Польша Ўзбекистонда йирик пахтачилик Комплекси қуради
“Polcotton”​ Компанияси Ўзбекистонда йиллик қуввати 10 минг тонна  тайёр маҳсулот бўлган айрон толасини қайта ишловчи ва йигирилган ип ишлаб чиқарадиган масштабли комплекс қуради- деб хабар беради, "Жаҳон" ахборот агентлиги Европа пахтачилик ва тўқимачилик қўмитасининг вице – президенти Алонс Шонбергернинг маълумотига асосланган ҳолда.
Ушбу комплексни яратиш учун “Polcotton” Компанияси 60 миллион доллар йўналтиради. Шонбергернинг таъкидлашича, полшалик тўқимачилар республикамиздан тўқимачилик маҳсулотлари импорти ҳажмини ошириш ниятидалар.
Полшанинг “Zauber” , “Eko-tex”, “Wamatex”, “ Konimpex”, “Farotex”, “Karintex”, “Szwalnia”​ ва бошқа етакчи компаниялари Ўзбекистондан импорт ҳажмини бир неча баробар оширишга таёр эканлигини билдиришмоқда. Бунинг сабаби шундаки, Сизнинг мамлакатингиз корхоналари жаҳон бозорида талабгир бўлган юқори сифатли ва жаҳондаги машҳур ишлаб чиқарувчиларникидан қолишмайдиган йигирилган ип, мато, тайёр тикувчилик трикотаж ва шойи маҳсулотларини ишлаб чиқаришмоқда. Шу билан бирга маҳсулот дизайни, жаҳон бозорида ўзининг хусусий брендини яратиш ҳамда янги маҳсулот турларини ўзлаштириш масалаларига алоҳида эътибор беришмоқда- деди у Полшанинг Ўзбекистондаги элчихонаси вакиллари билан бўлган суҳбат чоғида Шонбергернинг айтишича, европалик истеъмолчиларнинг эътиборини тортган сабаб ўзбек тўқимачилик маҳсулотлари маҳаллий бўлган пахта, шойи жун матоларидан ишлаб чиқарилишидир.

Poland to build a large cotton-growing complex in Uzbekistan
Poland's Polcotton will build a 10,000 tonnes of finished product, which will produce 10,000 tonnes of cotton fiber and yarn in Uzbekistan, according to Alonn Shonberger, vice president of the European Cotton and Textile Committee, Jahon reported.
Polcotton will invest $ 60 million to create this complex. According to Shonberger, Polish textile manufacturers intend to increase imports of textile products from our country.
Zauber, Eco-Tex, Wamatex, Konimpex, Farotex, Karintex, Szwalnia and other leading Polish companies are ready to increase their imports several times. The reason for this is that the enterprises of your country produce cotton yarns, fabrics, ready-made sewing knitwear and silk products that are not only of high quality and well-known manufacturers of the world. At the same time, special attention is paid to the design of the product, the creation of its own brands in the world market, and the development of new types of products, he said during a conversation with the Polish embassy in Uzbekistan. According to Shonberger, European consumers are attracted by the fact that Uzbek textile products are produced from local cotton, silk and wool.