаш корхоналари томонидан 165 миллиард сўмлик саноат, 19,7 миллиард сўмлик халқ истеъмоли моллари, 683,3 тонна табиий ипак, 1034 минг погон метр ипакли газлама ишлаб чиқарилди. 2017 йилда экспорт ҳажми 37,6 миллион долларни ташкил этган бўлса, жорий йилнинг биринчи чораги якунига кўра, 9,6 миллион долларлик экспорт амалга оширилди.
– Ўзбек ипакчилигида янги ислоҳотлар даври бошланганига амин бўлмоқдамиз, – дейди БМТнинг Саноатни ривожлантириш ташкилоти (UNIDO) вакили Ф.Алимжонов. – Ўтган йил охирида Австриянинг Вена шаҳрида ўтказилган «Ўзбекистон – Европа» халқаро ипакчилик форумида халқаро ташкилотлар ҳамда ипакни қайта ишлаш ва дизайнерлик компаниялари билан мамлакатингиз ўртасида бир қанча битимлар имзоланган. Уларга мувофиқ шу йилнинг 9-13 апрель кунлари Бухоро шаҳрида халқаро ташкилотлар, молия институтлари ҳамда чет эл дипломатик корпус вакиллари, йирик инвесторлар билан ҳамкорликда «Осиё – Европа» ипакчилик форуми ўтказилди. Унда Ўзбекистонда ипакчилик истиқболлари, эришилган натижалар, илғор тажрибалар ҳақида манфаатли таклиф ва мулоҳазалар билдирилди. Бу борада Ўзбекистоннинг БМТ Халқаро ипакчилик комиссиясига аъзо бўлиб киргани яхши самара бермоқда.
Анжуманда уюшма ташкил қилингунга қадар тизимдаги пиллани қайта ишлаш корхоналарини хом ашё билан таъминлаш даражаси 17 фоизни ташкил этган бўлса, 2018 йил 1 январь ҳолатига кўра, хом ашё таъминоти 54 фоизга чиққани таъкидланди.

Узбекский шелк: важные задачи на новом этапе реформ
В нашей стране впервые применяется практика заготовки коконов шелкопряда три раза в год. Первый сезон запланирован на апрель, второй - на май, третий - на август.
Об этом проинформировали на пресс-конференции, организованной Международным пресс-клубом в ассоциации "Узбекипаксаноат".
Как сообщил заместитель председателя правления ассоциации "Узбекипаксаноат" Олим Жумаев, за один только весенний сезон по республике планируется заготовить 330 тысяч коробочек грены и получить 18 тысяч тонн коконов. Для этого, прежде всего, укреплена кормовая база. В частности, ассоциацией "Узбекипаксаноат" в целях развития кормовой базы тутового шелкопряда и посадки тутовых деревьев осуществлена полная инвентаризация тутовых плантаций. Согласно полученным данным, на территории страны насчитывается 43,9 миллиона отдельных тутовых деревьев, а общая площадь плантаций составляет 43,4 тысячи гектаров. В осенний период 2017 года и весной 2018 года было высажено 30 миллионов саженцев, кроме того, в целях интенсивного выращивания из Китая привезено 13,3 миллиона саженцев.
По результатам первого квартала 2018 года предприятиями по переработке коконов была выпущена промышленная продукция на 165 миллиардов сумов и потребительские товары на 19,7 миллиарда сумов, а также 683,3 тонны натурального шелка, 1 034 тысячи погонных метров шелковой ткани. Объемы экспорта составили в 2017 году - 37,6 миллиона долларов, а в первом квартале 2018 года - 9,6 миллиона долларов.
- Мы становимся свидетелями начала нового этапа развития шелковой отрасли Узбекистана, - говорит представитель Организации Объединенных Наций по промышленному развитию (UNIDO) Ф. Алимжонов. - На прошедшем в конце прошлого года в Вене Узбекско-европейском шелковом форуме между Узбекистаном и рядом международных организаций, а также ведущими компаниями по переработке и дизайну шелка был подписан ряд соглашений. В соответствии с ними 9-13 апреля текущего года в Бухаре прошел Азиатско-европейский шелковый форум с участием представителей международных организаций, финансовых институтов, дипломатического корпуса, а также крупных инвесторов. На нем были высказаны взаимовыгодные предложения, а также мнения о достигнутых результатах, перспективах и передовом опыте в шелковой отрасли республики. Отмечалось, что хорошие результаты в этом дает вхождение Узбекистана в состав Международной шелководческой комиссии ООН.
На пресс-конференции отмечалось, что, если до организации ассоциации уровень обеспечения сырьем действующих в отрасли предприятий по переработке коконов составлял 17 процентов, то по состоянию на 1 января 2018 года обеспечение сырьем достигло 54 процентов.