Польша Ўзбекистонда йирик пахтачилик Комплекси қуради
“Polcotton”​ Компанияси Ўзбекистонда йиллик қуввати 10 минг тонна  тайёр маҳсулот бўлган айрон толасини қайта ишловчи ва йигирилган ип ишлаб чиқарадиган масштабли комплекс қуради- деб хабар беради, "Жаҳон" ахборот агентлиги Европа пахтачилик ва тўқимачилик қўмитасининг вице – президенти Алонс Шонбергернинг маълумотига асосланган ҳолда.
Ушбу комплексни яратиш учун “Polcotton” Компанияси 60 миллион доллар йўналтиради. Шонбергернинг таъкидлашича, полшалик тўқимачилар республикамиздан тўқимачилик маҳсулотлари импорти ҳажмини ошириш ниятидалар.
Полшанинг “Zauber” , “Eko-tex”, “Wamatex”, “ Konimpex”, “Farotex”, “Karintex”, “Szwalnia”​ ва бошқа етакчи компаниялари Ўзбекистондан импорт ҳажмини бир неча баробар оширишга таёр эканлигини билдиришмоқда. Бунинг сабаби шундаки, Сизнинг мамлакатингиз корхоналари жаҳон бозорида талабгир бўлган юқори сифатли ва жаҳондаги машҳур ишлаб чиқарувчиларникидан қолишмайдиган йигирилган ип, мато, тайёр тикувчилик трикотаж ва шойи маҳсулотларини ишлаб чиқаришмоқда. Шу билан бирга маҳсулот дизайни, жаҳон бозорида ўзининг хусусий брендини яратиш ҳамда янги маҳсулот турларини ўзлаштириш масалаларига алоҳида эътибор беришмоқда- деди у Полшанинг Ўзбекистондаги элчихонаси вакиллари билан бўлган суҳбат чоғида Шонбергернинг айтишича, европалик истеъмолчиларнинг эътиборини тортган сабаб ўзбек тўқимачилик маҳсулотлари маҳаллий бўлган пахта, шойи жун матоларидан ишлаб чиқарилишидир.

Польша построит в Узбекистане крупный хлопковый комплекс
Польская компания Polcotton построит в Узбекистане масштабный комплекс по переработке хлопкового волокна и производству пряжи мощностью 10 тысяч тонн готовой продукции в год, сообщает ИА "Жахон" со ссылкой на вице-президента Европейского комитета хлопковой и текстильной промышленности Алоиса Шонбергера.
На создание комплекса Polcotton направит 60 миллионов долларов.
Шонбергер отметил, что польские текстильщики намерены увеличить объем импорта текстильной продукции из республики.
"Такие ведущие польские компании, как Zauber Eco-tex, Wamatex, Konimpex, Farotex, Karinтex, Szwalnia и другие проявляют готовность в разы увеличить импорт из Узбекистана. Это объясняется тем, что предприятия вашей страны выпускают востребованные на мировом рынке хлопковую пряжу, полотно, ткани, готовые швейные трикотажные, а также шелковые изделия очень высокого качества, не уступающие аналогичной продукции известных мировых производителей. При этом особое внимание уделяется вопросам дизайна, созданию собственного бренда на мировом рынке, а также освоению новых видов товаров", — сказал он во время беседы с представителями Посольства Узбекистана в Польше.
Шонбергер подчеркнул: европейских покупателей привлекает, что узбекская текстильная продукция производится из отечественного хлопка, шелка и шерсти.